Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení

Švýcarsko znovu připomíná, jak nesmlouvaný přístup k překračování nejvyšší povolené rychlosti má. Němec asi zapomněl, že není na doma na Autobahnu, nyní může zapomenout na život na svobodě i své auto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení

13.2.2019 | Petr Prokopec

Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Švýcarsko znovu připomíná, jak nesmlouvaný přístup k překračování nejvyšší povolené rychlosti má. Němec asi zapomněl, že není na doma na Autobahnu, nyní může zapomenout na život na svobodě i své auto.

Švýcarsko je známo jako země, která vymáhá pravidla silničního provozu mimořádně nekompromisním způsobem, alespoň na evropské poměry. Jakékoliv přestupky jsou tvrdě postihovány, a to dokonce i v případě policistů ve službě. Za překročení rychlostních limitů vám tam nehrozí jen tučná pokuta, která se odvíjí od výše vašich příjmů, ale rovně konfiskace vozu a především pobyt za mřížemi. Legislativa je v tomto směru nastavená dokonce tak, že pokud mimo město jedete 80 km/h nad povolenou mez, minimálně rok za mřížemi strávíte jistojistě. Přesto si stále někteří řidiči nedávají pozor.

Dosavadním rekordmanem byl dvaatřicetiletý muž, který v prosinci 2014 jel po dálnici A7 rychlostí 231 km/h. Už to samo o sobě je ve Švýcarsku značný problém, koneckonců jde takřka o dvojnásobek povoleného limitu 120 km/h. Muž původem z Makedonie ovšem navíc vezl vzadu své tři děti, a to bez dětských sedaček. U soudu uvedl, že ty zapomněl v jiném voze a spěchal jen proto, že ratolesti měly hlad. Justice však tento argument velmi rychle smetla ze stolu.

Hříšník tak za svou jízdu vyfasoval 15 měsíců ve vězení, pokutu ve výši 7 400 švýcarských franků (cca 167 800 Kč) a úhradu soudních nákladů. Mimo to mu byl na dva roky odejmut řidičský průkaz, jeho BMW pak bylo zkonfiskováno a prodáno na aukci za 1 700 CHF (38 550 Kč). S něčím obdobným může počítat nový rekordman, který taktéž popustil uzdu svým vášním na dálnici A7 u Frauenfeldu.

34letý Němec žijící v Basileji, kterému už proto musí být striktní přístup Švýcarů dobře znám, rozjel svůj vůz na noční dálnici na 249 km/h. Jeho autem byl Seat Leon Cupra ST, který tak dostal k samému limitu běžně možného - na 250 km/h by u něj měl zasahovat omezovač rychlosti. V tomto případě jde tedy o více než dvojnásobné překročení povoleného limitu, což zaskočilo i samotnou ruku zákona. Mluvčí policejního oddělení z Thurgau Matthias Graf uvedl, že si nevzpomíná, že by někdo jel v posledních pěti letech alespoň srovnatelně rychle.

Němec byl ihned po zastavení zatčen, jeho kombík zkonfiskován a muž dále pozbyl svého řidičského oprávnění. To ale nebude vše, čeká jej soud, od kterého může počítat s tučnou finanční pokutou a minimálně rokem za mřížemi - s ohledem na rekordní překročení rychlosti může nejspíše počítat s více jak 15 měsíci „natvrdo”, které dostal výše zmíněný Makedonec. Bude to drsný trest za noční dálniční jízdu, ale tak to zkrátka ve Švýcarsku chodí - pro všechny ostatní to budiž varováním, že v této zemi opravdu nemá smysl riskovat.


Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení - 1 - Seat Leon ST Cupra 2017 nove foto 01Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení - 2 - Seat Leon ST Cupra 2017 nove foto 02Muž rozjel ve Švýcarsku ostrý kombík na 249 km/h, čeká ho minimálně rok vězení - 3 - Seat Leon ST Cupra 2017 nove foto 03
Čtyřiatřicetiletý Němec se po Švýcarsku řítil rychlostí 249 km/h. Nyní může zapomenout jak na svobodu, tak na své rychlé kombi

Zdroj: Schweizer Polizei

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše