Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců

Žádný omyl či nedorozumění, ale soudem posvěcený trest ukazuje posedlost Švýcarů bojem proti rychlým řidičům. Potíž už je i jet moc rychle za pachatelem trestné činnosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců

4.2.2019 | Mirek Mazal

Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců

/

Žádný omyl či nedorozumění, ale soudem posvěcený trest ukazuje posedlost Švýcarů bojem proti rychlým řidičům. Potíž už je i jet moc rychle za pachatelem trestné činnosti.

Švýcarsko má na evropské poměry velmi zvláštní přístup k vynucování dodržování nejvyšší povolené rychlosti na silnicích. Krom Německa vysokou rychlost obecně netoleruje žádná země, Švýcarsko ale patří mezi několik málo z těch, kde vás za rychlost pošlou i do vězení. Když je řidiči prokázáno překročení rychlosti o 50, 60, resp. 80 km/h ve městě, na okresce, resp. na dálnici, je jistotou minimálně roční pobyt za mřížemi, dvouletý zákaz řízení a možná je i konfiskace vozu. Země také proslula extrémně vysokými finančními tresty vázanými na příjmy pachatele.

Striktní přístup Švýcarů je znám a každý rozumný člověk si v této jinak malebné zemi dává na překročení nejvyšší povolené rychlosti pozor. Brát ohled na rychlost vozu ale celkem pochopitelně nenapadlo policistu, který se v rámci výkonu své služby ve služebním autě se zapnutými majáky pustil do pronásledování lidí podezřelých z vykradení bankomatu. Právě jemu ale byla naměřena rychlost 92 km/h v oblasti, kde platí omezení na 50 km/h. A úřady se rozhodly nenechat to být jen tak.

Na jednu stranu jsme ti poslední, kteří schvalují divoké honičky policie v ulicích plných lidí kvůli kdejakému nesmyslu. To ale neznamená, že každé pronásledování podezřelých je špatné a že rychlá jízda sama o sobě je špatná. Je třeba vždy zvážit okolnosti, míru závažnosti trestného činu a také způsob, jakým policista dotyčné stíhá. Pakliže rozumně udržuje kontakt s pronásledovanými rychlostí, kterou určují oni s cílem vehnat je s kolegy do promyšlenější pasti na bezpečném místě, těžko lze takovému postupu něco vyčítat.

Ani švýcarské orgány neshledali na postupu policisty nic špatného, až na to, že jel moc rychle. A to je ve Švýcarsku zjevně něco jako hrdelní zločin. Úřady tak policistovi uložili pokutu za překročení nejvyšší povolené rychlosti, jako by se po městě proháněl 92 km/h pro vlastní potěchu. S postihem logicky nesouhlasil, a tak případ skončil až u soudu. Ani soudní systém ale kupodivu neměl slitováni.

Nejvyšší soudní instance ve Švýcarsku tak potvrdila pokutu uloženou policejnímu příslušníkovi za překročení nejvyšší povolené rychlosti při konání služebních povinností. Podle závěru justice by pokutovaný zaměstnanec regionálního oddělení mohl beztrestně zakročit pomocí vysoké rychlostí v případě skutečného ohrožení života. Soud ovšem dospěl k závěru, že takové okolnosti nenastaly a důstojník dobře věděl, že pronásledovaní nikomu neublíží.

Odvážná argumentace oficiálně označující rychlou jízdu za větší problém než rozsáhlou krádež cizího majetku předznamenala další překvapivá fakta. Při rozhodování o výši pokuty soudce vzal v úvahu dvojnásobné překročení maximálně povolené rychlosti a označil to za hrubé nerespektování pravidel provozu. Policista tak musí už bez možnosti odvolání neprodleně zaplatit pokutu ve výši 600 franků (9 tisíc Kč). Soudce uznal služební jednání ve veřejném zájmu, proto se pokuta pohybuje na švýcarské poměry relativně nízko, dotyčný policista ale prý neměl ohrožovat okolí.

Zdá se nám to docela absurdní a jsme docela zvědavi, jak by justice postupovala, kdyby došlo k překročení rychlosti o více jak 50 km/h. Šel by policista na rok za mříže? Za to, že nikomu nic neprovedl a stíhal zločince? Cosi shnilého je ve Švýcarské konfederaci...


Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců - 1 - Mereni rychlosti Svycarsko St Gallen 2017 02Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců - 2 - Mereni rychlosti Svycarsko St Gallen 2017 03Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců - 3 - Mereni rychlosti Svycarsko St Gallen 2017 04Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců - 4 - Mereni rychlosti Svycarsko St Gallen 2017 05Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců - 5 - Mereni rychlosti Svycarsko St Gallen 2017 06Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců - 6 - Mereni rychlosti Svycarsko St Gallen 2017 07Švýcarský policista dostal pokutu za to, že jel moc rychle při pronásledování zločinců - 7 - Mereni rychlosti Svycarsko St Gallen 2017 08
Švýcarského policistu během silniční honičky ve služebním voze vyfotil jeden z tamních stacionárních radarů. Samo stíhání bylo shledáno adekvátním, ne však zvolenou rychlostí. I nejvyšší soudní instance pak potvrdila povinnost neprodleně zaplatit pokutu 9 tisíc korun za příliš rychlou jízdu

Zdroj: The Local

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše