Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Nikiho Laudu dostihly následky jeho 42 let staré nehody. Teď už může jít o všechno
7.1.2019 | Petr Prokopec
Sám rakouský šampión přiznává, že tohle je nejtěžší boj, který kdy v životě vedl. Po dvojité transplantaci plic jej trápí oslabená imunita, po krátkém pozitivním období je znovu v nemocnici.
V létě loňského roku trojnásobný světový šampión Niki Lauda zamířil do nemocnice na plánovanou dvojitou transplantaci plic. Rekonvalescence po této operaci se ovšem zkomplikovala, rakouský pilot a nevýkonný šéf týmu Mercedes F1 tak zůstal v ozdravném zařízení prakticky až do Vánoc. Poté byl propuštěn do domácího ošetřování, přičemž s rodinou zamířil na svátky na Ibizu. K tomu měl i svolení lékařů, neboť teplé počasí a mořský vzduch byly pro jeho uzdravení prospěšné. Stejně tak měl navíc Lauda k dispozici i dva fyzioterapeuty, se kterými musel cvičit šest hodin denně.
Bohužel, nic z toho nakonec neochránilo nejen slavného pilota, ale také podnikatele v letecké přepravě před chřipkou. Tato nemoc by pro něj za jiných okolností nebyla velkou hrozbou, nicméně Laudův imunní systém je po oné náročné operaci zeslaben, a to kvůli lékům, které mu byly podávány, aby jeho tělo nové plíce neodmítlo. I z toho důvodu se doktoři ještě před jeho propuštěním obávali možné infekce. Ta nakonec dorazila ve chvílích, kdy ji již nikdo z ošetřujícího personálu neočekával, z dovolené se tak Lauda vrátil rovnou zpátky do vídeňské nemocnice.
„Věděl jsem, že to bude těžké, opravdu hodně těžké. Za těchto okolností můžu udělat jedinou věc, a to bojovat. Bojovat jsem musel každou chvíli v životě, a tak to i zůstane,“ uvedl Lauda loni krátce po svém propuštění. Zároveň dodal, že jeho poslední pobyt v nemocnici byl překvapivě horší než léčba, jíž postoupil ihned po svém hrozivém incidentu na Nürburgringu v roce 1976, od něj v létě uplyne 43 let. Tehdy málem uhořel, přičemž současné komplikace jsou stále důsledkem této nehody, při které byly jeho plíce poškozeny.
„Tehdy jsem ovšem v nemocnici strávil jen měsíc. Ano, měl jsem popáleniny, ale dostal jsem se z toho velmi rychle. Tentokráte to ale bylo opravdu dlouhé,“ dodal Lauda s tím, že jeho aktuální patálie jsou tím nejtěžším bojem, který kdy v životě vedl. A to si během něj prošel nespočtem radostí i strastí. Rakouská legenda mimo to uvedla, že během rekonvalescence mu náladu zlepšovaly vzkazy od fanoušků. Z jednoho byl přitom nadmíru překvapen, zaslal jej totiž jezdec Ferrari Sebastian Vettel. Ten prý Laudovi poslal „ručně psaný dopis plný milých slov. A to jsem nečekal. Jezdci toto obvykle nedělají. Jen jezdí.“
Zda se s něčím podobným vytasili Lewis Hamilton a Valtteri Bottas, to již Lauda, který dříve za Ferrari jezdil rovněž (a právě v barvách této stáje na Ringu havaroval) nedodává. Každopádně od Vettela šlo o neskutečně lidský krok. My doufáme, že s Lauda brzy uzdraví a z nemocnice bude opět propuštěn, lékaři ale v tuto chvíli konstatují jen tolik, že nejde o banalitu - v jeho věku (69 let) a aktuálním stavu se boj s chřipkou může rychle proměnit v boj o holý život...



































Nikiho Laudu loni dohnaly následky havárie na Ringu v roce 1976. Po náročné dvojité transplantaci plic přišla komplikovaná rekonvalescence, nakonec však byl Rakušan z nemocnice propuštěn. Nyní je ale kvůli chřipce ve špitálu zpátky
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” znovu vytřelo podlahu s drahou konkurencí, potichu stanovilo další rekord okruhu
před 4 hodinami
Žena jela autem po dálnici a najednou jí na střeše přistálo letadlo. Video zachycuje vše
11.12.2025
Muž si nechal na zimu hodit své Ferrari jeřábem na balkon jen aby zjistil, že Vídeň není Dubaj
10.12.2025
Nové na MotoForum.cz
- Velká cena Thajska 2026 je v ohrožení kvůli negativnímu cestovnímu varování včera 11:18
- Danilo Petrucci: Jeho namáhavá cesta k tomu, aby se stal továrním jezdcem BMW v WSBK včera 11:00
- Radio Paddock informuje: Zvažuje VR46 Racing od roku 2027 přechod k Aprilii? 12.12.2025
- Test Honda GB350S: retro jednoválec 12.12.2025
- Předprodej vstupenek na MotoGP startuje zítra 10.12.2025
Nejčtenější články
Elektrická Godzilla nebude, automobilka ji odpískala. Prý zkoumá „jiné cesty” kvůli „přehodnocení elektromobilů”
15.11.2025
Problémy VW se prohlubují, nejvyšší vedení kvůli finančním potížím odmítlo schválit investice do továren a nových modelů
16.11.2025
Muž ukradl autobus MHD. Jezdil s ním i s lidmi normálně po městě, dokonce nenechal nastoupit člověka s propadlou „síťovkou”
16.11.2025
Čína se nezapře. Plánuje zákonem omezit akceleraci aut, je to další směšná regulace
16.11.2025
Nový ambasador Bentley se aspoň věrohodně tváří jako někdo, kdo by auta značky mohl kupovat
16.11.2025
Živá témata na fóru
- whitelist & blacklist 12.14. 09:14 - Brus
- Lampárna (stěžovatelna) 12.14. 09:05 - Brus
- IT poradna 12.14. 05:13 - rutak11
- BMW Divize 12.13. 21:24 - Kavis
- Řidiči, co to mají v ruce... 12.12. 23:17 - Truck Daškam
- Onboard videa 12.12. 22:07 - řidičBOB
- VZKAZY 12.12. 20:10 - M.Z.
- Politický koutek 12.10. 18:54 - Stepan
