Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Německý ministr ukázal, jak moc jsou „zelení” politici odtržení od reality. Ani netuší, kolik dnes stojí auta
14.11.2023 | Petr Prokopec
Ptáte se, jak je vůbec možné, že se politici dokola dopouští tak absurdních rozhodnutí zcela ignorujících realitu, ve které žijeme? Odpověď je zjevně prostá: Neznají ji, sami v ní evidentně nežijí.
Nechceme se opakovat, přesto raději připomeneme, že proti elektromobilům jako takovým nic nemáme. Pokud je automobilky chtějí vyrábět a prodávat, mohou. Pokud si někdo ze zákazníků chce takové auto nich koupit, může. Jsme v tomto zcela svobodomyslní, nikomu nic nevnucujeme, bráníme se pouze jejich vnucování jinými. Nakonec, pokud jde o tak skvělé řešení, jistě se prosadí samo, ať bude říkat nebo psát kdokoli cokoli. Fakt, že se zase tak moc neprosazují navzdory ohromným dotacím a řadě dalších výhod, svědčí o docela jiné realitě.
Patrná je i v Německu, kde po pouhém konci dotací pro firmy (což má daleko ke zrušení všech umělých výhod pro firmy, natož pak pro soukromé kupce) prodeje elektrických aut zamířily prudce dolů a zůstávají na této úrovni s vidinou dalšího poklesu. Elektromobily zkrátka nejsou konkurenceschopným řešením a většina jejich prodejů stojí a padá s přerozdělováním a podporami všeho druhu.
Politický tlak na elektrifikaci aut ovšem ani tak neutuchá. A německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck aktuálně ukázal, proč tomu tak je - „zelení” politici jako on jsou naprosto odtržení od reality. Ve svých nedávných televizních vystoupeních v televizi ARD, mimo jiné v talk show Sandry Maischberger, totiž uvedl, že lidé nemusí proti zelenému směřování Evropy brojit, neboť si přece mohou bez problémů koupit nový plnohodnotný elektromobil, který obslouží jejich potřeby za méně než 30 000 Eur (cca 738 tisíc Kč). A současně uvedl, že vlastně neví, jestli takové auto existuje, což bylo stejně směšné jako trapné. Ono skutečně neexistuje.
„Ať si koupíte elektromobil za 100 tisíc Eur a vyděláváte 200 tisíc Eur ročně, nebo nějaký malý za 30 tisíc Eur, pokud takový existuje, a vyděláváte málo, vždy dostanete stejnou podporu,“ uvedl Habeck doslova. A řadu lidí donutil k hořkému polknutí. Předně proto, že opravdu netuší, kolik dnes stojí nová auta. Elektromobily za méně než 30 tisíc Eur sice existují, nicméně ani jeden z nich nelze vnímat jako plnohodnotný vůz. Na poměry svých tříd jsou pak extrémně drahé a v neposlední řadě - suma 30 000 Eur je dnes silnou kávou už i pro většinu německých kupců.
Oněch 30 tisíc Eur vám totiž stačí buď na základní Fiat 500e, Renault Twingo E-Tech nebo Dacii Spring. To je celé. Ani jedno z těchto aut přitom na jeden zátah v reálném světě nezvládne ujet ani 200 kilometrů. V případě italského vozu je pak možné počítat při dobíjení s výkonem jen 50 kW, u francouzského a rumunského si na doplnění mizerné kapacity baterií počkáte dokonce ještě déle. Tohle má být plnohodnotné řešení pro kohokoli?
Nic podstatně lepšího se navíc ani nerýsuje kdesi na obzoru. Výrobci soustavně slibují „dostupné” elektromobily, takový VW ale beztak hovoří jen o modelu ID.2, nástupci Pola či Fabie, který má začínat na 25 tisících Eur (asi 615 000 Kč). Ani to ale nebude dostupné, natož pak plnohodnotné rodinné auto. A to vůbec není jisté, zda ID.2 za takovou cenu skutečně dorazí, podobně jako základní Tesla za stejnou sumu.
Politici tak - ač by to měli být zástupci širokých skupin lidí - zjevně podnikají svá rozhodnutí na základě svého, očividně zvráceného vnímání reality. Také Robert Habeck žije kdesi ve vzdušném zámku a nebude v něm sám. Snad tam spolu s ostatními má dost levné a kvalitní „německé” Nutelly...



Nejlevnějšími elektromobily na německém trhu jsou 500e... Foto: Fiat



...Twingo E-Tech... Foto: Renault



...a Spring. Ani jeden z nich ale běžným potřebám rodin nevyhovuje. Říkat, že si dnes kdokoli může koupit nový elektromobil coby plnohodnotné rodinné auto, je naprosto absurdní vyjádření. Foto: Dacia
Zdroj: Focus
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Vítězem Marc Marquez před Ogurou a Bagnaiou včera 14:36
- Po 8 letech má Čech na Masecu podium včera 13:11
- Prvním dnešním brněnským vítězem se stal Hakim Danish včera 11:21
- Proč bylo odvolání Aprilie zamítnuto včera 10:06
- #46 - Vale Rossi je v Brně v úplně nové roli včera 10:00
Nejčtenější články
BMW došla kola, která jinak nikomu neukazuje. Výrobu části objednaných aut zastavilo až do října
24.5.2026
Peugeot se s velkými kombíky skutečně vrací i do Evropy, pro místní silnice by mohly být vítaným osvěžením už pro svůj vzhled
24.5.2026
Nejošklivější nové auto týdne, měsíce i roku schytává těžkou bídu od jinak nekritických kolegů, je leda parodií na 8 let starého předchůdce
24.5.2026
Audi si nechalo patentovat nové řešení dvouspojkové převodovky, vychytávka zkrátí prodlevu řazení na nulu
24.5.2026
Cena jednoho náhradního tlumiče na SUV Ferrari vám připomene, že jste příliš chudí na to, abyste takové auto mohli někdy vlastnit
25.5.2026
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
