Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Maserati Levante není až tak originální, interiér používá díly z levnějšího Ramu
6.5.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
První SUV italského trojzubce dostalo stejné ovládání oken a světel či páčky pod volantem jako levnější pick-up. Vadí to ale vlastně někomu?
Ve světě stále častěji zaznívají slova o sdílených nákladech či modulárních platformách, přičemž za vším lze hledat jediné - snahu o snížení nákladů a vlastně možná ani ne maximalizaci, jako spíše udržitelnost alespoň nějakého zisku. Za velkého propagátora tohoto stylu můžeme považovat kupříkladu koncern VW Group, který na stejných základech staví modely Audi, Seatu, Škody i Volkswagenu. VW na to šel až na drobné výjimky chytře - obvykle jde o mechaniku skrytou pod povrchem, komponenty vylézající napovrch se jednotlivé značky snaží dodávat vlastní, aby tak dostály slovům o unikátním charakteru.
Nakolik tato klišé považujete za realitu a nakolik za pouhý marketing, to již necháme na vás. Nicméně jisté je, že kupříkladu Audi se zejména u svých výše postavených vozů od zbytku koncernu skutečně liší, a tak jsou mnohem vyšší ceny ospravedlněny. V případě zákazníků Lamborghini si pak stoprocentně nikdo nestěžoval na fakt, že značka se čtyřmi kruhy ve znaku někdejší laciné plasty nahradila mnohem kvalitnějšími, i když třeba některé ovladače jsou v italském supersportu stejné jako u německých sedanů.
Proč zde ale o tom hovoříme? Důvod je prostý, čas od času dojde k opravdu nešťastnému sdílení komponentů mezi mainstreamovou a prémiovou značkou, jež doslova bije do očí. Nemalá kontroverze tak kdysi obcházela první Aston Martin Vanquish, který i přes mnohamilionovou cenu užíval páčky pod volantem mnohem levnějšího Fordu Mondeo. A měli jsme tu desítku ještě křiklavějších případů.
A minulost se stále opakuje, jak ukazuje i případ nového Maserati Levante, které původně mělo vzniknout na bázi Jeepu Grand Cherokee. Poté se ovšem Italové rozhodli, že jejich SUV musí být stůj co stůj originálním produktem, a tak americké základy nechali ladem. Výsledkem bylo výrazné zpoždění při příchodu na trh, nicméně marketingové oddělení mělo v tu chvíli k dispozici podstatnou munici.
Jenže Levante zase tak originální není. Automobilový analytik Edward W. Niedermeyer zjistil, že italské SUV používá některé prvky z mnohem levnějších pick-upů značky Ram, u nás méně známé odnože koncernu FCA. Stejně jako v případě zmiňovaného Astonu jde o páčky pod volantem, k nimž se přidává také ovládání oken či světlometů. Tedy prvky, které jsou na očích a se kterými navíc neustále přicházíte do styku.
Na druhou stranu je třeba podotknout, že zákazníkům asi něco takového vadit nebude, zvláště když nejspíše žádný z nich nebude mít doma ve své garáži možnost přímého srovnání. I když pár reptalů se jistě nejspíše nepochodí ani se snahou o získání slevy u dealerů nepochodí. Minimálně nikoliv během první vlny zájmu, kdy si prodejci mohou klientelu pomalu vybírat.
Lze tedy jen dodat, že jde o úsměvné nachytání Maserati na švestkách a zároveň podnět k tomu, na jaké oblasti by se Italové měli zaměřit při faceliftu. Pokud tedy nebudou chtít být v médiích propíráni v podobných souvislostech...




Tyto komponenty používají hned dva vozy koncernu FCA...
...tedy jak Maserati Levante...
Zdroj: E.W. Niedermeyer@Facebook
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Firma dostala na značky brutální Lamborghini s podtunovou hmotností, stvořila silniční bestii s božským zvukem
včeraPřekvapivý nástupce automobilového favorita Jeremyho Clarksona odhalil interiér, je to luxus se závodními geny
14.7.2025„Americkej kýbl” dal lekci z efektivity hybridnímu supersportu Lamborghini. Umí i víc za míň jak třetinu ceny a s pohonem dvou kol
12.7.2025
Nejčtenější články
Marnost: Porsche se chlubí „rekordem” elektromobilu z okruhu, na kterém dostal 5sekundový „kouř” od o 2,5 milionu levnějšího spalovacího auta
17.6.2025Ojeté Mercedesy W204 a W205 provází dle detailních dat TÜV minimum problémů, motor si u nich pořád můžete vybrat
17.6.2025O elektrické Ferrari je „nulový zájem”. Bohatí lidé nic takového nechtějí, plány na další model míří k ledu
18.6.2025Číňané zvyšují hru. Svého levného, vybaveného a výkonného soupeře Škody Octavia nabídnou v Evropě i s pohonem 4x4
18.6.2025Američané stvořili monstrum. Jejich „Bugatti pro chudé” má teď 1 267 koní a 4x4, skutečné Bugatti pokoří za dvacetinu ceny
18.6.2025
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 07.16. 10:00 - abgx1
- Toyota obecně 07.15. 21:21 - M.Z.
- Rychlodotazy 07.15. 19:51 - Stepan
- Lampárna (stěžovatelna) 07.15. 14:08 - pavproch
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 07.15. 12:16 - pavproch
- Detektory policejních radarů 07.14. 23:44 - řidičBOB
- Onboard videa 07.14. 16:19 - řidičBOB
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 07.13. 23:34 - řidičBOB