Hybridy jsou i do vody, ale ne moc velké. Při bouři Sandy jich shořelo 19

Smísení lithia s vodou, nebo spíše obyčejný zkrat. Pravděpodobně jedna z těchto příčin vedla ke shoření 16 exemplářů Fiskeru Karma a tři Toyot Prius.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hybridy jsou i do vody, ale ne moc velké. Při bouři Sandy jich shořelo 19

5.11.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Hybridy jsou i do vody, ale ne moc velké. Při bouři Sandy jich shořelo 19

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Smísení lithia s vodou, nebo spíše obyčejný zkrat. Pravděpodobně jedna z těchto příčin vedla ke shoření 16 exemplářů Fiskeru Karma a tři Toyot Prius.

Situace na východoamerickém pobřeží nevypadá aktuálně zrovna nejlépe. Hurikán a tropická bouře Sandy se ve svém řádění nikterak neomezovaly, a tak tisíce lidí skončily bez domova, zatímco se celá řada zaparkovaných automobilů ocitla pod vodou. Na opravu některých bude stačit klasické „vylovení, vysušení a odbahnění“, pro hybridy však voda, která zaplavila New York a New Jersey, byla opravdovou pohromou. A zřejmě i zdrojem samovznícení, jakkoliv se někomu může zdát nelogické, že by voda mohla být původcem požáru.

Nebudeme předbíhat závěry oficiálního vyšetřování, fakta jsou ovšem následující. Minulý týden automobilový server Jalopnik, na kterém si můžete prohlédnout i slušnou fotogalerii, informoval o samovznícení 16 exemplářů hybridního Fiskeru Karma. Ty stály na parkovišti v Port Newark v New Jersey a byly nejprve zasaženy přívalovou vlnou. Poté podle svědků vzplál oheň, který následoval výbuch.

Značka Fisker Automotive již vydala prohlášení, podle kterého vyšetřování důvodu samovznícení je prioritou, stejně jako samotná bezpečnost spojená s Karmou. Není to totiž poprvé, co se hybridní dílko Henrika Fiskera ocitlo v plamenech. Jen v srpnu automobilka musela preventivně svolat 2 400 exemplářů poté, co shořel kvůli vůz v kalifornském Woodside kvůli systému chlazení akumulátorů.

To jistě nebude důvod posledního neštěstí, omezený přístup na místo nehody však aktuálně vyšetřovatelům Fiskeru poněkud brání v nalezení všech indicií. Nápomocno by jim ovšem mohlo být prohlášení mluvčí Toyoty Cindy Knight. Také japonská automobilka totiž eviduje několik vyhořelých hybridů, přičemž jde jako o standardní Prius, tak i o verzi Plug-In s prodlouženým dojezdem.

Ta stejně jako Fisker Karma užívá lithium-iontových baterií, mohly byly tím startovacím článkem. Pokud se totiž lithium smísí s vodou, může požár opravdu rozpoutat. Jenže tato látka by měla být hermeticky uzavřena v bateriích, které by ji od přístupu slané vody měly uchránit. A tak může být příčina mnohem banálnější - krátké spojení neboli zkrat.

Podle inženýra Fiskeru, který si přál zůstat v anonymitě, došlo právě k tomu. Karma je pochopitelně elektrickými systémy a kabely přecpaná. Ke zkratu tak mohlo dojít kdekoliv v elektroinstalaci, jakkoli i ta by měla vodě značně odolávat. Jenže asi ne tak moc, aby mohla být zcela zaplavena.

Ať však již vyšetřování dopadne jakkoliv, pro hybridy a elektromobily je to další nepříjemnost. I konvenční auta se po bouři ocitly pod přívalem slané vody, o žádném následném samovznícení nevíme.


Hybridy jsou i do vody, ale ne moc velké. Při bouři Sandy jich shořelo 19 - 1 - Fisker Karma produkcni verze 2011 06Hybridy jsou i do vody, ale ne moc velké. Při bouři Sandy jich shořelo 19 - 2 - Fisker Karma produkcni verze 2011 10Hybridy jsou i do vody, ale ne moc velké. Při bouři Sandy jich shořelo 19 - 3 - Fisker Karma produkcni verze 2011 12
Fisker Karma vypadá působivě, slaná voda však očividně jeho elektroinstalaci nesvědčí

Hybridy jsou i do vody, ale ne moc velké. Při bouři Sandy jich shořelo 19 - 4 - Toyota Prius Plug-In Brusel 19Hybridy jsou i do vody, ale ne moc velké. Při bouři Sandy jich shořelo 19 - 5 - Toyota Prius Plug-In Brusel 20Hybridy jsou i do vody, ale ne moc velké. Při bouři Sandy jich shořelo 19 - 6 - Toyota Prius Plug-In Brusel 24
Toyota Prius Plug-In Hybrid přesedlala na lithium-iontové baterie, které mohou být zdrojem samovznícení v New Jersey

Zdroje: Carscoop, Carscoop

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.