Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic

Podle Beatrice Foucher, vedoucí programu elektrických vozidel u Renaultu, stojí za neúspěchem elektromobilů značky málo veřejných dobíjecích stanic.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic

14.5.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Podle Beatrice Foucher, vedoucí programu elektrických vozidel u Renaultu, stojí za neúspěchem elektromobilů značky málo veřejných dobíjecích stanic.

Loňský rok nebyl pro elektromobily Renaultu moc dobrý, prodalo se jen lehce přes 11 tisíc kusů Zoe, zatímco v plánu bylo prodat 50 tisíc kusů. Ve výrobě stále zůstává, na rozdíl od elektrického sedanu Fluence Z. E., který pro tragický nezájem zákazníků automobilka zcela stáhla z nabídky. Zda modelu Zoe pomůže nedávno představený generátor elektřiny zapřažený na vozíku, se snad dozvíme v pozdějších měsících tohoto roku.

Beatrice Foucher, šéfka programu elektrických vozidel u automobilky Renault, na něj ale nespoléhá a přišla s vysvětlením, proč se jejím ovečkám nedaří - Evropa nemá dostatek veřejných dobíjecích stanic. Na první pohled by to mohla být pravda, dojezd elektromobilů je ve většině případů mizerný a více možností je dobít by mohlo pomoci, jenže... Zůstaňme u Renaultu - v září loňského roku začala francouzská dealerství této značky nabízet hodinu dobíjení denně zdarma právě jako boj s nedostatkem nabíječek. Celkem mělo být k dispozici téměř 900 zásuvek po celém Hexagonu. Přínos prezentovali pětisetkilometrovou cestou z Paříže k moři, při které museli zastavovat pro dobíjení třikrát, čímž mizerný dojezd elektroaut potvrdili.

Není to však tak jednoduché. Automobilce BMW se prodej modelů i3 a i8 docela daří i přes Renaultem oznámený nedostatek nabíječek - ostatně, průzkumy mnichovské značky ukazují, že veřejné dobíjecí stanice naopak nejsou zapotřebí. Prodávat auta se daří i Tesle, i když generuje ztrátu. Ta by sice další nabíječky v Evropě stavět chtěla, ale jen pro sebe.

Beatrice Foucher však nevzdává naději. Vyzývá ke zdvojnásobení počtu veřejných dobíjecích stanic v Evropě. Mělo by se tak stát prostřednictvím grantů z Evropské Unie, údajně je vhodným vzorem Norsko. Ovšem, je tam 5 000 veřejně přístupných dobíjecích stanic, které nabízejí elektromobilům šťávu zdarma. Jenže je to jen jedna z mnoha výhod, které tamní vláda majitelům elektromobilů nabízí, ty klíčové jsou jiné. Navíc už teď se tam však elektromobily poněkud „přemnožily” a začínají působit problémy - a to jich tam je jen okolo třinácti tisíc.

Málo dobíjecích stanic je tedy jen jeden z mnoha důvodů, proč se Renaultu nedaří prodávat auta na elektřinu a ten klíčový to není. Nehledě na to, že kdyby se elektroauta, ať už jakéhokoliv výrobce, rychle masově rozšířila, nastaly by problémy s dobíjením a se zásobováním obytných oblastí elektřinou vůbec. Elektromobily jsou za možností současných akumulátorů z hlediska masového rozšíření mrtvý koncept - čím dříve se s tím Renault smíří, tím levnější pro něj tento experiment bude...


Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic - 1 - Renault Zoe zive 10Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic - 2 - Renault Zoe zive 11Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic - 3 - Renault Zoe zive 16Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic - 4 - Renault Zoe zive 12Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic - 5 - Renault Zoe zive 13Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic - 6 - Renault Zoe zive 14Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic - 7 - Renault Zoe zive 18Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic - 8 - Renault Zoe zive 17Elektromobily Renault dál nejedou, stéblem tonoucího je málo dobíjecích stanic - 9 - Renault Zoe zive 19
Prodeje elektromobilů Renaultu moc nejdou, šéfka této divize z toho viní nedostatek dobíjecích míst. Realita je ale trochu jiná...

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.