Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu

Časy utrápeného vývoje Veyronu, kdy testovacím pilotům na slavném italském okruhu praskaly pneumatiky ve vysokých rychlostech, připomínají záběry z příprav nového Pur Sportu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu

10.9.2020 | Petr Miler

Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu

/

Foto: Bugatti

Časy utrápeného vývoje Veyronu, kdy testovacím pilotům na slavném italském okruhu praskaly pneumatiky ve vysokých rychlostech, připomínají záběry z příprav nového Pur Sportu.

Bugatti před předáním prvních aut plánovaným na letošní podzim dolaďuje poslední detaily na Chironu v nové verzi Pur Sport. Ta vznikla hlavně jako reflexe tužeb zákazníků po agilnějším provedení, které ale současně zůstane bez potíží použitelné v běžném provozu. K tomu mu pomáhá upravená aerodynamika generující vyšší přítlak a snížená hmotnost. Právě změny na aerodynamice jsou nejvíce patrné, přehlédnutelné nejsou ale ani výraznější boční otvory v předním nárazníku ale lépe zásobují chladným vzduchem brzdy, které sestávají z lehčích kotoučů i destiček. Společně s novými 20palcovými koly Aero tak Pur Sport shodil 19 kilogramů, což není zas až tak mnoho, ale každé kilo se počítá.

Změny tím nekončí, neboť i když osmilitrový šestnáctiválec produkuje nadále 1 500 koní, jeho maximum nyní přichází v 6 900 otáčkách, tedy o 200 otáček výše než u standardu. Novinkou jsou také titanové koncovky výfuku z 3D tiskárny. Automatická převodovka se pak dočkala přiblížení jednotlivých stupňů o 15 procent, což by souhrnně mělo zlepšit elasticitu celého pohonného ústrojí o 40 procent. Podvozek pak disponuje pružinami tužšími vpředu o 65 a vzadu o 33 procent, mimo nich však bylo pozměněno také nastavení adaptivních tlumičů.

Právě tohle auto vytáhlo Bugatti okruh v Nardó, resp. do celého testovacího komplexu, který už nějaký ten pátek patří Porsche, další součásti koncernu VW. Za volant se posadil legendární testovací jezdec Andy Wallace, který - světe, div se - v Nardó nikdy dříve nebyl. A svými kousky připomněl utrápený vývoj Bugatti Veyron, kterému právě na tomto místě praskaly pneu ve 400 km/h.

Wallace se totiž na jednom místě dostal s autem do vzduchu, což u strojů tohoto ražení obvykle není dobré znamení. Tady to ale bylo v plánu, a Wallace tak mohl hlavně ocenit práci kolegů z vývoje: „I když tuhle práci dělám už pár let, v Nardó jsem vlastně poprvé. Místní testovací komplex se mi velmi líbí, hlavně pak trať pro testování jízdních vlastností s řadou rozličných zatáček. Chiron Pur Sport je extrémně agilní při jízdě po běžných silnicích, ale pořád nabízí dost komfortu. Technici nastavili podvozek perfektně - je tuhý a přímý, ale nepříliš tvrdý,” řekl k posledním testům Wallace.

Podívejte se na záběry z nich níže, některé opravdu stojí za to. My už jen dodáme, že Pur Sportu vznikne pouze 16 kusů a prodává se od 3,2 milionu Eur (cca 85 milionů Kč) bez daně. Drahá specialita, ale vysoká cena je u Bugatti to poslední, co člověka překvapí.


Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 1 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 01Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 2 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 02Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 3 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 03Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 4 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 04Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 5 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 05Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 6 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 06Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 7 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 07Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 8 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 08Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 9 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 09Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 10 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 10Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 11 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 11Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 12 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 12
Nový Chiron Pur Sport se při závěrečných testech v Nardó vznesl do vzduchu, takto Bugatti jen tak neuvidíte. Foto: Bugatti

Zdroj: Bugatti

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše