Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik

Na slibovaných 35 tisíc dolarů se cena podle dr. Andermana nemůže dostat kvůli bateriím. Ani silně dotovaná nevadská gigatovárna na tom nic nezmění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik

26.9.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na slibovaných 35 tisíc dolarů se cena podle dr. Andermana nemůže dostat kvůli bateriím. Ani silně dotovaná nevadská gigatovárna na tom nic nezmění.

Americká Tesla má ve svých plánech i menší sedan, který by se, jak je už nějakou dobu známo, mohl jmenovat Model III. Podle automobilky bude ve Spojených státech nabízen za cenu okolo 35 tisíc dolarů, tedy asi 740 tisíc korun. Nové zprávy však odhadují jeho cenu výrazně výše, a to z nepřekvapivých důvodů - kvůli ceně baterií.

Hovoří tak dr. Menahem Anderman, známý „bateriový skeptik” (realista?) a dlouholetý organizátor konference Advanced Automotive Batteries. Cena budoucí menší Tesly byla na 35 tisíc dolarů odhadnuta podle předpokladu, že se cena kilowatthodiny v akumulátorech dostane pod 100 dolarů (2 115 Kč) do roku 2025.

Podle Andermana však v té době cena jistě nebude nižší než 167 USD (3 532 Kč) za kilowatthodinu a je prý pravděpodobné, že dokonce neklesne ani pod 200 dolarů (4 230 Kč). A to i přes plánovanou stavbu gigatovárny, která má produkovat lithium-ionové akumulátory ve velkém, a tak razantně snížit jejich cenu. Tesla ji postaví u nevadského města Reno celkem za 4 až 5 miliard dolarů, tedy 84,6 - 105,8 miliardy korun. To by znamenalo, že americká prodejní cena Tesly Model III by byla spíš blíže 50 tisícům dolarů (1,05 milionu korun).

Výběr Nevady pro stavbu této továrny nebyl samozřejmě náhodný. Suma pobídek a daňových zvýhodnění, které Tesla k této příležitosti dostala, je jedna a čtvrt miliardy dolarů - tedy 26,4 miliardy korun. Podle Michaela Goldsteina zahrnuje kromě slevy na elektřinu také oproštění od daně z nemovitosti a daní z výplat zaměstnancům na deset let a oproštění od dalších místních daní na dvacet let (!). Takovéto výhody musely být zvlášť schváleny nevadskou vládou, kde údajně prošly bez jediného hlasu proti.

Podle Elona Muska, šéfa automobilky Tesla, nicméně nabídka státu Nevada nebyla nejštědřejší, ale „není jen věcí pobídek”, jak uvedl při oznámení místa pro stavbu své megalomanské fabriky. Mezi finalisty pro umístění byly také státy Texas, Arizona, Nové Mexiko a Kalifornie - tam senátem návrh pobídek neprošel.

Tato velkovýroba akumulátorů ale možná bude mít ještě jeden problém - nedostatek odbytu. Elektromobilů dnes po světě jezdí docela málo a podle prodejních výsledků Renaultu Zoe, který je na elektromobil ještě docela levný, to ani zdaleka není jen v ceně, ale spíše v omezené použitelnosti jinde než ve velkých amerických, západoevropských a snad i čínských městech. Ani tam, kde výhody zahrnují i nesrovnatelně snazší registraci vozu, však elektroauta nejsou zákazníky vyhledávaná do tak velké míry.

Nové informace tedy nepřímo říkají, že na oněch Muskem slibovaných 35 tisíc dolarů se cena Tesly Model III dostane jen po státních zvýhodněních zákazníkům či masivních dotacích automobilce. To je ale u této značky dnes již běžná praxe, bohužel...


Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 1 - tesla iii ilustrace 01Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 2 - tesla iii ilustrace 02
Jak by mohla Tesla Model III vypadat, ukázal již dříve ilustrátor Remco Meulendijk

Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 3 - tesla s dalsi fotky 01Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 4 - tesla s dalsi fotky 02Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 5 - tesla s dalsi fotky 03Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 6 - tesla s dalsi fotky 04Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 7 - tesla s dalsi fotky 03dTesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 8 - tesla s dalsi fotky 04dTesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 9 - tesla s dalsi fotky 08Tesla Model III bude citelně dražší, nepomůže ani gigatovárna, říká kritik - 10 - tesla s dalsi fotky 09
Většímu Modelu S by "trojka" tedy měla být velmi podobná

Zdroje: Autoblog Green, USA Today

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.