Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes
27.1.2020 | Petr Prokopec
Mladší generace možná budou mít problémy všechny identifikovat, v modrém německém kabrioletu ale vzadu sedí i dnes médii mocně obletovaní princové William a Harry. A za volantem je jejich matka, dnes už zesnulá princezna Diana.
Nejspíše každý z nás jednou v životě zatoužil po šlechtickém titulu. Zatímco ještě před lety by něco takového bylo bez účelového sňatku prakticky nemožné, soudobé možnosti jsou přeci jen někde jinde. Stačí tak jen pár tisícikorun a rázem jste Lordem či Lady, stejně jako majitelem několika metrů čtverečných ve Velké Británii. Abyste ovšem svůj statut umocnili, budete potřebovat ještě odpovídající auto. Na to vám ovšem malá suma peněz již stačit nebude, byť na druhou stranu svou „královskou pokladnici“ taktéž nemusíte úplně zruinovat.
Na konci března se v britském Birminghamu koná aukce společnosti Classic Car. Do té míří vůz, který kdysi používala princezna Diana. Kupodivu však nejde o model značek Bentley či Rolls-Royce, jež jsou s královskou rodinou pomalu neodmyslitelně spojené. Místo toho jde o mnohem plebejštější Audi 80 v provedení Cabriolet. A rozhodně není neznámé, s ohledem na princezninu popularitu v médiích šlo na začátku 90. let o vůbec nejvíce fotografované auto světa.
Princezna Diana vůz používala od roku 1994, kdy byl vyroben a dodán do britského dealerství v Dovercourtu, pro soukromé účely a k vození svých synů Williama a Henryho. Německý kabriolet tak de facto sloužil i budoucímu britskému králi. To jen zvyšuje jeho auru modré krve, která je ještě dále umocněna zvoleným lakem. Vůz dostal neobvyklý metalický odstín Gomera Pearl. Princezna si jej ovšem dlouho neužila, po najetí 4 000 mil (6 436 km) kabriolet putoval zpět do dealerství.
Od té doby kabriolet několikrát změnil vlastníka, přičemž jeho nájezd narostl na 22 tisíc mil (35 398 km). Jeho stav je ovšem nadále špičkový, což aukční firma dokládá certifikátem, dle kterého vůz získal 108 bodů ze 135 možných. Obávat se tedy nemusíte popraskaného laku, zničeného bílého koženého čalounění či zlobící pohonné jednotky. Ta však nevybízí k rychlé a zběsilé jízdě, 2,3litrový pětiválec totiž produkuje 133 koní a 186 Nm, o které se stará čtyřstupňový automat.
Aukční společnost předpokládá, že cena by se mohla vyšplhat na 35 až 40 tisíc liber (cca 1,04 až 1,2 milionu Kč). To s ohledem na prvního majitele rozhodně není přemrštěná suma, jakkoliv je třeba počítat s tím, že německý kabriolet si nejvíce budete moci užívat na britských silnicích, neboť má volant napravo. K onomu titulu a malému pozemku tedy nejspíše budete muset ještě něco přikoupit. I tak vás ale začlenění mezi skoro ryzí aristokraty nevyjde draze.







Do prodeje míří Audi 80 Cabriolet...
...jehož první majitelkou byla britská princezna Diana
Zdroj: Classic Car Auctions
Bleskovky
Už to prasklo. Nové Audi A6 je i na papíře ve všem podstatném horší než jeho předchůdce, ukazuje míru úpadku německé značky
dnesŘešení víka kufru VW Phaeton připomíná, jak přetechnizované a nedoceněné auto to je, BMW vedle něj působí jako Dacie
20.4.2025Elektrický Ford Mustang se postavil tomu „skutečnému” s motorem V8. A dokázal, že je poníkem zvládajícím jediný trik
19.4.2025
Nejnovější články
Důkazů, že si VW kdysi dovolil udělat svůj vlastní model ze Škody, ubývá, jsou téměř všechny na kaši
před 4 hodinamiFrancouzi, Číňani a Arabové řekli víc k řešení, které dovoluje ve velkém předělávat elektromobily zpátky na spalovací pohon
před 5 hodinamiNová automobilka financovaná Jeffem Bezosem začala odhalovat svá první auta způsobem, jaký svět ještě nezažil
před 7 hodinamiVíc jak 2 milionům Hond selhává start-stop, nesmyslný systém dává majitelům po letech týraní další ránu
před 8 hodinamiNová levná Lada se konečně plně odhalila i jako kombík, zavazadelník skýtá hned dvě překvapení
před 10 hodinami
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.22. 20:40 - řidičBOB
- Cyklistické vlákno 04.22. 19:55 - Kavis
- IT poradna 04.22. 18:47 - pavproch
- Detektory policejních radarů 04.22. 17:33 - Brus
- S větrem ve vlasech.... 04.21. 15:51 - pavproch
- BMW Divize 04.21. 11:17 - pavproch
- Jak opravit lak/kapotu na Skoda Superb 3 04.21. 09:08 - RoseBL
- Za kolik jezdíte s dieselem? 04.19. 22:39 - Brus