Elektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe

Renault prodá letos asi 10 tisíc elektromobilů Zoe, což je číslo výrazně zaostávající za plánem. Důvody jsou stále stejné a dobíjení zdarma u dealerů je jen těžko eliminuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe

5.11.2013 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Elektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Renault prodá letos asi 10 tisíc elektromobilů Zoe, což je číslo výrazně zaostávající za plánem. Důvody jsou stále stejné a dobíjení zdarma u dealerů je jen těžko eliminuje.

Renault je jednou ze značek, která je elektromobily téměř posedlá. Prodeje těchto vozů přitom mnohdy i klesají, proti čemuž Renault bojoval tím, že je dával zadarmo k Laguně nebo Espace. Moc úspěšné to nebylo, avšak výrobce elektromobilům stále slepě věřil ještě na počátku léta tohoto roku.

Toto nadšení trošku opadlo o něco později a v souvislosti s tímto se objevily zprávy, které každý tak nějak tušil, ale nikdo je neřekl dostatečně otevřeně - že Fiat, Honda i Toyota a v podstatě všechny velké automobilky dělají elektromobily jen proto, že si to přejí úřady, nikoliv zákazníci. Není o ně zájem ani v půjčovnách, a to z pochopitelných důvodů - dostat se někam dál elektromobilem vyžaduje docela dost plánování a znalost okolí.

Proč tomu tak je? Důvody jsou stále stejné - elektromobily mají velmi omezený dojezd, jsou dost drahé a jejich akumulátory nevydrží věčně. Renault však proti logickému vývoji situace stále bojuje například dobíjením zdarma u francouzských dealerů, prodeje jeho elektrického supermini Zoe ale přesto ani zdaleka neplní plány.

Analýza trhu společnosti Inovev odhadla, že Renault letos prodá okolo 10 tisíc elektrických Zoe, což je pětina z plánu - ten činil 50 tisíc kusů. Renault svůj plán oficiálně nepotvrdil, ale Inovev ho podkládá zprávami od vícero vysokých představitelů značky. Již dříve však Renault přiznal, že do roku 2016 nesplní svůj plán prodat 1,5 milionu elektromobilů, nový cíl však stanoven nebyl.

Renault Zoe si do letošního září našel 6 600 zákazníků a je nejlépe prodávaným elektromobilem této značky. Na toto číslo zmiňované dobíjení zdarma ještě vliv nemělo, to začal Renault nabízet až od konce září, a do letošních prodejů se nejspíš letos nepromítne nijak výrazně.

U Inovevu však elektromobilům také věří, jako hlavní problém uvádí řídkou síť dobíjecích stanic. Souhlasí také s tvrzením, že elektromobily budou zejména ve městech čím dál populárnější, ale určitě to podle nich nebude tak rychle, jak Renault předpovídá. Analýza IHS Automotive předpovídá příští rok prodej 24 tisíc elektromobilů se znakem Renaultu a napřesrok ještě o tisícovku víc.

My bychom si k "hlavnímu problému" dovolili přidat ještě tři další, viz výše. Nakolik lidé budou ve městech jezdit více elektromobily, řekne budoucnost. Mohlo by být zajímavé sledovat, jak se k autům, která "nemají výfuk", postaví různí omezovači automobilové dopravy, kteří se nezřídka ohání zejména zplodinami ze spalování.


Elektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 1 - Renault Zoe produkcni 01Elektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 2 - Renault Zoe produkcni 01aElektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 3 - Renault Zoe produkcni 01bElektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 4 - Renault Zoe produkcni 01cElektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 5 - Renault Zoe produkcni 02Elektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 6 - Renault Zoe produkcni 02aElektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 7 - Renault Zoe produkcni 03Elektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 8 - Renault Zoe produkcni 03aElektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 9 - Renault Zoe produkcni 03ţElektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 10 - Renault Zoe produkcni 04Elektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 11 - Renault Zoe produkcni 04aElektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 12 - Renault Zoe produkcni 04bElektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 13 - Renault Zoe produkcni 04cElektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 14 - Renault Zoe produkcni 05Elektromobily Renault nefrčí, letos se prodá jen pětina plánovaných Zoe - 15 - Renault Zoe produkcni 06
Prodeje Renaultu Zoe rozhodně nebrzdí design, je to volba pohonné jednotky, která mu hází klacky pod nohy.

Zdroj: CarScoops

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše