Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem

Politici prezentovali plošnou osmdesátku jako změnu vycházející občanům vstříc, ti ale byli jiného názoru. Občanské nepokoje přivedly předsedu vlády k rozumu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem

31.5.2019 | Mirek Mazal

Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Politici prezentovali plošnou osmdesátku jako změnu vycházející občanům vstříc, ti ale byli jiného názoru. Občanské nepokoje přivedly předsedu vlády k rozumu.

Francouzská vláda zvrátila loňské rozhodnutí o plošném snížení nejvyšší povolené rychlosti na okreskách z 90 km/h na 80 km/h. Zbrzdění provozu na obousměrných silnicích nezůstane dále platné, přestože v důsledku zpomalujícího opatření došlo ke snížení počtu úmrtí následkem dopravních nehod.

V roce 2018 politici schválili limit rychlosti na komunikacích s obousměrným provozem ve snaze učinit silniční dopravu bezpečnější. Předchozí tři roky vždy rostly počty křížků na krajnicích, proto se pověřené orgány pokusily nelichotivou bilanci zastavit. Ve druhé polovině roku skutečně čísla ukázala o 127 méně fatálních nehod ve srovnání s průměrem za léta 2013 až 2017. Snížení povoleného tempa posvětili i odborníci, kteří jednohlasně konstatovali, že průměrný nárůst doby jízdy byl pouze jednu sekundu na kilometr.

Vedení země je však nyní nuceno učinit ústupky kvůli nátlaku hnutí žlutých vest, které pokus s plošnou osmdesátkou rychle proměnilo ve fiasko. Spolek organizující protesty napříč celou zemí je spojen s vandalisme - lidé v reflexních vestách hromadně ničí také rychlostní radary jako symbol rozmařilosti státní moci. Neurvalé chování má být páka na ministry a zjevně zabralo.

Francouzský premiér Édouard Philippe nakonec podlehl a oznámil zvrat navzdory vlastnímu přesvědčení o správnosti omezení rychlosti na 80 km/h. Cedule s osmdesátkou v červeném kruhu zmizí z okresních silnic, ačkoliv Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETSC) je stále kritická vůči nepromyšlenému ústupku protestantům. „Toto rozhodnutí představuje zásadní změnu veřejného zdraví a bezpečnosti, která není založena na vědě a údajích, ale na emocích a krátkodobých politických úvahách,“ okomentoval novinku výkonný ředitel ETSC Antonio Avenoso.

My bychom tuto změnu neviděli zase tak dramaticky - vyšší rychlost než 80 km/h je povolena na okreskách většiny zemí Evropské unie a silnice nebezpečnými nečiní. Návrat Francouzů k devadesátce je spíše návratem k normálu.


Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem - 1 - Francie snizeni rychlosti na 80 kmh 02Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem - 2 - Francie snizeni rychlosti na 80 kmh 03Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem - 3 - Francie snizeni rychlosti na 80 kmh 04Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem - 4 - Francie snizeni rychlosti na 80 kmh 05Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem - 5 - Francie snizeni rychlosti na 80 kmh 06
Současný stav...

Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem - 6 - Francie vraci rychlostni limit na 90 kmh 01Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem - 7 - Francie vraci rychlostni limit na 90 kmh 02Francie mění nejvyšší povolenou rychlost, pokus s plošnými 80 km/h skončil fiaskem - 8 - Francie snizeni rychlosti na 80 kmh 01
...se vrací do normálu a mezi obcemi ve Francii znovu bude možné jet legálně 90 km/h

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše