Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900

V Číně možná dokážou poručit větru a dešti, donutit lidi koupit si nepoužitelná auta ale nesvedou. Elektromobil si tam loni pořídilo 0,3 promile zákazníků.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900

28.6.2014 | Petr Miler | 2 příspěvky

Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V Číně možná dokážou poručit větru a dešti, donutit lidi koupit si nepoužitelná auta ale nesvedou. Elektromobil si tam loni pořídilo 0,3 promile zákazníků.

Píšeme o tom pravidelně už několik let, přesto se mnozí tváří, jako by se nic takového nedělo. Považte, že už v roce 2011 jsme vás informovali o tom, prodeje elektromobilů v některých zemích klesají, aniž by stačily kamkoli vzrůst, nebo že zájem zákazníků o elektromobily je navzdory masivním dotacím minimální. Nebudeme říkat, že neexistují výjimky, ty ale nakonec jen potvrzují toto pravidlo - o elektromobily zákazníci nestáli a nestojí, obvykle ani když jsou dotovány horem i dolem.

Důvody jsou stále stejné a tkví především v rozličných limitech akumulátorů. Zejména ty se starají o vysokou cenu, malý dojezd, dlouhou dobu dobíjení a tudíž i omezenou praktickou využitelnost. Akumulátory ale mají také omezenou životnost, který spolu se zmíněnými praktickými neduhy stojí za rychlým poklesem hodnoty. Opravdu tu ale nejde v prvé řadě o peníze a potíže s vlastnictvím - ani v půjčovnách, kdy nejde o drahý špás, o elektřinou poháněná auta není zájem. Může se za takových okolností někdo divit tomu, že o taková auta málokdo stojí? A pokud už si je někdo koupí, často je znovu nechce? Kupodivu může.

Narazivší Renault už to asi není, obtížně pojmenovatelnou lobby nebo pouze zelenými ideály hnaní politici ale ano. Už ve zmíněném roce 2011 bylo zřejmé, že miliony elektrických vozů na silnicích plánovaných Obamou, Sarkozym, Merkelovou a dalšími pro léta 2015 až 2020 prostě nebudou, teď už je to jasné zcela bezpochyby. Přesto se najdou země, které ještě věří - Norsko kráčí přes mrtvoly a narazí jinde než v samotných „neprodejích”, nejnovějším zajímavým důkazem zmíněného je ovšem Čína.

Také tato, otevřeně komunistická země má velké elektrické plány - půl milionu elektromobilů na silnicích v roce 2015, pět milionů v roce 2020. Tohle se objevilo v elektrické osmiletce z roku 2012, dnes, v polovině roku 2014, můžeme tomuto záměru nastavit nesmlouvavé zrcadlo. Za loňský rok se v Číně, na největším automobilovém trhu světa, který pozřel na 22 milionů nových vozů, prodalo pouhých 6 900 elektrických aut. Bavíme se tedy o tržním podílu 0,31 promile, hodnotou blízkou samotné hranici měřitelnosti.

Sytě zelení mohou namítnout, že je to přece Čína, rýžová země, tam elektromobily ještě neprorazily. Jaký omyl - Čína není jen největším trhem světa z hlediska odbytu aut všeho druhu, také nabízených elektromobilů tam najdeme daleko nejvíce. Na českou nabídku elektrických aut vám budou stačit prsty na rukou, v Číně je nabízeno 18 elektromobilů od 13 značek. Přesto je zájem o ně minimální.

Nadšení „elektronauti” vyčítají Číně malou podporu elektromobilitě, což nejenže není žádný argument, ale také není pravdivý - už od loňského září nabízí Čína dotaci až 200 tisíc Kč na jedno prodané elektrické auto v závislosti na jeho dojezdu a pak je tu spousta lokálních výhod - třeba Šanghaj nabízí až 340 tisíc Kč, řad dalších měst pak má vlastní místní zvýhodnění zdvojnásobující to státní.

Výsledek i za těchto okolností už znáte, přesto je třeba nezapomínat - konvenčních aut se prodají desítky milionů, i když je nikdo nedotuje ani haléřem. Na elektromobil dostanete v Šanghaji přes 500 tisíc Kč dotace (opravdu snížení kupní ceny, žádný daňový kredit nebo cokoli podobného), zájem je přesto prakticky nulový. Ani absolutní ceny přitom nejsou vysoké - nejvíce prodávané modely značky JAC začínají po všech zvýhodněních v přepočtu už na 240 tisících Kč, přesto se jich loni prodalo jen 2 600 v celé Čině.

Není to - spolu s omezeným, pokud vůbec nějakých „environmentálním přínosem” elektromobilů jako takových - další pobídka k tomu, abychom tuto hloupou hru už opustili a nechali elektrické vozy prosadit se v momentě, kdy toho opravdu budou schopny? Kolik podnětů ještě musí přijít k tomu, aby toto násilné přemalovávání černé na bílou na účet nás všech konečně ustalo? Podle nás už včera bylo pozdě. Nebráníme nikomu, aby taková auta vyráběl, prodával, kupoval, jezdil s nimi. Nepřejeme si ale, aby nám byla draze nucena, i když o ně ani za tak pokřivených podmínek nejeví zájem téměř nikdo...

Prodeje elektřinou poháněných vozů v Číně v roce 2013 podle značek

(v abecedním pořadí - značka, typ, počet prodaných kusů)

BAIC E150 - 710
BAIC Senova EV - 52
Bestway B50 - 10
BYD e6 - 1 544
Foton - 100
GM Springo - 60
ChangAn Benni EV - 9
ChangAn E30 - 200
Chery M1EV - 234
JAC iev Gen 3 - 1 676
JAC Gen - 1 017
Lifan 620 EV - 180
Nissan Venucia - 216
Roewe E50 - 406
Vita V5 EV - 6
Zotye 2008ev - 112
Zotye M300 - 368

Celkem: 6 900 aut


Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900 - 1 - byd e6 ve spanelsku 01Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900 - 2 - byd e6 ve spanelsku 02aElektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900 - 3 - byd e6 ve spanelsku 03Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900 - 4 - byd e6 ve spanelsku 04Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900 - 5 - byd e6 ve spanelsku 05Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900 - 6 - byd e6 ve spanelsku 06Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900 - 7 - byd e6 ve spanelsku 07Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900 - 8 - byd e6 ve spanelsku 08Elektromobily nevnutili lidu ani komunisté, v Číně se jich loni prodalo pouhých 6 900 - 9 - byd e6 ve spanelsku 09
BYD e6 je na poměry čínských prodejů elektrických aut úspěšným modelem. Jeho 1 544 prodaných kusů v roce 2013 je ale vzhledem k velikosti čínského trhu s auty i odbytu značky BYD (přes půl milionu vozů) pouhým paběrkováním

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.