Trampoty Mr. Beana: oprava McLarenu F1 Rowana Atkinsona přišla na 27 milionů korun

Je to nejdražší pojistná událost v historii Británie a dost možná i celého světa. Je třeba vcelku unikátní shoda okolností, aby taková oprava byla vůbec realizována.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Trampoty Mr. Beana: oprava McLarenu F1 Rowana Atkinsona přišla na 27 milionů korun

8.2.2013 | Petr Miler | 2 příspěvky

Trampoty Mr. Beana: oprava McLarenu F1 Rowana Atkinsona přišla na 27 milionů korun

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to nejdražší pojistná událost v historii Británie a dost možná i celého světa. Je třeba vcelku unikátní shoda okolností, aby taková oprava byla vůbec realizována.

Rowan Atkinson je dobrým příkladem toho, že ježděním v Mini Morrisu se dá propracovat až k jednomu z nejvzácnějších supersportů světa. Jen je tedy nutné, aby v prvním jmenovaném autě jezdila filmová postava typu Mr. Bean, skutečný člověk si skrze něj k McLarenu F1 nepomohl asi nikdy. Právě tento vzácný sporťák je jedním z mnoha výjimečných aut, která slavný britský komik vlastní a právě původní F1 se mu „podařilo” v srpnu 2011 nabourat.

Nevypadalo na nějakou extrémně těžkou nehodu, sám Atkinson z auta vystoupil jen s pochroumaným ramenem a ani vůz se nezdál být zničený nadobro. Nebyl, jeho uvedení do původního stavu se ale ukázalo být mimořádně komplikovaným.

Je tedy otázkou, kde končí skutečná náročnost opravy a kde začíná touha opravce přijít si k co nejvyšší částce, auto na každý pád skončilo přímo v sídle McLarenu ve Wokingu, kde si s ním údajně hráli celý jeden rok (těžko říci, co lze na autě opravovat takovou dobu...) a pojišťovně Rowana Atkinsona vystavili neuvěřitelně tučný účet: 910 000 britských liber, tedy asi 27 milionů Kč.

Pojistná matematika přitom podobně drahé opravy zdaleka nepřipustí. Přístup pojišťoven je čistě racionální - auto má určitou pojistnou hodnotu, která by měla odpovídat skutečné ceně vozu v době nehody. Pak je tu cena opravy, která v případě větších poškození snadno přesáhne aktuální hodnotu auta. V takovém případě platí, že jde o totální škodu a pojišťovna vám zaplatí pojistnou hodnotu poníženou o cenu toho, co vám z auta zbylo. Jak je tedy možné, že McLaren F1 „pana Beana” opravila za 910 tisíc liber, když tolik nestál ani před dvěma dekádami jako nový?

Je to prosté, aktuální cena auta je... těžko spočítatelná, na každý pád se na aukcích pohybuje v řádu milionů dolarů. Pojišťovna by tedy zjevně musela v případě totální škody Atkinsonovi platit více než kolik „vysolila” za opravu, a tak se zkrátka opravovalo, klidně rok a klidně za 27 milionů. Toto se opravdu stane maximálně jednou za deset let a historie britského pojišťovnictví podobný případ dokonce nepamatuje vůbec - dosud nejvyšší pojistné plnění v případě opravy havarovaného vozu tato událost překonala podle zdroje trojnásobně.

Rowan A. je každopádně rád, že má svůj vůz zpátky v garáži. Prý je návrat do něj stejně příjemný, jako si obléci vám dobře známý svetr. Rádi věříme...


Trampoty Mr. Beana: oprava McLarenu F1 Rowana Atkinsona přišla na 27 milionů korun - 1 - Rowan Atkinson McLaren F1 nehoda oprava 01
Předloňská nehoda vyšla Atkinsonovu pojišťovnu draho, i když ani ona jemu jistě nevystavuje skromné faktury

Trampoty Mr. Beana: oprava McLarenu F1 Rowana Atkinsona přišla na 27 milionů korun - 2 - Rowan Atkinson McLaren F1 nehoda oprava 03Trampoty Mr. Beana: oprava McLarenu F1 Rowana Atkinsona přišla na 27 milionů korun - 3 - Rowan Atkinson McLaren F1 nehoda oprava 02
Rowana Atkinsona zná většina lidí jako roztržité přerostlé děcko, ve skutečném světě je to ale mimo jiné majitel mnoha špičkových aut

Zdroj: Metro UK

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše