Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily

Zdánlivě ztřeštěný nápad obchodního řetězce pustit se do „kšeftování” s ojetinami je chytřejší, než se na první pohled zdá. A fungovat bude i u nás.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily

31.3.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zdánlivě ztřeštěný nápad obchodního řetězce pustit se do „kšeftování” s ojetinami je chytřejší, než se na první pohled zdá. A fungovat bude i u nás.

Tento týden jsme vás informovali o tom, že síť maloobchodních prodejen Lidl ukončila spolupráci s Audi a nově bude nakupovat služební auta u BMW. To by možná nebyla až tak zajímavá zpráva, pokud by úzce nesouvisela s obchodními aktivitami samotného Lidlu - ten se chce po tomto přepřáhnutí mnohem aktivněji zapojit do prodeje takto nakoupených vozů a nabízet je svým zákazníkům způsobem ne zase tak nepodobným prodeji třeba banánů.

Tyto informace pocházely z Německa a také jen Německa se dosud týkaly. Koupit si u našich západních sousedů auto jistě není nic problematického, ale pořád je to složitější, než jej pořídit zde. Teď ale máme informace týkající se zapojení české filiálky Lidlu do celé věci a je mnohem intenzivnější, než by nás kdy napadlo.

Německý obchodní řetězec totiž centrálně nakoupí auta pro všechny své pobočky, proto bude auta odebírat v takových kvantech. Do ČR tak má každý rok zamířit okolo 800 nových BMW (převážně dieselových trojek), které tu budou obměňovány stejně jako v Německu - každých 6 měsíců bude nahrazena třetina vozového parku, jednotlivé vozy pak budou zůstávat v rukou zaměstnanců nanejvýš po 18 měsíců.

Česká pobočka nebude mít na nákup vozů žádný vliv a péči o ně zastane jedna z místních firem zajištujících tzv. full service leasing. Auta mají za dobu své služby u Lidu najet okolo 50 tisíc km a pak budou nabídnuta běžnému lidu. Očekávat máme prodej online a byť nelze předpokládat, že by tu firma nabízela auta nesmyslně pod cenou, dá si podle našeho zdroje záležet na tom, aby šlo vždy o „nejlevnější vozy tohoto druhu, které půjde koupit“.

Oněch 800 aut je na český trh ohromné množství. Jde o více jak 10 procent celkového odbytu BMW v České republice a na řadu 3 je to dokonalé hausnumero - za celý loňský rok bylo v ČR prodáno 547 exemplářů tohoto modelu. Z tohoto kroku tak už nyní vůbec nejsou nadšení dealeři značky, neboť prodej do Lidlu je zcela mine a dá se očekávat, že záplava relativně dostupných ojetin na trhu nepomůže ani jejich prodejům nových aut. Spravení si chutě mohou oficiální prodejci čekat v případě servisu, nicméně i tak je jasné, že dojde k výraznému ovlivnění trhu. Skoro si nyní ani nedovedeme představit, že by se všechny použité vozy podařilo v ČR prodat, ale za správnou cenu...

Pro Lidl je to zdánlivě divoký obchod, se znalostí detailů ale dává dokonalý smysl. Řetězec dal přednost BMW kvůli tomu, že mnichovská automobilka nabídla vyšší slevy než dosud preferované Audi. Ty se mají pohybovat okolo 50 procent, což je opravdu hodně. Je tak docela dobře možné, že Lidl tak bude auta poskytovat zaměstnancům víceméně zadarmo - za rok a půl a 50 tisíc najetých km cena vozu oproti původní ceníkové částce na polovinu rozhodně neklesne.

Pokud se divíte, co tu bude Lidl s takovým množstvím aut vůbec dělat, připomeňme, že je ke svým zaměstnancům docela štědrý. Služební Audi i k soukromým účelům dnes nabízí třeba každému z manažerů prodejen - a jen takových je u nás několik stovek. A pokud nyní bude auta nakupovat tak levně, pak může být ještě štědřejší. Zaměstnanci budou z trojkového BMW i pro soukromé účely jistě nadšení a Lidl na tom nevykrvácí, při tak výhodném nákupu a chytrém prodeji pro něj služební auta mohou být i zdrojem zisku.

S ohledem na postup firmy je nicméně logické, proč mezi dealery i autobazary již zavládla panika. Příliv takového množství relativně levných ojetin ovlivní celý trh s auty, zdaleka ne jen prodej BMW. Pokud je tedy dostupná dieselová trojka s nevelkou kilometráží vaším snem, těšte se, během dalších let jej budete moci zrealizovat snáze než dosud...


Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily - 1 - BMW 320d Touring 2016 nova sada 01Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily - 2 - BMW 320d Touring 2016 nova sada 02Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily - 3 - BMW 320d Touring 2016 nova sada 03Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily - 4 - BMW 320d Touring 2016 nova sada 04Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily - 5 - BMW 320d Touring 2016 nova sada 05Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily - 6 - BMW 320d Touring 2016 nova sada 06Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily - 7 - BMW 320d Touring 2016 nova sada 07Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily - 8 - BMW 320d Touring 2016 nova sada 08Levná ojetá BMW bude Lidl prodávat také u nás, známe detaily - 9 - BMW 320d Touring 2016 nova sada 09
Je vaším ideálem BMW 320d Touring, ovšem zcela nové si jej nemůžete dovolit? Lidl vám jej již velmi brzy nabídne s obří slevou, jen rok a půl starý s pár desítkami tisíc km

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.