K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes

Mladší generace možná budou mít problémy všechny identifikovat, v modrém německém kabrioletu ale vzadu sedí i dnes médii mocně obletovaní princové William a Harry. A za volantem je jejich matka, dnes už zesnulá princezna Diana.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes

27.1.2020 | Petr Prokopec

K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mladší generace možná budou mít problémy všechny identifikovat, v modrém německém kabrioletu ale vzadu sedí i dnes médii mocně obletovaní princové William a Harry. A za volantem je jejich matka, dnes už zesnulá princezna Diana.

Nejspíše každý z nás jednou v životě zatoužil po šlechtickém titulu. Zatímco ještě před lety by něco takového bylo bez účelového sňatku prakticky nemožné, soudobé možnosti jsou přeci jen někde jinde. Stačí tak jen pár tisícikorun a rázem jste Lordem či Lady, stejně jako majitelem několika metrů čtverečných ve Velké Británii. Abyste ovšem svůj statut umocnili, budete potřebovat ještě odpovídající auto. Na to vám ovšem malá suma peněz již stačit nebude, byť na druhou stranu svou „královskou pokladnici“ taktéž nemusíte úplně zruinovat.

Na konci března se v britském Birminghamu koná aukce společnosti Classic Car. Do té míří vůz, který kdysi používala princezna Diana. Kupodivu však nejde o model značek Bentley či Rolls-Royce, jež jsou s královskou rodinou pomalu neodmyslitelně spojené. Místo toho jde o mnohem plebejštější Audi 80 v provedení Cabriolet. A rozhodně není neznámé, s ohledem na princezninu popularitu v médiích šlo na začátku 90. let o vůbec nejvíce fotografované auto světa.

Princezna Diana vůz používala od roku 1994, kdy byl vyroben a dodán do britského dealerství v Dovercourtu, pro soukromé účely a k vození svých synů Williama a Henryho. Německý kabriolet tak de facto sloužil i budoucímu britskému králi. To jen zvyšuje jeho auru modré krve, která je ještě dále umocněna zvoleným lakem. Vůz dostal neobvyklý metalický odstín Gomera Pearl. Princezna si jej ovšem dlouho neužila, po najetí 4 000 mil (6 436 km) kabriolet putoval zpět do dealerství.

Od té doby kabriolet několikrát změnil vlastníka, přičemž jeho nájezd narostl na 22 tisíc mil (35 398 km). Jeho stav je ovšem nadále špičkový, což aukční firma dokládá certifikátem, dle kterého vůz získal 108 bodů ze 135 možných. Obávat se tedy nemusíte popraskaného laku, zničeného bílého koženého čalounění či zlobící pohonné jednotky. Ta však nevybízí k rychlé a zběsilé jízdě, 2,3litrový pětiválec totiž produkuje 133 koní a 186 Nm, o které se stará čtyřstupňový automat.

Aukční společnost předpokládá, že cena by se mohla vyšplhat na 35 až 40 tisíc liber (cca 1,04 až 1,2 milionu Kč). To s ohledem na prvního majitele rozhodně není přemrštěná suma, jakkoliv je třeba počítat s tím, že německý kabriolet si nejvíce budete moci užívat na britských silnicích, neboť má volant napravo. K onomu titulu a malému pozemku tedy nejspíše budete muset ještě něco přikoupit. I tak vás ale začlenění mezi skoro ryzí aristokraty nevyjde draze.


K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 1 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 01K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 2 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 02K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 3 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 03K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 4 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 04K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 5 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 05K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 6 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 06K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 7 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 07
Do prodeje míří Audi 80 Cabriolet...

K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 8 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 08K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 9 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 09K mání je kdysi nejfotografovanější auto světa, jeho slavná posádka táhne dodnes - 10 - Audi 80 Cabriolet 1994 princezna Diana na prodej 10
...jehož první majitelkou byla britská princezna Diana

Zdroj: Classic Car Auctions

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše