Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení

Švýcarsko znovu připomíná, jak nesmlouvaný přístup k překračování nejvyšší povolené rychlosti má. Němec asi zapomněl, že není na doma na Autobahnu, nyní může zapomenout na život na svobodě i své auto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení

13.2.2019 | Petr Prokopec

Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení

/

Švýcarsko znovu připomíná, jak nesmlouvaný přístup k překračování nejvyšší povolené rychlosti má. Němec asi zapomněl, že není na doma na Autobahnu, nyní může zapomenout na život na svobodě i své auto.

Švýcarsko je známo jako země, která vymáhá pravidla silničního provozu mimořádně nekompromisním způsobem, alespoň na evropské poměry. Jakékoliv přestupky jsou tvrdě postihovány, a to dokonce i v případě policistů ve službě. Za překročení rychlostních limitů vám tam nehrozí jen tučná pokuta, která se odvíjí od výše vašich příjmů, ale rovně konfiskace vozu a především pobyt za mřížemi. Legislativa je v tomto směru nastavená dokonce tak, že pokud mimo město jedete 80 km/h nad povolenou mez, minimálně rok za mřížemi strávíte jistojistě. Přesto si stále někteří řidiči nedávají pozor.

Dosavadním rekordmanem byl dvaatřicetiletý muž, který v prosinci 2014 jel po dálnici A7 rychlostí 231 km/h. Už to samo o sobě je ve Švýcarsku značný problém, koneckonců jde takřka o dvojnásobek povoleného limitu 120 km/h. Muž původem z Makedonie ovšem navíc vezl vzadu své tři děti, a to bez dětských sedaček. U soudu uvedl, že ty zapomněl v jiném voze a spěchal jen proto, že ratolesti měly hlad. Justice však tento argument velmi rychle smetla ze stolu.

Hříšník tak za svou jízdu vyfasoval 15 měsíců ve vězení, pokutu ve výši 7 400 švýcarských franků (cca 167 800 Kč) a úhradu soudních nákladů. Mimo to mu byl na dva roky odejmut řidičský průkaz, jeho BMW pak bylo zkonfiskováno a prodáno na aukci za 1 700 CHF (38 550 Kč). S něčím obdobným může počítat nový rekordman, který taktéž popustil uzdu svým vášním na dálnici A7 u Frauenfeldu.

34letý Němec žijící v Basileji, kterému už proto musí být striktní přístup Švýcarů dobře znám, rozjel svůj vůz na noční dálnici na 249 km/h. Jeho autem byl Seat Leon Cupra ST, který tak dostal k samému limitu běžně možného - na 250 km/h by u něj měl zasahovat omezovač rychlosti. V tomto případě jde tedy o více než dvojnásobné překročení povoleného limitu, což zaskočilo i samotnou ruku zákona. Mluvčí policejního oddělení z Thurgau Matthias Graf uvedl, že si nevzpomíná, že by někdo jel v posledních pěti letech alespoň srovnatelně rychle.

Němec byl ihned po zastavení zatčen, jeho kombík zkonfiskován a muž dále pozbyl svého řidičského oprávnění. To ale nebude vše, čeká jej soud, od kterého může počítat s tučnou finanční pokutou a minimálně rokem za mřížemi - s ohledem na rekordní překročení rychlosti může nejspíše počítat s více jak 15 měsíci „natvrdo”, které dostal výše zmíněný Makedonec. Bude to drsný trest za noční dálniční jízdu, ale tak to zkrátka ve Švýcarsku chodí - pro všechny ostatní to budiž varováním, že v této zemi opravdu nemá smysl riskovat.


Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení - 1 - Seat Leon ST Cupra 2017 nove foto 01Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení - 2 - Seat Leon ST Cupra 2017 nove foto 02Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení - 3 - Seat Leon ST Cupra 2017 nove foto 03
Čtyřiatřicetiletý Němec se po Švýcarsku řítil rychlostí 249 km/h. Nyní může zapomenout jak na svobodu, tak na své rychlé kombi

Zdroj: Schweizer Polizei

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše