Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty

Ne, že by potíží obcházejících elektřinou poháněná auta bylo málo, nyní se k nim ale přidává další. Elektromobily totiž velmi rychle ztrácejí na ceně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty

25.6.2013 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ne, že by potíží obcházejících elektřinou poháněná auta bylo málo, nyní se k nim ale přidává další. Elektromobily totiž velmi rychle ztrácejí na ceně.

Elektromobily to nemají vůbec lehké. Doplnění paliva u běžného auta se spalovacím motorem je otázka minut a míst, kde tak lze učinit, je na každém rohu nespočet. Dobíjecích míst pro elektromobily je naproti tomu stále minimum a i kdyby se tato situace změnila, potíž vozů poháněných elektřinou stejně nevyřeší.

Akumulátory se totiž nabíjejí velmi dlouho a dobíjecí místa v podobě standardních čerpacích by vůbec nedokázala efektivně využít. Jsou tu tedy i možnosti dobíjení na parkovištích nákupních center, když však poběžíte koupit pouze rohlíky a pár drobností okolo, moc „šťávy” do baterií nenateče - tato místa mají smysl pouze tehdy, strávíte-li nakupováním hodiny.

K tomu všemu jsou elektromobily těžké, a proto ne až tak efektivní a elektřinu v nich spotřebovává nejen samotný pohon, ale i všechny další prvky na palubě, včetně třeba topení a klimatizace. Každou cestu si tak musíte pečlivě naplánovat, jinak hrozí, že zůstanete bez energie. A kolikrát ani to nemusí stačit - baterie totiž nevydrží věčně a už loni se po delší praxi některých majitelů začalo hovořit o omezené životnosti akumulátorů. Kam jste tedy na jedno nabití jezdili ještě před pár měsíci, tam dnes už dojet nemusíte.

Jistě, objevují se řešení jako 90sekundová výměna akumulátorů Tesly. Když si ale vezmete, jak náročné by bylo vybudování infrastruktury pro síť podobných míst, co všechno má tato cesta za limity a že vás doplnění energie nakonec vyjde podstatně dráž než dotankování srovnatelného množství energie skrze tankovací pistoli, spásou se být nezdají. Ostatně s tím úzce souvisí další věc, která elektromobilům nenahrává - ceny benzínu a nafty zatím nerostou tak raketově, jak se předpokládalo.

Debaty o penězích se ale dosud točily hlavně kolem vysoké pořizovací ceny elektromobilů, kterou je po omezené použitelnosti považovat za největší brzdu jejich masivnějšího rozšíření. Nyní se k nim přidal i obrovský propad hodnoty elektromobilu jako ojetiny. Odhad amerických kolegů z Kelley Blue Book, kteří se zaměřují na ceny nových a starších aut, říká, že hodnota Nissanu Leaf bude po třech letech provozu o celých 65 % nižší, než jaká byla v den prodeje.

To je hodně nadstandardní pokles hodnoty a ceny, za které se dnes prodávají starší Nissany Leaf, tento předpoklad potvrzují. V roce 2011 stál nový Leaf necelých 40 tisíc dolarů. Průměrná cena, za kterou se tyto vozy dnes prodávají jako ojeté, dosáhla v polovině května pouhých 13 700 dolarů. Mnoho z nich přitom nemělo najeto ani 15 tisíc kilometrů, nejde tedy zrovna o ojetá auta v pravém smyslu slova.

Tak značná ztráta hodnoty má vícero důvodů, mezi kterými není možné zanedbat ani vystřízlivění některých půjčoven aut, které pořídily elektromobily do svých flotil a po nezájmu klientů se jich zbavovaly. Ale to není klíčový faktor. Pokles hodnoty je především důsledkem známého faktu, že trh s ojetými auty funguje poněkud racionálnějším způsobem. Zatímco mezi zákazníky nových aut existuje řada těch, kteří si nějaké auto koupí prostě proto, že mohou a nehledí primárně na užitek, který jim dává, u zákazníků ojetin je taková situace podstatně výjimečnější. Tady se na poměr ceny a hodnoty hledí více a elektromobily v tomto ohledu zrovna neexcelují. Malá poptávka pak znamená, že ceny musí dolů - jak nízko, už jsme zmínili.

Pokles hodnoty při prodeji bude zřejmě dalším limitem rozvoje elektromobilů a budou je nadále kupovat hlavně ti, pro něž peníze nepředstavují překážku. Kolik takových zákazníků na trhu může být, si asi dokážete představit sami...


Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 1 - Nissan Leaf 2013 nove foto 01Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 2 - Nissan Leaf 2013 nove foto 02Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 3 - Nissan Leaf 2013 nove foto 03Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 4 - Nissan Leaf 2013 nove foto 04Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 5 - Nissan Leaf 2013 nove foto 05Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 6 - Nissan Leaf 2013 nove foto 06Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 7 - Nissan Leaf 2013 nove foto 07Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 8 - Nissan Leaf 2013 nove foto 08Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 9 - Nissan Leaf 2013 nove foto 09Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 10 - Nissan Leaf 2013 nove foto 10Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 11 - Nissan Leaf 2013 nove foto 11Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 12 - Nissan Leaf 2013 nove foto 12Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 13 - Nissan Leaf 2013 nove foto 13Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 14 - Nissan Leaf 2013 nove foto 14Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 15 - Nissan Leaf 2013 nove foto 15Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 16 - Nissan Leaf 2013 nove foto 16Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 17 - Nissan Leaf 2013 nove foto 17Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 18 - Nissan Leaf 2013 nove foto 18Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 19 - Nissan Leaf 2013 nove foto 19Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 20 - Nissan Leaf 2013 nove foto 20Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 21 - Nissan Leaf 2013 nove foto 21Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 22 - Nissan Leaf 2013 nove foto 21Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 23 - Nissan Leaf 2013 nove foto 22Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 24 - Nissan Leaf 2013 nove foto 23Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 25 - Nissan Leaf 2013 nove foto 24Elektromobily mají ještě jeden problém: rychlý pokles hodnoty - 26 - Nissan Leaf 2013 nove foto 25
Nissan Leaf je jako nový velmi drahý a jako ojetý velmi levný. To je špatná zpráva pro zájemce o nová auta, která zákazníky těch ojetých stejně příliš netěší - nadšeně je nekupují tak jako tak

Zdroj: Kelley Blue Book přes Autonews.com

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.