K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant

Ve své době leckdy obtížně prodejná, dnes sběrateli ceněná. Tak se čas zachoval k autu, které je na jednu stranu nepřehlédnutelné, na tu druhou výjimečné vlastně jen proto, že Škoda řekla, že je - Octavii RS WRC Edition.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant

15.1.2021 | Petr Miler

K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant

/

Foto: Škoda Auto

Ve své době leckdy obtížně prodejná, dnes sběrateli ceněná. Tak se čas zachoval k autu, které je na jednu stranu nepřehlédnutelné, na tu druhou výjimečné vlastně jen proto, že Škoda řekla, že je - Octavii RS WRC Edition.

Později narozeným to při pohledu na současné aktivity koncernu VW a jeho jednotlivých značek přijde možná absurdní, ale Škoda ještě v době, kdy na automobilové mapě světa neznamenala skoro nic, působila v nejvyšší lize motoristického sportu. Ještě před koncem milénia vyráběla, soukromým týmům prodávala a i sama se mistrovství světa v rallye účastnila se Škodou Octavia WRC a později ještě s Fabií WRC.

Žádný velký úspěch z toho nebyl, na špičkové stroje s tehdy ještě zelenkavým logem české automobilky se ale v akci nedívalo špatně. Smyslem bylo samozřejmě značku zviditelnit, na onu automobilovou mapu světa ji vrátit a sami musíte posoudit, jak moc tomu zrovna tahle aktivita pomohla. Právě z té doby ale pochází jeden artefakt, který má s účastí Škody ve WRC souvislost, i když jde o ryze silniční vůz.

Jedná se o Škodu Octavia RS první generace s přídomkem WRC Edition. Jejím smyslem bylo oslavit 100 let účasti škodovky v motoristickém sportu, firma k ní ale přistoupila trochu nešťastně. Na jednu stranu edici auta omezila na pouhých 100 aut, což dávalo prostor k rozsáhlým úpravám a adekvátnímu nafouknutí ceny, na tu druhou s ní ale neudělala skoro nic.

Vůz dostal bílý lak se soutěžními polepy, zvláštní sedmnáctipalcová kola zvaná Spider opět v bílém laku, trochu více výbavy, obklady prahů dveří s logem motorsportu a štítek označující pořadové číslo vozu v rámci limitované série. To byl v podstatě jediný zcela unikátní prvek, bohužel po čase z auta odpadával. Technika zůstala zcela sériová.

Velký obchodní úspěch to tehdy nebyl, dokonce pamatujeme, že někteří dealeři, kteří si některá ze stovky aut koupili na sklad, z nich raději sundali ony křiklavé polepy, aby je vůbec někomu prodali. Čas ale otupí i ostrý břit, zpívá Jiří Zmožek a má pravdu - dnes se na tohle auto hledí docela jinak a vzhledem k tomu, že velká část vyrobených exemplářů byla nutně „odjeta” a nebo nabourána, je hezký kousek ceněným zbožím.

Takový se dnes nachází u jednoho z německých majitelů v Remscheidu. Neuvádí, jaké má pořadové číslo (doplněno: Jde o 52. exemplář z celé série), je to ale originální WRC Edition, fakticky jedno z 75 aut, protože 25 z oné stovky bylo vyrobeno s pravostranným řízením. Dotyčný říká, že přes 90 tisíc km na tachometru je ve stavu nového auta, většina tuningu se mu vyhnula (na fotkách v inzerátu na zdrojovém odkazu vidíme jen neoriginální audiosystém) a z požadované ceny 29 990 euro (asi 785 tisíc Kč) prý nesleví ani haléř.

Jestli má tato svérázná edice takovou hodnotu, nevíme, ale věrný fanoušek Škody ji jistě ocení. Na každý pár jde o nejvzácnější moderní škodovku, nevíme o jiné, byť podobně uměle omezené nabídce české značky z posledních dekád, která by čítala jen 100 kusů pro celý svět.


K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant - 1 - Skoda Octavia RS WRC Edition 2001 prodej 01K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant - 2 - Skoda Octavia RS WRC Edition 2001 prodej 02K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant - 3 - Skoda Octavia RS WRC Edition 2001 prodej 03K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant - 4 - Skoda Octavia RS WRC Edition 2001 prodej 04K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant - 5 - Skoda Octavia RS WRC Edition 2001 prodej 05K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant - 6 - Skoda Octavia RS WRC Edition 2001 prodej 06K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant - 7 - Skoda Octavia RS WRC Edition 2001 prodej 07K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant - 8 - Skoda Octavia RS WRC Edition 2001 prodej 08K mání je nejvzácnější moderní Škoda, 1 z pouhých 100 vyrobených kusů stojí majlant - 9 - Skoda Octavia RS WRC Edition 2001 prodej 09
Jedna z takových, originálních Škod Octavia RS WRC Edition se objevila na prodej v Německu. Je to větší rarita, než se může zdát - pokud jste podobně vyparáděné auto viděli, někdo si nejspíše jen nechal nalepit podobné zbarvení na jinak obyčejnou bílou „oktávku v eresu”. Ilustrační foto: Škoda Auto

Zdroj: Mobile.de

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše