K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též

(+ video) Divili jste se, proč nedávno nabízená Jetta z prvního Rychle a zběsile měla brzdy, když ta filmová nikoli? Až tohle je totiž ta „slavná”.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též

9.2.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Divili jste se, proč nedávno nabízená Jetta z prvního Rychle a zběsile měla brzdy, když ta filmová nikoli? Až tohle je totiž ta „slavná”.

Tuzing, tedy funkci auta v nejlepším případě nezhoršující, někdy až kýčovitá úprava auta, není novým vynálezem. Řádil již v době natáčení prvního dílu Rychle a zběsile a zrovna v tomto filmu nebylo setkání s ním ničím mimořádným.

Jedním z jeho projevů byly falešné kotoučové brzdy. Někdy šlo úsměvné náhražky, jimiž byly zakrývány poněkud podřadné bubny, jindy o neméně komickou snahu vizuálně zvětšit jinak menší kotoučové přední brzdy. Tento prvek se objevil hned u několika speciálů, které si v kultovní sáze zahrály - falešnými kotouči bylo ozdobeno zelené Mitsubishi Eclipse řízené v úvodu filmu Paulem Walkerem, stejný doplněk pak do vínku dostal i bílý Volkswagen Jetta, za jehož volant usedal herec Chad Lindberg. A zřejmě v jeho případě se proslavil nejvíce.

Právě bílý sedan z prvního Rychle a zběsile byl nedávno k mání. Teď už je prodaný a jeho nový majitel za něj nakonec zaplatil „jen” 42 000 USD (cca 1 018 000 Kč). To na takový vůz není málo, je to ale o poznání méně než bývalý vlastník, jímž se v roce 2002 stala dětská hvězda Frankie Muniz. Ten za něj totiž dal 100 000 USD (2,42 milionu korun). Proč byl o tuto Jettu tak malý zájem, je otázkou - coby „otuzené” staré auto je pochopitelně prakticky bezcenná, její historická hodnota ale není zanedbatelná.

Možná byl důvodem fakt, že fanouškům série se vůz nezdál dostatečně autentický. I když na něm byl i podpis Paula Walkera, vrtat jim v hlavě jedna nesrovnalost - přítomnost skutečných kotoučových brzd. Vůz, který zamířil do aukce Barrett Jackson, byl osazen zjevně schopnými a reálnými brzdami na obou osách - někteří hovořili o pochybném původu, jiní s úsměvem o tom, že vůz konečně má pořádné brzdy. Jenže pravdou není ani jedno.

Pravý důvodem je, že bílou Jettu ve filmu „hrálo“ hned několik vozů. Ten, který se prodal ve Scottsdale, byl tím výstavním a použit byl ve většině záběrů. Šlo tedy o auto, do kterého producenti nalili nejvíce peněz a který se pyšnil kupříkladu vizuálně upraveným motorovým prostorem či interiérem. Mimo to ovšem existovalo ještě několik dalších strojů stejného vzezření, které byly použity kupříkladu pro jízdní záběry nebo akční scény.

Právě jeden z těchto „kaskadérských“ vozů je nyní na prodej, přičemž v jeho případě mu zůstaly i ony falešné brzdové kotouče bez třmenů, které můžete vidět na přiloženém videu snad nejslavnější scény s touto Jettou. Standardní je ovšem motorový prostor, kde pracuje dvoulitrový čtyřválec. Ten však na rozdíl od výše popsaného výstavního speciálu není spřažen se čtyřstupňovým automatem, nýbrž s pětistupňovým manuálem.

Kromě toho tu máme také bodykit od Wings Westu, 18palcová litá kola Konig Tantrum s pneumatikami Toyo, karbonové koncovky výfuku, grafické polepy Modern Image či automobilkou nainstalované střešní okno. Uvnitř si pak můžeme povšimnout sedadel Sparco, součástí celého balení je i peněženka s řetízkem podepsaná Chadem Lindbergem alias Jessem.

Zmínka o ceně tohoto vozu nepadla, přeptat se na ni ale můžete prodávajícího. My jen dodáme, že karoserii vozu „zdobí“ také průstřely. Jde tedy o exemplář, který byl použit při natáčení scény, kdy je Jesse zastřelen v reakci na svůj prohraný souboj s Hondou S2000 během závodů Race Wars opět z přiloženého snímku...


K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 1 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 01K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 2 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 02K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 3 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 03K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 4 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 04K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 5 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 05K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 6 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 06K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 7 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 07K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 8 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 08K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 9 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 09K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 10 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 10K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 11 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 11K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 12 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 12K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 13 - VW Jetta 1995 Fast and Furious Bullet Hit Car 13
Aktuálně nabízený VW Jetta je konečně tím, který se objevil ve známém sprinterském klání, v níž Jettě na startu chyběly brzdové třmeny...

K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 14 - VW Jetta 1995 Fast and Furious 01K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 15 - VW Jetta 1995 Fast and Furious 02K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 16 - VW Jetta 1995 Fast and Furious 03K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 17 - VW Jetta 1995 Fast and Furious 04K mání je další VW Jetta z Rychle a zběsile. Walkerův podpis chybí, brzdy též - 18 - VW Jetta 1995 Fast and Furious 05
...nedávno nabízenému kusu se ale podobá pouze zvenčí, tedy až na ony třmeny a pár dalších detailů

Zdroj: Cars-on-line

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše