Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Lada touží po úspěchu, její šéfdesignér z ní chce udělat druhou Kiu
12.7.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Steve Mattin v posledních letech změnil tvář švédského Volva. Stejný úkol dostal také v AvtoVAZu, kde budoucnost předznamenal loňský koncept X-RAY.
Design prodává - to je fakt, který je automobilkám dostatečně dobře známý. Proto nás ostatně Jozef Kabaň hodlá stylizací příští Škody Superb položit na lopatky a obdobně chce pak prorazit i Steve Mattin, kterého v roce 2011 najal AvtoVAZ, aby přetvořil design Lady stejným způsobem, jakým se mu to povedlo v letech 2005 až 2009 u švédského Volva. Je to totiž právě zastaralá vizáž, které je ruské značce neustále vytýkána a není to jen případ Lady Niva, která téměř nezměněná od roku 1977, kdy debutovala.
Mattin přitom inspiraci nevidí jen ve své minulosti, ale také u kolegy Petera Schreyera, který změnil k lepšímu design korejské automobilky Kia. Právě vzhled jejích modelů totiž napomáhá rostoucím prodejům, což je něco, co Lada potřebuje jako sůl. Jen za letošní první půlrok se totiž registrace propadly o 10 % na 226 729 kusů (i když je nutné dodat, že ruský trh klesl celkově, a to o šest procent na 1,33 milionu automobilů).
„Design značky se nyní mění, což bude v budoucnu jasně patrné,“ svěřil se Mattin v interview, které poskytl magazínu Automotive News Europe. „Připravuje se masivní modernizace, jejíž součástí je kompletně nový designový jazyk a DNA, které následně změní také image značky.“ Přičemž jistým vodítkem by měl být koncept X-RAY z loňska, který předznamenává crossovery a SUV naplánované na rok 2016.
Podstatné přitom podle Mattina je, aby tyto vozy měly co nejrobustnější design. A to kvůli nepříliš kvalitním ruským silnicím. Zároveň by se ale měly vyznačovat i jednoduchostí. „Smyslem není představení až příliš komplikovaných linií v několika různých směrech, které u některých jiných značek můžeme zahlédnout.“
Dalším vodítkem je pak typický ruský kontrast. „Je tu značný rozdíl mezi dlouhými studenými zimami a opravdu horkými léty. Také je zde silný kontrast mezi tím, jak je bohatství rozděleno mezi města a vesnice, mezi východ a západ země. A právě to bych chtěl nějakým způsobem zachytit do stylizace vozů,“ dodává Mattin.
Již během pár let tak uvidíme, nakolik se osmačtyřicetiletému Angličanovi jeho záměry podaří. Ohromit totiž nechce jen ruský, ale případně i globální trh. Proto ostatně v Moskvě otevřel designové studio AvtoVAZu, které bude nabízet alternativy k oddělení v továrně v Togliatti. Do jeho čela pak dosadil belgického designéra Thomase Bigwooda, který dříve působil u Renaultu. Základy teda Lada má, teď už je pouze přetavit v úspěšnou produkční realitu...



































Koncepční Lada X-RAY má předznamenávat budoucí crossovery a SUV ruské značky
Zdroj: Automotive News Europe
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nový Mercedes třídy S by s designem posledního konceptu vypadal docela „cool”, designér ho nakreslil
před 9 hodinamiJeden z největších nesmyslů moderních aut pomohl zabít dalšího člověka, uhořel. Ostatní řidiči se marně snažili pomoci
dnesDalší novinka Mercedesu ukazuje, že to nejhorší z posledního nového modelu bude značka cpát všude
14.10.2025
Nejnovější články
V Evropě je už 8 zbytečných továren na auta, pro které neexistuje využití. A situace se má dál jen zhoršovat
před 4 hodinamiTesla se lidem rozhodla vrátit to, co jim sebrala. Dřív to měli zadarmo, teď za to chce 13 tisíc korun
před 5 hodinamiAnalytik zkusil vykreslit ošklivý propadák BMW jako úspěch, spíš tím podtrhl jeho mizérii
před 7 hodinamiTěžko ho zabít. Spyker se po všech pádech znovu vrací mezi živé, dokonce pod taktovkou původního majitele
před 8 hodinamiNový Mercedes třídy S by s designem posledního konceptu vypadal docela „cool”, designér ho nakreslil
před 9 hodinami
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 10.16. 18:07 - mafel
- Porsche - vse o sportovnich modelech 10.16. 15:38 - Vrooom
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 10.16. 12:11 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 10.15. 20:06 - Truck Daškam
- Cupra obecně 10.15. 18:48 - pavproch
- Čerpadlo ostřikovačů 10.15. 16:47 - stenly11
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 10.15. 15:46 - pavproch
- BMW Divize 10.15. 11:15 - pavproch