Prodeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu

Za prvních pět měsíců prodal Renault o 30 % méně elektromobilů než loni. Dobíjecí stanice přitom nemizí. Plán prodat 50 tisíc Zoe ročně vypadá nereálně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Prodeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu

24.6.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Prodeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Za prvních pět měsíců prodal Renault o 30 % méně elektromobilů než loni. Dobíjecí stanice přitom nemizí. Plán prodat 50 tisíc Zoe ročně vypadá nereálně.

Renaultu se na poli elektromobilů příliš nedaří, a to už delší dobu. Loni se mělo prodat 50 tisíc elektrických Zoe, nakonec však majitele našlo jen necelých 11 tisíc kusů. V lednu tohoto roku automobilka zcela zastavila výrobu modelu Fluence Z.E., ani ne po třech letech. Důvod byl jediný - prostě o něj nebyl dostatečný zájem. Automobilka nyní už jen doprodává zbylé kusy.

Zda podobný osud stihne i ostatní vozy, není známo, ale postupně k tomu směřují - jak v rámci Evropy, tak i mimo ni se zájem o elektromobily značky Renault zmenšuje, aniž by se stačil vyšvihnout na jakkoli významná čísla. Letos v dubnu si v Evropě pořídilo elektrický Renault, ať už Twizy, Kangoo, Zoe nebo Fluence, jen 1 152 lidí, tedy o 32 % méně, než v dubnu 2013, kdy se prodalo 1 700 takovýchto aut. Květen v tomto trendu pokračuje, i když ne tak prudce - 1 409 prodaných aut oproti 1 742 v loňském květnu znamená 19% pokles. Oproti letošnímu dubnu však byl květen lepší.

Největší podíl na prodejích má pochopitelně model Zoe, letos v dubnu se ho prodalo 623 kusů (oproti 846 loni) a v květnu 765 kusů (oproti loňským 928). Právě s ním automobilka loni v září předvedla novou pomůcku prodeje, a sice hodinu nabíjení denně zdarma ke všem svým elektromobilům. Tři vozy jely z Paříže do přímořského La Rochelle. To je 477 km a Zoe po cestě musely pro dobíjení stavět třikrát. Automobilka tak ukázala, že dojezd jejích elektromobilů je dost mizerný.

I tak ale nová nabídka znamenala 900 nových dobíjecích míst po celé Francii. Přesto jsme se nedávno od Beatrice Foucher, šéfky elektromobilů u Renaultu, dozvěděli, že za neúspěchem elektromobilů této značky stojí nedostatek dobíjecích stanic. Naopak BMW, které je se svým i3 docela úspěšné, říká, že veřejné dobíjecí stanice nejsou tak nutné.

Ze zmíněných 765 prodaných Zoe v letošním květnu zůstalo nejvíce ve Francii, a sice 472 kusů. V tomto měsíci se tam také prodalo 51 BMW i3. Zajímavé je, že 39 z nich bylo vybaveno range extenderem, tedy malým benzínovým generátorem, pro případ, že by vám jen lehce přes 100 km dojezdu nestačilo. Nissanů Leaf se ve Francii v květnu prodalo 111 kusů a Teslu Model S si vybralo 43 lidí.

Nutno dodat, že takovýto pokles zažívají prodeje elektromobilů i přes to, že masivní dotace i nesmyslné směrnice emisí CO2 stále platí a mohutně podporují jejich vznik a prodej. Počet nabíjecích míst navíc neklesá, pomalu se zvyšuje. Vypadá to tedy, že prodat ročně 50 tisíc Zoe byl zcela nereálný cíl. Uvedení na trh v Norsku by mohlo trochu pomoci, ale nejspíš jen o jednotky tisíc, protože tamní trh není tak velký. Norsko elektromobily dotuje asi nejvíce - a taky mu začínají působit problémy.

Pokud by se prodeje elektrických Renaultů měly dostat na podobná čísla jako loni, musely by přidat - už nyní, po prvních pěti měsících, jsou totiž o 33 % ve skluzu. Nepodaří-li se to, uvidíme, s jakým vysvětlením Francouzi přispěchají.


Prodeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 1 - Renault Zoe produkcni 01Prodeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 2 - Renault Zoe produkcni 01aProdeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 3 - Renault Zoe produkcni 01bProdeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 4 - Renault Zoe produkcni 01cProdeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 5 - Renault Zoe produkcni 02Prodeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 6 - Renault Zoe produkcni 02aProdeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 7 - Renault Zoe produkcni 03Prodeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 8 - Renault Zoe produkcni 04Prodeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 9 - Renault Zoe produkcni 04aProdeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 10 - Renault Zoe produkcni 04cProdeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 11 - Renault Zoe produkcni 05Prodeje elektrických Renaultů dále klesají, letos meziročně o celou třetinu - 12 - Renault Zoe produkcni 06
Prodeje elektromobilů Renault meziročně klesají, Zoe se snaží je držet nad vodou

Zdroj: InsideEVs

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.