K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze

Pohřební auto lze udělat z čehokoli a v posledních letech jsme se mohli setkat s řadou svérázných kreací. Pohřebák z Tesly patřil mezi ně, tento ale na rozdíl od ostatních může být váš.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze

14.8.2019 | Petr Prokopec

K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze

/

Pohřební auto lze udělat z čehokoli a v posledních letech jsme se mohli setkat s řadou svérázných kreací. Pohřebák z Tesly patřil mezi ně, tento ale na rozdíl od ostatních může být váš.

Jednoho dne se naplní osud každého z nás, nastane tak chvíle odebrat se na poslední cestu. Vůči minulosti přitom svým blízkým, stejně jako sobě, můžete v současné době dopřát mnohem důstojnější odchod. Navíc takový, který bude věrně reflektovat, čím kdo žil. Lidé bojující proti klimatickým změnám díky tomu mohou ještě jednou naposledy využít služeb bezemisního auta, a sice Tesly Model S překonvertované na pohřební vůz.

O takové kreaci se dnes nezmiňujeme poprvé, pořád jde ale o velmi výjimečnou věc. Autorem tohoto stroje je Nor Jan Erik Naley, který jeden vlastnoručně vyrobený prodává. S konverzemi tohoto typu má ostatně nemalé zkušenosti, v minulosti však bylo jeho portfolio zaměřeno hlavně na značky Mercedes-Benz či Cadillac.

Před několika lety byl však Naley osloven dvěma norskými pohřebními službami, zda by nedokázal přepracovat také Teslu. Práce na projektu mu zabraly dva roky, nakonec však dospěl ke zdárnému cíli. Jen k přečalounění či nástavbě „batohu“ nad zadní partie ovšem nedošlo, přestavba je daleko komplexnější. Vůz byl totiž nejprve rozpůlen a poté prodloužen o podstatných 80 centimetrů, aby bylo zajištěno, že se dovnitř vejde bez problémů rakev.

Takový zásah by již pro elektromobil mohl být kritický, neboť nesmíme zapomínat na baterie usazené v podlaze. Z toho důvodu Naley spolupracuje s evropským ústředím Tesly v Nizozemsku. Dosud takto vyrobil a prodal tři exempláře, aktuálně nabízený kus je teprve čtvrtým v pořadí, jde tedy o velmi vzácný vůz. Model S přitom pochází z loňské produkce a má najeto pouhých tisíc kilometrů. V kombinaci s veškerými úpravami ovšem vychází na nemalých 1 999 000 NOK (5,16 mil. Kč).

Naley přitom již nezmiňuje, o jaký přesně jde typ a jaká je tedy kapacita baterií, dojezd či jízdní výkony. Nicméně dodává, že součástí konverze je výsuvná podlaha, pod níž se skrývají v oblasti zadních dveří výsuvné schůdky a odkládací prostor. Upravena pak samozřejmě musela být i karoserie, v jejímž případě došlo na zvednutí střešní linie, instalaci zadního modulu a příchod pátých dveří navazujících na původní design boků.

Padesátiletý Nor zmiňuje, že momentálně se soustředí na domácí trh, což je s ohledem na vládní podporu elektromobility logické. Nicméně prý již začal komunikovat s pohřebními domy ve Finsku a na Islandu. Zda rozšíří svůj záběr i na Českou republiku, je nakonec jen na vás - koupit tento vůz si může kdokoli. Prostor pro podnikání s ním tu jistě existuje též.


K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 1 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 01K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 2 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 02K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 3 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 03K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 4 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 04K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 5 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 05K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 6 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 06K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 7 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 07K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 8 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 08K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 9 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 09K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 10 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 10K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 11 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 11K mání je vzácná pohřební Tesla, uvědoměleji už tento svět opustit nelze - 12 - Tesla Model S Jan Erik Naley na prodej 12
Jan Erik Naley prodává Teslu Model S překonvertovanou na pohřební vůz, a to za více než pět milionů korun

Zdroj: Finn

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše