Opel prý potají zametá stopy po vlastní Dieselgate, mění software šálících CDTI

Novinář tvrdí, že Opel po vypuknutí aféry Volkswagenu svolal do servisů problematické Zafiry a upravil je tak, aby před testy nehrály dvojí hru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Opel prý potají zametá stopy po vlastní Dieselgate, mění software šálících CDTI

20.1.2016 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Opel prý potají zametá stopy po vlastní Dieselgate, mění software šálících CDTI

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Novinář tvrdí, že Opel po vypuknutí aféry Volkswagenu svolal do servisů problematické Zafiry a upravil je tak, aby před testy nehrály dvojí hru.

Již krátce po vypuknutí kauzy Dieselgate jsme upozorňovali, že honba za nižšími emisemi NOx je pouze laboratorním bludem. Navzdory stále přísnějším limitům se jejich skutečná výše dekády prakticky nemění a není to věc, kterou by zasvěcení zjistili loni. Už nejednou se ukázalo, že prakticky všichni výrobci nastavení svých vozů „optimalizují” tak, aby nízké emise vykazovaly především v testu. A Volkswagen tak byl buď jen nachytán při více či méně obvyklé praktice nebo ji dělal příliš okatým způsobem.

Německý koncern bude tedy jen stěží jediným výrobcem, který svým autům při normovaných testech vědomě nasazuje trochu jinou tvář. V posledních dnech naplno propukl skandál spojený s Renaultem, který je již několik měsíců prošetřován francouzskou vládou. Tedy de facto jedním ze svých hlavních akcionářů. Možná i proto bylo nutné vyjít s pravdou na povrch a alespoň částečně přiznat, že „někde je chyba“. Renault ale zatím dokáže prezentovat celou věc jako technickou závadu a nikoli úmyslnou snahu se svými vozy hrát dvojí hru, jakkoli mnohé nasvědčuje tomu druhému.

Zda podstata „dCi-gate“ bude v příštích týdnech odhalena či nikoliv, to je zatím otázkou. My se prozatím přesuneme o dům dále, a sice k Opelu. Také v případě této značky se totiž již hezkých pár měsíců mluví o vyšším emisích, a sice v souvislosti s modelem Zafira, jenž se vykazoval podobné diskrepance v testu německé organizace DUH. Ta v jeho případě zjistila až sedmnáctinásobné překročení limitů jen tím, že při jinak normovaném testu nechala protáčet i zadními koly. To opět nasvědčuje použití „dvojí emisní strategie”, automobilka to ale okamžitě kategoricky odmítla.

Stejně jako u Renaultu se však nyní ukazuje, že také toto podezření nemusí být smyšlené. Belgický novinář Luc Pauwels pracující pro tamní VRT News totiž tvrdí, že Opel v poslední době potichu vyměnil řídící software modelů Zafira, který má zajistit, že automobilka znovu při podvádění přistižena nebude. Na tento objev přitom přišel náhodou ve chvíli, kdy byl jako majitel Opelu Astra nedlouho po vypuknutí Dieselgate obeslán GM a vyzván k návštěvě autorizovaného servisu.

Jelikož je podezíravý, chtěl vědět, co se s jeho vozem děje a osadil jej před návštěvou servisu skrytou kamerou. Ta pak natočila rozhovor techniků, kteří hovořili právě o výměně software stovek belgických vozů s cílem snížit jejich emise NOx. Redukci mělo být dosaženo právě aktualizací software, tedy nejspíše odstraněním dvojího chování motoru při testech a mimo ně.

Pauwels si toto podezření chtěl ověřit, a tak se spojil se dvěma majiteli dotčených Zafir osazených 1,6litrovým dieselem, a nechal jejich emise prověřit před a po zásahu servisu. V případě prvního vozu bylo zjištěno, že oxidy dusíku dosahovaly ve stejném testu před servisním zásahem 416 a po něm 223 mg/km. U druhého vozu byl pak rozdíl ještě větší - 743 a 199 mg. Tímto zásahem tedy došlo k celkem výrazné redukci v poslední době tak sledovaných emisí a Pauwels tím měl a má své podezření za potvrzené.

Opel ale vidí vše jinak. Dle značky zmíněná svolávací akce neměla nic společného s emisemi NOx, nýbrž s vadným regulátorem dieselové výfukové kapaliny (tedy roztoku močoviny a de-ionizované vody). Ten prý vysílal špatné signály a aktivoval varovné kontrolky zcela zbytečně, což se automobilka logicky rozhodla napravit. O nic více jít nemělo.

Bylo by asi divné, kdyby Opel reagoval jinak a my se můžeme jen ptát, kde je pravda. Belgický novinář ale nepochybuje - Rüsselsheim tímto způsobem chytře zametl či zametá důkazy o několikaletém provozování stejných praktik, kterých se dopouštěl VW. A zatímco Volkswagen za ně bude pykat veřejně a před očima všech, Opel si vše „vyžere” potají sám jednou svolávací akcí...


Opel prý potají zametá stopy po vlastní Dieselgate, mění software šálících CDTI - 1 - Opel Zafira VRT News 01Opel prý potají zametá stopy po vlastní Dieselgate, mění software šálících CDTI - 2 - Opel Zafira VRT News 02Opel prý potají zametá stopy po vlastní Dieselgate, mění software šálících CDTI - 3 - Opel Zafira VRT News 03Opel prý potají zametá stopy po vlastní Dieselgate, mění software šálících CDTI - 4 - Opel Zafira VRT News 04
Také Opel Zafira produkuje podle belgických VRT News vyšší než povolené emise NOx. Značka to samozřejmě kategoricky popírá

Zdroj: The Financial Times, VRT Nieuws

Petr Prokopec

Diskuze 8 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše