Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu

Zajímavá opuštěná auta se najdou snad ve všech koutech světa. Dieter Klein si dal za cíl je vyhledat a výsledky souboje stroje a přírody nafotit. K rozpadajícím se vozům se přitom choval jako k muzejním exponátům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu

19.5.2020 | Petr Prokopec

Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu

/

Zajímavá opuštěná auta se najdou snad ve všech koutech světa. Dieter Klein si dal za cíl je vyhledat a výsledky souboje stroje a přírody nafotit. K rozpadajícím se vozům se přitom choval jako k muzejním exponátům.

Před necelým měsícem jsme si mohli posvítit na nečekaný objev Johna Brayshawa. Ten se rozhodl využít karantény k úpravám zahrady, ovšem po několika kopnutích narazil na kov. Nešlo však o zahrabanou plechovku, nýbrž o celé auto, konkrétně o Ford Popular 103e. Pod zemí přitom skončil z toho důvodu, že původní majitel neměl ani na opravu závady, ani na sešrotování. Proto jednoduše vykopal obrovskou jámu, ve které vůz pohřbil. Udělal tak mnohem více než řada podobně smýšlejících majitelů, kteří svým autům nevystrojili funus, nýbrž je pouze nechali chátrat na místě.

Právě díky tomu se na mnoha místech světa nacházejí opuštěná auta ponechaná na pospas vlastnímu osudu. Ty se rozhodl zmapovat německý fotograf Dieter Klein, který strávil několik měsíců na cestách hlavně napříč Evropou a Amerikou. Jeho cílem byla právě opuštěná a chátrající auta, která zvěčnil na 160 snímcích. Oproti předchozím podobným počinům se ale vždy snaží, aby fotografie byly nejen patřičně umělecké, ale zároveň aby za danými vozy stál i nějaký příběh. Či se zkrátka Kleinovi zalíbila kompozice, jíž dané místo nabízelo.

Svou túru odstartoval Dieter ve Francii, kde byl na cyklovýletu. U města Cognac narazil na snímek opuštěného vozu, který v podstatě určil jeho další kroky. „Co jsem viděl, byla naprostá pohádka. Dojalo mně to a zároveň nabudilo. Poté odstartovalo dlouhé pátrání,“ vzpomíná dnes fotograf. A dodává, že „na tyto objekty hledím, jako kdyby to byly muzejní kousky, tedy s respektem. Občas otevřu nebo zavřu dveře, ale povětšinou se snažím, abych se jich nedotýkal.“

Co si tedy můžeme prohlédnout na snímcích, je velmi často boj techniky s přírodou, která nicméně tahá za silnější konec provazu. A není důležité, zda jde o polorozpadlé Porsche 356 či „pouze“ rezavý Ford Model T z roku 1907. Ten přitom Dieter nafotil v Nevadě poblíž bývalého důlního městečka. Měl tehdy nemalé štěstí, neboť krátce po jeho příchodu na danou lokaci se změnilo počasí a vše zaplavilo jasné světlo. Fotograf tak mohl legendu modrého oválu zvěčnit ze všech stran.

Největší citovou vazbu nicméně Dieter chová ke snímku růžového Dodge z roku 1960, který nafotil na severovýchodě Montany. „Jeho sedmdesátiletý majitel mi totiž prozradil příběh, který za ním stojí. Šlo o vůz jeho otce, který zaparkoval u svého domu dva dny před svou smrtí. Od té doby se jeho syn nedotkl ani vozu, ani domu, pročež naprosto vše zůstalo stejné jako před 43 lety. Na tomto místě jsem tedy strávil spoustu času a nafotil snímky z mnoha různých úhlů.

Fotograf dodává, že většina jeho snímků byla pořízena ve chvílích, kdy se začínalo smrákat. Jemné světlo totiž dodává působivý nádech hlavně mrakům, které následně vykreslují veškerou atmosféru. Pokud tedy stále nemůžete do práce a běžné činnosti vás již nudí, máte zde rázem tip, jak se během koronaviru zabavit.


Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 1 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 01Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 2 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 02Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 3 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 03Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 4 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 04Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 5 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 05Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 6 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 06Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 7 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 07Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 8 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 08Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 9 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 09Němec procestoval celý svět, aby zajímavě nafotil opuštěná auta všeho druhu - 10 - Dieter Klein Foto Kolekce 2020 prvni sada 10
Německý fotograf po několik měsíců mapoval opuštěná auta hlavně v Evropě a Americe

Zdroj: Dieter Klein - Lost Wheels

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše