Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná

Když jede skupina kdysi drahých aut ze zahraničí s reklamními polepy po silnici, tak to musí být závod, řekli si Němci a začali konat. Nakonec se ale ukázalo, že jde jen o „klání” starších aut pro legraci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná

27.1.2020 | Petr Miler

Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když jede skupina kdysi drahých aut ze zahraničí s reklamními polepy po silnici, tak to musí být závod, řekli si Němci a začali konat. Nakonec se ale ukázalo, že jde jen o „klání” starších aut pro legraci.

Když jsem kdysi dávno s přáteli poprvé vyrážel na Severní smyčku Nürburgringu, zkušenější dali mě i dalším začátečníkům jednu radu: „Nejezděte po Autobahnu moc ve skupině, nebo vás Němci nahlásí policii v domnění, že závodíte v provozu. Výkonnější auta a zahraniční značky budou stačit.”

Přišlo mi to úsměvné, pochopitelně jsem to ale respektoval a do cíle jsme jako skupina-neskupina dorazili bez problémů. Je to už dávno, jak je ale vidno, stejné pořádky platí v Německu i dnes. A ne každý má při podobné příležitosti s sebou zkušenějšího přítele, který by mu dal radu, jakou jsem dostal já.

Na vlastní kůži se o tom přesvědčila skupina Nizozemců, kteří jsou mocně skloňováni v tamních médiích. Těm se policie zmínila o tom, že v pátek rozprášila ilegální závod, který probíhal na dálnici A95 nedaleko Mnichova. Závodníky měli dle médií pro „bezpočet porušení pravidel” nahlásit němečtí řidiči a policie vyrazila konat. Dále mělo dojít na 20kilometrovou honičku, po níž bylo se zapojením řady jednotek zastaveno pět aut, měly být rozdány pokuty, jeden člověk měl být zatčen a jednomu zadržen automobil.

Zní to dramaticky, od nizozemských účastníků celého „závodu” ale slyšíme něco jiného. Pochopitelně nešlo o žádný závod, asi jen skupina mentálně chorých lidí by něco takového skutečně provozovala v Německu - do jednoho by je zatkli v řádu minut. Nizozemci uspořádali pro zábavu tzv. „junkyard run”, tedy jízdu aut obvykle majících blíže k vrakovišti než ke hvězdám, kdy cílem je tak maximálně někam dojet, ne tam být první.

Podmínkou bylo pořízení auta, které kdysi stálo přes 100 tisíc guldenů (Euro mají v Nizozemsku od roku 2002, takže muselo jít minimálně o 18 let staré vozy) a dnes stále drží pohromadě. Následoval společný přesun na jiné místo Evropy, kdy nešlo o rychlost či čas, ale pouhý dojezd. A protože šlo o organizovanou akci, měla své sponzory, jejichž logy byly polepeny účastnící se vozy.

Pro normálního člověka nevinná víkendová zábava. Pro Němce ilegální závod.

Naneštěstí pro účastníky došlo k tomu, že jeden z nich v Mnichově projel křižovatku na červenou, následovala hláška policii a zastavení pětice vozů u 20 km vzdálené čerpací stanice. Žádné stíhání se neodehrálo, stejně jako pokus policii ujet. Protože nebylo jasné, kdo měl projet na onu červenou, policie se rozhodla dočasně zadržet všechny účastníky na místě a nepobavena vzhledem jejich vozů začala hledat problémy.

Auta prý byla zkontrolována „do stavu kapaliny ostřikovače”, ale protože měla platnou technickou a nebyla až tak na odpis, Němci nic nenašli, nikoho nezatkli, nikomu nevzali auto a nikomu nevzali řidičák. K projetí křižovatky na červenou se nakonec jeden z řidičů zřejmě přiznal, dostal pokutu a tím celý zásah skončil.

Jsou to dvě proti sobě stojící verze a žádná z nich asi nebude dokonale pravdivá, s ohledem na dřívější zkušenosti s německou policií v těchto případech ale věříme, že reakce Němců byla přecitlivělá. Nizozemci jistě svatí nebudou a někdo z nich zjevně chyboval, pakliže ale došlo jen na rozdání pokuty (informace o dalších zbylých trestech a dramatických okolnostech nejsou od policie, jde o horlivé doplnění německých médií) a pokračování celé akce, stěží se mohlo stát něco hrozného.

Poučení pro nás? V Německu opravdu dávejte pozor na to, jak působíte, i když jste připraveni chovat se spořádaně. Němci mají bůhvíproč pocit, že řidiči ze zahraničí jezdí na jejich dálnice závodit v provozu a hlásí kde co. Německá policie pak koná a místo nadhledu projevuje spíše podobný aktivismus.


Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná - 1 - Policie Nemecko udajny zavod zasah 2020 01Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná - 2 - Policie Nemecko udajny zavod zasah 2020 02Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná - 3 - Policie Nemecko udajny zavod zasah 2020 03Německá policie podle svých slov rozprášila ilegální silniční závod, realita bude jiná - 4 - Policie Nemecko udajny zavod zasah 2020 04
Německá policie měla podle tamních médií v pátek rozprášit ilegální závod, ve skutečnosti se ale jen nachomýtla k junkyard runu, jehož jeden účastník projel v Mnichově křižovatkou na červenou. Předpokládáme, že omylem, nikoli úmyslně

Zdroje: Polizeipräsidium Oberbayern Süd, Autoblog.nl, Německá média

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.