Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek

Někteří mu říkají první elektrické SUV, je to ale spíše crossover mezi SUV a silničními auty. Přesto má pohon všech kol a vyšší stavbu, co tedy vydrží?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek

15.12.2017 | Petr Prokopec | 53 příspěvků

Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek

/

Někteří mu říkají první elektrické SUV, je to ale spíše crossover mezi SUV a silničními auty. Přesto má pohon všech kol a vyšší stavbu, co tedy vydrží?

Nora Bjørna Nylanda, jednoho z nejznámějších evropských fanoušků Tesly, jsme si mohli představit již v polovině listopadu. V té době začaly klesat teploty k bodu mrazu i pod něj, pročež se majitel Modelu X rozhodl vyzkoušet, kterak elektrický crossover odolá nástrahám zimy. Žádná sláva to nebyla, také ale nešlo o nikterak extrémní podmínky, na norské poměry rozhodně ne.

Již před oněmi čtyřmi týdny jsme přitom naznačovali, že zajímavější bude vidět odolnost vozu ve chvíli, kdy „přituhne“. Na příchod větších mrazů jsme nemuseli dlouho čekat, přičemž Nyland v mezičase zamířil z Norska do Spojených států. Po tu dobu přitom ponechal Model X na mrazu na letištním parkovišti, což neskončilo zrovna slavně - prasklo totiž čelní okno a po šestidenním odpočinku přišel vůz o 100 km dojezdu.

Po výměně okna se Nyland rozhodl, jaké je to strávit ve voze noc při -17 stupních Celsia, nejnověji pak s Teslou vyrazil do zasněženého a zamrzlého terénu, aby vyzkoušel, jak moc auto funguje jako SUV. Ani z tohoto testu se Model X nevrátil bez šrámu, neboť po chvíli brodění sněhem došlo k zapadnutí, utržení plastového lemu blatníku, odtržení čelního nárazníku a rovněž k poškození bočního senzoru. Oprava by přitom měla stát zhruba 2 000 Eur (cca 51 300 Kč), pročež je již Nylandovi jasné, kam půjdou peníze na vánoční dárky.

Jak k tomu došlo a jak vypadají veškeré následky, vám odhalí obrázky níže. Na videu také můžete vidět, že ačkoliv je Model X crossoverem mezi SUV a MPV, řekněme, v rámci jízdy v terénu vám umožní maximálně přizvednutí podvozku. Nejsou tu ovšem žádné uzávěry diferenciálů, žádné redukce... jednoduše proto, že Tesla s výlety mimo zpevněný asfalt navzdory vyšší stavbě karoserie vozu prostě nepočítala.

Je přitom nutné dodat, že s ohledem na tato fakta si Model X vedl na mnoha úsecích vcelku dobře, zejména s ohledem na nezkušenost majitele, který bez skrupulí šlape na brzdy ve chvílích, kdy klouže z kopce dolů, čímž dochází k zablokování kol. Nicméně stejně tak musíme zmínit, že s něčím podobným by si poradil i běžný rodinný hatchback. Tedy mnohem levnější vůz bez adaptivního podvozku.

Jáma plná bahna a zakrytá tenkým ledem by pak dozajista byla konečnou i pro řadu moderních benzinových či dieselových SUV, ale to už spekulujeme. Zajímavější je Nylandovo varování, abyste toto raději nezkoušeli, neboť Tesla by se tak snadno mohla vymanit z povinností daných zárukou. Snad ale nemyslí, že byste mohli přijít o záruku, pokud se svým elektrickým crossoverem vyrazíte třeba po zasněžené a zamrzlé polňačce ke své chatě - něco takového by vůz podle všeho zvládnout měl...


Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 1 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 01Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 2 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 02Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 3 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 03Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 4 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 04Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 5 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 05Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 6 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 06Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 7 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 07Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 8 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 08Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 9 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 09Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 10 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 10Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 11 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 11Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 12 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 12Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 13 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 13Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 14 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 14Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 15 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 15Nadšenec v terénu zkusil, zda Tesla Model X funguje jako SUV. Tady je výsledek - 16 - Tesla Model X winter off-roading videoscreen 16
Jak funguje Tesla Model X v zasněženém a zamrzlém terénu? Na jednu stranu možná lépe, než byste čekali. Nicméně stačilo málo a z celého experimentu se stal poměrně drahý špás

Petr Prokopec

Diskuze 53 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše