Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí

Automobilky rády tvrdí, že jejich vozy jsou zabezpečeny tak dobře, že jejich vzdálené ovládnutí nehrozí. Hackeři obvykle dokážou opak, jako v tomto případě, auto si ale mohou nechat, aniž by ho odcizili.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí

25.3.2019 | Mirek Mazal

Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí

/

Automobilky rády tvrdí, že jejich vozy jsou zabezpečeny tak dobře, že jejich vzdálené ovládnutí nehrozí. Hackeři obvykle dokážou opak, jako v tomto případě, auto si ale mohou nechat, aniž by ho odcizili.

Amat Cama a Richard Zhu vytvořili tým programátorů, jimž se podařilo zmocnit se nové Tesly Model 3, se kterou nyní mohou i sami jezdit. Jsou to tedy zloději počítačového věku? Ne tak docela, svůj kousek předvedli během nedávné konference Pwn2Own, na které sami výrobci nejrůznějších věci dávají své produkty všanc hackerům, kteří si je v případě úspěchu mohou ponechat.

Motivace je jasná - pro firmy je lepší, když na slabiny systému přijdou sami a zaplatí za to cenu jednoho výrobku, než aby byli odpovědní za nekalosti provedené s jejich produkty po odhalení chyby někým, kdo nemá dobré úmysly. Tesla vzhledem k míře elektronizace svých produktů patří mezi firmy, které se Pwn2Own účastní, a tak letos šlo na konferenci „legálně ukrást” i její Model 3.

Fandové počítačů a automobilů zaujatě přihlíželi pokusům o prolomení zabezpečení vozu, naplno ale nakonec bodoval jen výše zmíněný tým vystupující pod označením Fluoroacetate podle bezbarvého jedu. Ten naboural firmware auta a dokázal v něm řádit, jak se mu zachtělo. Dva mladí programátoři tím splnili zadání soutěže a teď se mohou těšit z nového vozu.

Zjištěná zranitelnost se pochopitelně okamžitě promítla do nastavení palubních systému vozidel. „V následujících dnech vydáme aktualizaci softwaru, která se bude reflektovat výsledky tohoto pokusu,“ prohlásil mluvčí Tesly v souvislosti s výsledky Pwn2Own. „Chápeme, že tato demonstrace si vyžádala mimořádné úsilí a dovednosti. Děkujeme těmto badatelům za jejich práci, která nám pomáhá i nadále zajišťovat, že naše auta jsou dnes na silnici nejbezpečnější,“ doplnil zástupce značky.

Fluoroacetate jsou opravdu borci a na Pwn2Own uspěli i na jiných stáncích. Po skončení celé akce tak získali titul Master of Pwn, který byl dotován výhrou 375 000 dolarů (8,6 milionu Kč) - snadno si tedy mohou koupit i dalších pár aut.

Nebudeme se tvářit, že tomuto rozumíme, podle zveřejněné zprávy ale došlo k překonání bezpečnostních bariér Modelu 3 skrze integrovaný internetový prohlížeč a chybu just-in-time procesu vykreslování. Richard s Amatem tak dokázali ovládnout vnitřní systémy vozu a na důkaz toho zobrazovat na displeji vystavené Tesly vlastní zprávy. Cílený útok byl otázkou jen několika minut a odehrál se přímo před zraky přihlížejících.


Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 1 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 01Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 2 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 02Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 3 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 03Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 4 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 04Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 5 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 05Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 6 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 06Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 7 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 07Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 8 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 08Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 9 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 09Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí - 10 - Tesla Model 3 hacknuti softwaru 10
Červená Tesla Model 3 odolala cílenému útoku hackerů jen pár minut, díky tomu si oba počítačoví nadšenci mohou auto odvézt domů

Zdroj: TippingPoint Zero Day Initiative@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše