Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii

Renault nabídne zákazníkům novou službu - u dealerství si budou moci svůj elektromobil napojit na 22kW nabíječku na hodinu denně zdarma.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii

23.9.2013 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Renault nabídne zákazníkům novou službu - u dealerství si budou moci svůj elektromobil napojit na 22kW nabíječku na hodinu denně zdarma.

Prodeje elektromobilů váznou už dlouho, čemuž se ostatně vzhledem k nevalnému dojezdu, násobně vyšší ceně oproti benzínovým nebo naftovým modelům a malé životnosti akumulátorů nelze příliš divit. Renault jim však stále slepě věří a bojuje za jejich odbyt, jak se dá. Krom využívání státních dotací a podpor všeho druhu vymyslel už spoustu věcí, třeba je i dával zadarmo jako bonus k větším autům, teď přichází s něčím podobným, akorát v menším.

Nejnovějším způsobem, jak dostat Francouze z naftových aut do elektrických, má být hodina dobíjení denně zdarma u každého dealera Renaultu v Hexagonu. Těch tam je celkem 372 a řidičům elektrických Renaultů bude již od 30. září k dispozici celkem 875 zásuvek. Terminály s elektrickým výkonem 22 kW by měly být schopny během oné hodiny nabít baterie z 80 %, čemuž snad lze i věřit, neboť Renaulty používají akumulátory relativně drobné kapacity.

Renault přínos tohoto systému „prokázal” 18. září na cestě z Paříže do přímořského La Rochelle. To je 477 km, což s rozumně úsporným naftovým vozem s dostatečně velkou nádrží otočíte tam a zpátky bez zastávky u pumpy. Jedna cesta by po francouzských dálnicích s mýtnými branami trvala odhadem okolo pěti hodin.

Na této cestě dva čistě elektrické Renaulty Zoe stavěly pro dobíjení třikrát. To ukazuje na dojezd okolo 120 km na jedno 80 % nabití, což je o citelných 90 km méně, než 210 km, které výrobce udával při odhalení modelu Zoe na loňském ženevském autosalonu. Samozřejmě, neznáme hodnoty odhadovaných dojezdů, které svítily na displejích při přistavení aut k nabíječkám, ale víme, že ve středu 18. září mělo být ve Francii do 20 °C a řidiči tak nepotřebovali klimatizaci a nepochybujeme ani o tom, že co do dosahované rychlosti se nepohybovaly zrovna u horního limitu možností. Celkovou časovou náročnost přesunu Renault bohužel neuvádí, předpokládáme ale o tom, že půjde o více než 5+3 hodiny - průměrná cestovní rychlost byla u elektromobilů právě kvůli snaze šetřit akumulátory pravděpodobně nižší. Renault navíc neuvádí, zda si bude možné druhé a další dobíjení za den zaplatit, nebo pro ta další než „první zdarma u dealera” bude nutné využít jiných prostředků.

Kromě nabíjení zdarma u dealerů také Renault rozjednal podmínky vytvoření dobíjecích terminálů i na dalších místech. Jedná například s vedením některých regionů nebo se sítí hypermarketů E. Leclerc. Je tak znát, že si uvědomuje, že nedostatek dobíjecích stanic je jednou z překážek rozmachu elektromobilů.

Renault se může snažit jak chce, ale kdybyste si mohli vybrat, zda přes osm hodin strávíte cestou bez rádia a klimatizace, nebo budete na cestě pět hodin s klimatizací i hudbou a tři hodiny pak proležíte na pláži s drinkem s paraplíčkem, co byste zvolili?


Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 1 - Renault Zoe zive 01Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 2 - Renault Zoe zive 02Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 3 - Renault Zoe zive 03Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 4 - Renault Zoe zive 04Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 5 - Renault Zoe zive 05Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 6 - Renault Zoe zive 06Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 7 - Renault Zoe zive 07Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 8 - Renault Zoe zive 08Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 9 - Renault Zoe zive 09Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 10 - Renault Zoe zive 10Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 11 - Renault Zoe zive 11Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 12 - Renault Zoe zive 12Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 13 - Renault Zoe zive 13Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 14 - Renault Zoe zive 14Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 15 - Renault Zoe zive 15Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 16 - Renault Zoe zive 16Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 17 - Renault Zoe zive 17Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 18 - Renault Zoe zive 18Renault dodá k elektromobilům hodinu dobíjení denně zdarma, ale jen ve Francii - 19 - Renault Zoe zive 19
Renault Zoe dojede z Paříže k moři za více než osm hodin, Renault Clio za pět

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.