Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy

F1 je jedním z nejúchvatnějších aut vůbec a podle toho také stojí. Zvlášť byl-li jeho majitelem slavný komik.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy

24.1.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy

/

Foto: The Telegraph

F1 je jedním z nejúchvatnějších aut vůbec a podle toho také stojí. Zvlášť byl-li jeho majitelem slavný komik.

McLaren P1 je jedním z nejobletovanějších aut posledních let, už při jeho premiéře jsme ale řekli, že se svému duchovnímu předchůdci z roku 1992 nemůže rovnat. Ten nejenže byl s maximální rychlostí 400 km/h rychlejší, tehdy dokonce úplně nejrychlejší na světě, byl zcela jedinečný, průlomový, svět automobilů nadobro měnící. Něco takového dnes P1 jednoduše neznamená, pokud ale chcete zažít revoluci, kterou přinesl jeho předchůdce, můžete si jej pořád koupit. Pochopitelně jako ojetý, třeba od Mr. Beana.

Samozřejmě nemluvíme o oné seriálové a filmové postavě, ale o člověku, který ji vymyslel a ztvárnil - Britu Rowanu Atkinsonovi. Dnes už 60letý herec je známý nejen pro svůj komediální talent, je také vášeň pro automobily. Rád je řídí a vlastní spoustu zajímavých vozů, mezi nimiž najdeme právě i jeden McLaren F1.

Že jde o naprostou automobilovou raritu jistě nemusíme připomínat. Těchto aut vzniklo pouze 106 ve všech verzích a v silniční specifikaci, jakou má „Mr. Bean”, jich ve Wokingu vyrobili jen 64. Atkinson si jej jako nový pořídil v roce 1997 s číslem 61 (vznikly už tedy jen tři další vozy) a zaplatil za něj 640 tisíc liber. Dnes, po 18 letech, 41 000 ujetých mílích (asi 66 tisíc km) a dvou nehodách, jej nabízí u londýnského prodejce luxusního zboží Taylor & Crawley za neskutečných 8 milionů liber, dnešním kurzem tedy bezmála za 300 milionů Kč.

Svou roli v této ceně jistě hraje i fakt, že prvním majitelem byl tak slavný člověk, klíčové to ale není. Za stamiliony se McLareny F1 prodávají po komkoli a i když Atkinson nemůže k vozu připnout cedulku „koupeno v UK, první majitel, nehavarované, servisní knížka”, s cenou to stejně nic špatného nedělá. Nakonec druhá Atkinsonova nehoda, která se zapsala do dějin britského pojišťovnictví, mohla autu i pomoci - účet za opravu ve výši 910 tisíc liber (dnešním kurzem přes 33 milionů Kč) nasvědčuje cosi o tom, že auto bylo do značné míry postaveno znovu. A to může být v tomto případě (ručně se ve Wokingu montovalo tak či onak...) opravdu plus.

Britský komik k celé věci říká, že si vůz nikdy nepořídil jako investici, teď už s ním ale nejezdí tolik jako dříve a prý nadešel čas, aby jej okusil i někdo jiný. Rowan A. o něm pořád hovoří v superlativech, prý mezi dnešními auty nenajdeme supersport, který by byl tak komfortní, tichý, dokázal pojmout tři cestující a tolik zavazadel a ještě k tomu zvládl uhánět 400 km/h. Navíc je prý subtilní a lehký, to dnes není obvyklé už vůbec. I když jsme F1 pochopitelně nikdy neřídili, tohle dodnes žádné auto vážně neumí ani na papíře.

Pro dokreslení dobových souvislostí dodejme, že F1 kdysi uzmul titul nejrychlejšího auta světa Bugatti EB110 a to i díky úžasnému atmosférickému dvanáctiválci BMW, který měl kdysi namířeno pod kapotu nakonec nevyrobeného modelu M8. Dodnes se řadí k nejrychlejším autům všech dob a s maximální rychlostí začínající čtyřkou i k naprosté automobilové smetánce.

Cena téměř 300 milionů Kč je pochopitelně šílená, odpovídá ale výjimečnosti vozu. Pokud byste toužili po nějakém levnějším, v Polsku se tu a tam dá koupit něco jako F1 za zlomek této cifry...


Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 1 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 01Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 2 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 02Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 3 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 03Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 4 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 04Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 5 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 05Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 6 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 06Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 7 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 07Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 8 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 08Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 9 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 09Mr. Bean prodává své auto. Mini? Ne, McLaren F1 za 0,3 miliardy - 10 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 10
McLaren F1 Rowana Atkinsona i se samotným „Mr. Beanem”...

Zdroj: Telegraph

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše