Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl

Majitelé Nissanů Navara si stěžují, že se jejich vozy lámou vejpůl. Dožadují se po Japoncích svolávací akce, ti ale něco takového odmítají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl

7.2.2017 | Marek Bednář | 29 příspěvků

Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl

/

Majitelé Nissanů Navara si stěžují, že se jejich vozy lámou vejpůl. Dožadují se po Japoncích svolávací akce, ti ale něco takového odmítají.

Druhá generace Nissanu Navara má problém - láme se v půlce. Vozy Nissan Navara s označením D40, které se začaly vyrábět v roce 2004 a zůstaly na trhu do roku 2015, se potýkají s korozí podvozkového rámu. Problém je tak vážný, že může v krajním případě vézt až k prasknutí rámu mezi kabinou a korbou, jak ukazují fotografie majitelů postižených aut.

Není jich málo - skupina „Nissan Navara snapped chassis group” na Facebooku má asi 17 500 členů. Samozřejmě to nemusí znamenat, že každému členovi se přelomila Navara vejpůl, ale byli bychom opatrní s označením tohoto problému za okrajový, jak to dělá Nissan. Ten odmítá, že by Navara měla nějakou zásadní chybu, a trvá na tom, že se tento problém týká jen malého množství kusů.

Ono množství kusů není upřesněno a vede se o něm debata. V každém případě těmto Navarám na klíčových místech rezne rám takovým způsobem, že se korba prostě odlomí od kapoty. Někdy jde k zemi přední část korby, jindy, když je třeba zrovna připojený přívěs, klesá záď vozu.

Nemůžeme potvrdit, zda je lámání vázané na zatížení auta, ať už lidmi nebo nákladem, anebo zda se může vůz zlomit i prázdný. K odtržení zádě auta za jízdy by dojít nemělo, protože zadní náprava je pořád přišroubována k zadní části rámu a vede k ní kardanová hřídel, také připevněná k diferenciálu, ale v každém případě máme před sebou velmi vážný problém.

Tenhle problém se začal objevovat v Británii, kde se jím zabývá Výbor pro dopravu při dolní sněmovně (House of Commons) tamního parlamentu. „Nissan bude upozorněn, že by měl provést svolávací akci na dotčená vozidla. Pokud se to opravdu týká jen malého množství aut, nemělo by být příliš nákladné zajistit, aby tyto vozy opravdu byly pro provoz bezpečné,” uvedl Huw Merriman, člen výboru, pro britský deník The Sun.

Podle právnické firmy Attwood Solicitors je jen v Británii 35 tisíc postižených kusů, na celém světě jich má být asi 193 500 kusů. Nissan zatím tvrdí, že se problém netýká všech Navar D40, čemuž jsme ochotni věřit, pokud můžeme věřit číslům Attwood Solicitors - jen 200 tisíc těchto aut určitě vyrobeno nebylo.

Uvádí také, že jsou v činnosti opatření, která mají pomoci majitelům takto poškozených Navar. Tohle neurčité vyjádření moc neříká, ale podle odpovědi, kterou dostal CarThrottle od britského zastoupení Nissanu, jsou auta bezpečná, dokud jsou řádně servisována a udržována a procházejí poctivými STK. „Z těchto důvodů řešíme každý případ zvlášť. Jak je standardem, svolávací akce děláme pouze v případě, že je ohrožena bezpečnost,” uvádí také Nissan.

Troufáme si říci, že přelomením šasí vejpůl je bezpečnost ohrožena poměrně výrazně, Nissan se nicméně do svolávací akce nehrne. Podle některých zdrojů o problému Nissan ví už asi rok, ale žádná svolávací akce stále nepřichází. V každém případě, pokud touto Navarou jezdíte, silně doporučujeme důkladnou servisní prohlídku a případné promptní odstranění koroze.


Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 1 - nissan navara d40 zlomena 03Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 2 - nissan navara d40 zlomena 01Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 3 - nissan navara d40 zlomena 02Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 4 - nissan navara d40 zlomena 04Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 5 - Nissan Navara D40 zlomeny dalsi 01Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 6 - Nissan Navara D40 zlomeny dalsi 02Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 7 - Nissan Navara D40 zlomeny dalsi 03Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 8 - Nissan Navara D40 zlomeny dalsi 04Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 9 - nissan navara d40 zlomena 05Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 10 - Nissan Navara D40 zlomeny dalsi 05Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 11 - Nissan Navara D40 zlomeny dalsi 06Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 12 - Nissan Navara D40 zlomeny dalsi 07Nissan má problém, jeho Navara se láme vejpůl. Je to bizarní spektákl - 13 - Nissan Navara D40 zlomeny dalsi 08
Navaru trápí koroze a její následky. Na posledních obrázcích vidíme místa, která jsou nejvíce problematická

Zdroje: Motor1, Car Throttle

Marek Bednář

Diskuze 29 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše