Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč

Továrny Tesly a SolarCity jsou přímo i nepřímo dotovány obrovskými částkami. Tesla i tak prohlubuje ztrátu, Musk ale přesto vše bagatelizuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč

3.6.2015 | Marek Bednář | 33 příspěvků

Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč

/

Továrny Tesly a SolarCity jsou přímo i nepřímo dotovány obrovskými částkami. Tesla i tak prohlubuje ztrátu, Musk ale přesto vše bagatelizuje.

Daňové podpory, půjčky a další dotace pro tři firmy Elona Muska, tedy Tesla Motors, SolarCity a SpaceX, dají dohromady 4,9 miliardy dolarů. Uvedl to deník Los Angeles Times. Toto číslo se skládá ze spousty různých vládních podpor, konkrétně tu jsou např. dotace, daňové úlevy, pomoc s výstavbou továren, levnější půjčky nebo emisní kredity, na jejichž prodeji jiným automobilkám Tesla také vydělává.

Částka 4,9 miliardy dolarů, což odpovídá 118,44 miliardám korun, je suma veškeré přímé i nepřímé pomoci Muskovým společnostem. Jsou v ní tedy obsaženy také dotace na pořízení elektromobilů či solárních panelů koncovým zákazníkům. „Nemá to formu tučných šeků,” uvedl na adresu součtu podpory Elon Musk.

Samotná automobilka Tesla je největším příjemcem státní podpory z tohoto balíku. Pomoc pro automobilovou část Muskova portfolia je v celkové výši 2,39 miliardy dolarů, tedy 57,77 miliardy korun. To obsahuje 45milionovou (1,1 mld. Kč) půjčku od americké vlády, 517 milionů dolarů (12,5 mld. Kč) z prodeje emisních kreditů a téměř 1,3 miliardy dolarů (31,42 mld. Kč) na daňových úlevách od státu Nevada. Tam se staví gigatovárna na baterie. Zbytek částky, více než dalších 500 milionů dolarů, pak činí federální i státní dotace na koncové ceny prodaných elektromobilů, zejména Modelu S, které se v různých státech Unie liší.

Dotace na nevadskou továrnu pochopitelně zdaleka nejsou plně vyčerpány, přesto je není radno bagatelizovat. A nejen kvůli jejich celkovému objemu. Nevadská podpora totiž zahrnuje kromě slevy na elektřinu také oproštění od daně z nemovitosti a daní z výplat zaměstnancům na deset let a oproštění od dalších místních daní na dvacet let (!). Takovéto výhody musely být zvlášť schváleny nevadskou vládou, kde údajně prošly bez jediného hlasu proti, jak říkají starší zprávy.

Detaily podpory od státu Nevada zatím nejsou přesně dojednány, uvádí Musk na obranu svých tučných vládních příspěvků. Objem se ale dost pravděpodobně nijak výrazně zmenšovat nebude. „On rozhodně jde tam, kde jsou vládní peníze,” komentoval praktiky Elona Muska Dan Dolev, analytik u společnosti Jefferies Equity Research. „To je skvělá strategie, jenže vláda jednoho dne peníze přestane posílat,” dodal.

Další Muskova společnost, SolarCity, také požívá ohromné výhody. Stát New York například staví v Buffalu továrnu na solární panely za 750 milionů dolarů (18,13 miliardy korun) a společnosti SolarCity ji pronajme za symbolický 1 dolar na rok. Osvobození od daní na deset let pro gigatovárnu v Nevadě také není v rámci Muskových firem výjimkou, ani v tomto případě nebude tak dlouho SolarCity platit některé daně, na čemž ušetří údajně 260 milionů dolarů, tedy 6,28 miliardy korun. „Když sečtete veškeré podpory pro SolarCity a Teslu, je to stále tisícina toho, co ročně dostává ropný průmysl,” reagoval alibisticky Elon Musk.

Podíváme-li se na finanční historii automobilky Tesla, je víc než pravděpodobné, že bez státních dotací a dalších finančních podpor by do dnešního dne nebyla schopna přežít ve formátu, v jakém je nyní, pokud vůbec. Nedávno vyplynuly na povrch informace o tom, jak byla značka na pokraji bankrotu před zhruba dvěma lety, až pak přišel raketový vzestup. Vládní peníze do firmy samozřejmě tekly před touto krizí a tečou i v současnosti.

Otázka, kterou Dan Dolev klade, je, zda firmy Elona Muska směřují k ziskovosti. Podle něj to je pravděpodobné, jenže podle dalších ukazatelů nikoliv, nebo tento proces postupuje jen velmi pomalu. Připomeňme, že Musk v lednu tohoto roku přiznal, že automobilka Tesla ještě dlouho nebude zisková. V tu dobu bylo čerstvě uzavřené poslední čtvrtletí roku 2014, ve kterém Tesla tratila 108 milionů dolarů, tj. asi 2,6 miliardy korun.

Výsledky za první čtvrtletí roku 2015 jsou již také známy. Tržby za první čtvrtletí tohoto roku se zvýšily na 1,1 miliardy dolarů (26,6 mld. Kč), ale rostly také ztráty, konkrétně na 154,2 milionu dolarů, tedy 3,73 miliardy korun. Kumulativní ztráta automobilky Tesla ke konci prvního čtvrtletí roku 2015 je tedy 1 574 538 000 dolarů, tj. přes 1,5 mld. USD a 38,06 mld. Kč. I pokud bychom z oněch dotací pro Teslu vyškrtli nevadskou podporu jako do značné míry nerealizovanou a vládní půjčku jako prostě půjčku, zbývá 1,045 miliardy dolarů (25,08 mld. Kč), které Tesla reálné dostala jako na stříbrném podnose.

Jinými slovy - Tesla prodělala přes 38 miliard, i když dalších 25 dostala, za nic. To posouvá celkovou bilanci jejího podnikání do minusu přes 63 miliard Kč. S vidinou takové ztráty by těch pár desítek tisíc aut postavil snad každý. A vzpomeňte si na oněch 25 miliard korun dotací, až opět uslyšíte Elona Muska tvrdit, že do Tesly investoval 70 milionů dolarů (1,7 mld. Kč) vlastních peněz. Dojemné, ve stínu přijatých dotací ale nevýznamné.

Firma ale přesto žije hlavně z důvěry investorů, někdy obtížně pochopitelné. Akcie Tesly jsou na hodnotě 248,35 USD za kus (lehce přes 6 tisíc korun) jen díky potenciálu, který investoři ve firmě vidí, nikoliv díky jejím výsledkům, které jsou přes veškeré podpory mizerné. Jen vyschnutí přítoku státních peněz, o kterém Dan Dolev hovoří, by na tomto stavu něco mohlo změnit, během této dekády se ale něco takového stane jen stěží...


Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 1 - elon musk tesla model s 01Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 2 - elon musk tesla model s 02Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 3 - tesla s dalsi fotky nove 01Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 4 - tesla s dalsi fotky nove 02Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 5 - tesla s dalsi fotky nove 03Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 6 - tesla s dalsi fotky nove 04Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 7 - tesla s dalsi fotky nove 05Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 8 - tesla s dalsi fotky nove 06Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 9 - tesla s dalsi fotky nove 07Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 10 - tesla s dalsi fotky nove 08Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 11 - tesla s dalsi fotky nove 09Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 12 - tesla s dalsi fotky nove 10Musk to má spočítané, jeho firmy už dostaly dotace ve výši 118 mld. Kč - 13 - tesla s dalsi fotky nove 11
Tesla Model S se prodává čím dál více, spolu s tím ale Tesla Motors čím dál tím více prodělává

Zdroj: L.A. Times

Marek Bednář

Diskuze 33 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše