Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná

Když jede skupina kdysi drahých aut ze zahraničí s reklamními polepy po silnici, tak to musí být závod, řekli si Němci a začali konat. Nakonec se ale ukázalo, že jde jen o „klání” starších aut pro legraci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná

27.1.2020 | Petr Miler

Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když jede skupina kdysi drahých aut ze zahraničí s reklamními polepy po silnici, tak to musí být závod, řekli si Němci a začali konat. Nakonec se ale ukázalo, že jde jen o „klání” starších aut pro legraci.

Když jsem kdysi dávno s přáteli poprvé vyrážel na Severní smyčku Nürburgringu, zkušenější dali mě i dalším začátečníkům jednu radu: „Nejezděte po Autobahnu moc ve skupině, nebo vás Němci nahlásí policii v domnění, že závodíte v provozu. Výkonnější auta a zahraniční značky budou stačit.”

Přišlo mi to úsměvné, pochopitelně jsem to ale respektoval a do cíle jsme jako skupina-neskupina dorazili bez problémů. Je to už dávno, jak je ale vidno, stejné pořádky platí v Německu i dnes. A ne každý má při podobné příležitosti s sebou zkušenějšího přítele, který by mu dal radu, jakou jsem dostal já.

Na vlastní kůži se o tom přesvědčila skupina Nizozemců, kteří jsou mocně skloňováni v tamních médiích. Těm se policie zmínila o tom, že v pátek rozprášila ilegální závod, který probíhal na dálnici A95 nedaleko Mnichova. Závodníky měli dle médií pro „bezpočet porušení pravidel” nahlásit němečtí řidiči a policie vyrazila konat. Dále mělo dojít na 20kilometrovou honičku, po níž bylo se zapojením řady jednotek zastaveno pět aut, měly být rozdány pokuty, jeden člověk měl být zatčen a jednomu zadržen automobil.

Zní to dramaticky, od nizozemských účastníků celého „závodu” ale slyšíme něco jiného. Pochopitelně nešlo o žádný závod, asi jen skupina mentálně chorých lidí by něco takového skutečně provozovala v Německu - do jednoho by je zatkli v řádu minut. Nizozemci uspořádali pro zábavu tzv. „junkyard run”, tedy jízdu aut obvykle majících blíže k vrakovišti než ke hvězdám, kdy cílem je tak maximálně někam dojet, ne tam být první.

Podmínkou bylo pořízení auta, které kdysi stálo přes 100 tisíc guldenů (Euro mají v Nizozemsku od roku 2002, takže muselo jít minimálně o 18 let staré vozy) a dnes stále drží pohromadě. Následoval společný přesun na jiné místo Evropy, kdy nešlo o rychlost či čas, ale pouhý dojezd. A protože šlo o organizovanou akci, měla své sponzory, jejichž logy byly polepeny účastnící se vozy.

Pro normálního člověka nevinná víkendová zábava. Pro Němce ilegální závod.

Naneštěstí pro účastníky došlo k tomu, že jeden z nich v Mnichově projel křižovatku na červenou, následovala hláška policii a zastavení pětice vozů u 20 km vzdálené čerpací stanice. Žádné stíhání se neodehrálo, stejně jako pokus policii ujet. Protože nebylo jasné, kdo měl projet na onu červenou, policie se rozhodla dočasně zadržet všechny účastníky na místě a nepobavena vzhledem jejich vozů začala hledat problémy.

Auta prý byla zkontrolována „do stavu kapaliny ostřikovače”, ale protože měla platnou technickou a nebyla až tak na odpis, Němci nic nenašli, nikoho nezatkli, nikomu nevzali auto a nikomu nevzali řidičák. K projetí křižovatky na červenou se nakonec jeden z řidičů zřejmě přiznal, dostal pokutu a tím celý zásah skončil.

Jsou to dvě proti sobě stojící verze a žádná z nich asi nebude dokonale pravdivá, s ohledem na dřívější zkušenosti s německou policií v těchto případech ale věříme, že reakce Němců byla přecitlivělá. Nizozemci jistě svatí nebudou a někdo z nich zjevně chyboval, pakliže ale došlo jen na rozdání pokuty (informace o dalších zbylých trestech a dramatických okolnostech nejsou od policie, jde o horlivé doplnění německých médií) a pokračování celé akce, stěží se mohlo stát něco hrozného.

Poučení pro nás? V Německu opravdu dávejte pozor na to, jak působíte, i když jste připraveni chovat se spořádaně. Němci mají bůhvíproč pocit, že řidiči ze zahraničí jezdí na jejich dálnice závodit v provozu a hlásí kde co. Německá policie pak koná a místo nadhledu projevuje spíše podobný aktivismus.


Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná - 1 - Policie Nemecko udajny zavod zasah 2020 01Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná - 2 - Policie Nemecko udajny zavod zasah 2020 02Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná - 3 - Policie Nemecko udajny zavod zasah 2020 03Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná - 4 - Policie Nemecko udajny zavod zasah 2020 04
Německá policie měla podle tamních médií v pátek rozprášit ilegální závod, ve skutečnosti se ale jen nachomýtla k junkyard runu, jehož jeden účastník projel v Mnichově křižovatkou na červenou. Předpokládáme, že omylem, nikoli úmyslně

Zdroje: Polizeipräsidium Oberbayern Süd, Autoblog.nl, Německá média

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše