Mercedes prý pohřbí tři čtvrtiny výkonných modelů, na vině je obvyklý podezřelý

Mercedes dnes platí za jednu z mála automobilek, které se příliš nesklonily před tlaky regulátorů a dále nabízí řadu výkonných modelů s motory jako 4,0 V8 biturbo. I s tím ale má být konec.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mercedes prý pohřbí tři čtvrtiny výkonných modelů, na vině je obvyklý podezřelý

20.12.2019 | Petr Prokopec

Mercedes prý pohřbí tři čtvrtiny výkonných modelů, na vině je obvyklý podezřelý

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mercedes dnes platí za jednu z mála automobilek, které se příliš nesklonily před tlaky regulátorů a dále nabízí řadu výkonných modelů s motory jako 4,0 V8 biturbo. I s tím ale má být konec.

O stále tvrdších limitech spotřeby resp. emisí CO2 se výraznou měrou mluví zejména v posledních měsících, nicméně celý proces odstartoval již před deseti lety. Automobilky tedy měly více než dekádu na to, aby se na dané změny připravily. Zmínky o drastickém propouštění a dalších škrtech však dokládají pravý opak, což se může zdát být překvapivé. Jenže stejně jako neporučíte větru a dešti, nelze až tak úplně odhadnout chování zákazníků. Ti totiž již zdaleka nejsou věrni dieselovým motorům a menším vozům, jako tomu bylo kdysi.

Skandál Volkswagenu od kdysi oblíbených pohonných jednotek odvál značnou část publika, podobné trable pak způsobila navyšující obliba SUV všeho druhu. Zatímco ještě v roce 2014 měly na celkové skladbě pouze pětinový podíl, loni to bylo již přes třetinu a ani to zjevně není konec. Mimo to výrobci předpokládali, že lidé mnohem více podlehnou vábení elektromobility. Ta je ale stále jen na okraji zájmu, loni se pro alternativní pohon vyslovila pouhá tři procenta kupujících.

Co přesně to ovšem znamená? Zejména to, že průměrná výše emisí CO2 v Evropě od roku 2017 opětovně stoupá. A to právě ve chvílích, kdy je za dveřmi nový přísnější limit a na něj navázané pomalu likvidační pokuty. Je tedy logické, že mnozí výrobci bijí na poplach. Jedním z nich je i Mercedes, který již oznámil, že propustí tisíce lidí. To však nepomůže emisím, třícípá hvězda takto pouze získá peníze, jimiž bude dotovat elektrifikaci či platit ony pokuty.

Němci se proto dle zjištění Financial Times chystají na zásadní krok, jímž je redukce modelů s největší uhlíkovou stopou. V tomto ohledu jsou na vrcholu řetězce vozy s logem AMG, zvláště pak ty osazené osmiválcem, jež disponují akcelerací supersportu, ovšem zároveň také komfortem limuzíny. Problémem pro automobilku je však skutečnost, že tato auta přináší do firemní kasy ten největší zisk. Účetní třícípé hvězdy tak evidentně čeká spousta bezesných nocí.

Nicméně ať již kalkulace dopadnou jakkoliv, mnozí manažeři rovnou počítají s redukcí vrcholných sportovních derivátů. Čistka by dle nich mohla postihnout až tři čtvrtiny nabídky, což znamená, že v mnoha případech by zcela zmizely osmiválcové a dokonce i šestiválcové verze a místo toho by byl v daleko hojnější míře nasazován pod kapotu přeplňovaný dvoulitr. Mimo to by do hry ještě mohla zasáhnout hybridizace.

Jak vše dopadne, momentálně není jisté. Nicméně flotila Mercedesu v současné době produkuje v průměru 138 gramů CO2 na kilometr, pro značku je však cílem 100 gramů. To je opravdu razantní posun, který si nepochybně vyžádá radikální opatření. Třícípá hvězda však nebude jedinou, která k nim bude muset přistoupit. Nemalé problémy hlásí i Ford, který s prodejem elektrických aut v Evropě začne až na konci příštího roku.

Redukce se chystají rovněž u Mazdy, která se taktéž momentálně nemůže pochlubit žádným elektromobilem a navíc jako jediná stále spoléhá hlavně na atmosférické motory. To je sice dostačující ve Státech, kde je značka na základě reálné spotřeby dlouhodobě tou nejúspornější, ovšem v Evropě bazírující na papírových hodnotách je Mazda na okraji propasti. A přes tu by nakonec mohl přepadnout roadster MX-5.

Jinými slovy, starý kontinent opravdu přijde o ta nejzajímavější auta. Pokud tedy toužíte po logu AMG či plátěné stahovací střeše kombinované s pohonem zadních kol a atmosférickým motorem, raději si pospěšte. Začíná být totiž stále jistější, že za pár let již nebude z čeho vybírat.


Mercedes prý pohřbí tři čtvrtiny výkonných modelů, na vině je obvyklý podezřelý - 1 - Mercedes AMG G63 Edition 1 prvni snimky 01Mercedes prý pohřbí tři čtvrtiny výkonných modelů, na vině je obvyklý podezřelý - 2 - Mercedes AMG G63 Edition 1 prvni snimky 02Mercedes prý pohřbí tři čtvrtiny výkonných modelů, na vině je obvyklý podezřelý - 3 - Mercedes AMG G63 Edition 1 prvni snimky 03Mercedes prý pohřbí tři čtvrtiny výkonných modelů, na vině je obvyklý podezřelý - 4 - Mercedes AMG G63 Edition 1 prvni snimky 04Mercedes prý pohřbí tři čtvrtiny výkonných modelů, na vině je obvyklý podezřelý - 5 - Mercedes AMG G63 Edition 1 prvni snimky 05
Mercedes prý bude muset přikročit k drastické redukci modelů AMG, emisní limity jsou stále přísnější a elektromobily lidé nekupují tak, jak se očekávalo. Místo toho dávají přednost SUV

Zdroj: Financial Times

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše