Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení

Jakkoli to zní neuvěřitelně, jde o už dekády uplatňovanou praxi nejedné společnosti spravující nájemní byty v USA. Když k ní někdo přistoupí až příliš důsledně, může být likvidační i pro klienty samotných firem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení

7.1.2019 | Mirek Mazal

Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jakkoli to zní neuvěřitelně, jde o už dekády uplatňovanou praxi nejedné společnosti spravující nájemní byty v USA. Když k ní někdo přistoupí až příliš důsledně, může být likvidační i pro klienty samotných firem.

Sontlux Sukhavachana je otcem tří dětí, s nimiž bydlí v pronajatém bytě v komplexu firmy Fath Properties. Společnost založil Harry Fath a do smluvních podmínek už v 70. letech minulého století zakotvil podmínku, že všichni klienti musí udržovat automobily parkované na soukromých pozemcích firmy vedle užívaných nemovitostí tak, aby dobře reprezentovaly pronajímané objekty.

Podmínky pronájmu hrozí odtahem všech nevzhledných vozidel, dokument nedává na vybranou: „Pokud skutečně chcete čisté, klidné a dobře udržované místo pro život a budete dodržovat pravidla, věříme, že jsme tou nejlepší volbou. Pokud se nestaráte a nechcete dodržovat pravidla, nebudete s námi spokojeni,“ informuje dokument firmy.

Motivace Fathu je na jednu stranu pochopitelná. Firma na svém webu hovoří o tom, že pokud jsou auta parkovaná vedle jejích nemovitostí zrezlá, silně odřená, nepojízdná nebo nevzhledná, dělají na další zájemce o bydlení dojem, že v komplexu bydlí lidé, které nechcete mít za sousedy nebo je špatně udržovaná, což pronajímateli může kazit „kšefty”. Sukhavachana o tomto pravidlu věděl předem a není pro něj překvapením, když se ale vše dovede ad absurdum, může se stát, že někomu hrozí ztráta střechy nad hlavou kvůli naprosté banalitě.

Firma Fath Properties totiž písemně upozornila Sukhavachanu na evidovaném poškození jeho vozu, které se neslučuje se zmíněnými podmínkami. Jeho Chevrolet Traverse skutečně není v dokonalé kondici, pravý zadní bok auta ale nejspíše utržil jen větší šrám z parkoviště, který nebrání provozu a na první pohled je zdálky sotva patrný. Odření přesto může být důvodem odtahu podle nájemních podmínek, čímž by rodina samoživitele bez možnosti alternativního parkování v blízkosti přišla o jediný měsíční příjem z otcova zaměstnání, k němuž auto nezbytně potřebuje. Prázdné konto by pak znamenalo nemožnost platit nájem a následné vystěhování.

Sukhavachana zatím zkrátka nemá peníze na opravu odřeného boku, který se nelíbí správcům nemovitosti. Většina výplaty putuje na každodenní potřeby a absence vozu by nedostatek financí jen prohloubila. Není to tedy ve výsledku ani v zájmu pronajímatele, ten ale vidí prioritu v „čistém” parkovišti, nikoli v jednom platícím nájemníkovi navíc.

Fath Properties provozuje domy s nájemními byty celých Spojených státech a zástupci jsou přesvědčeni, že kondice automobilu odpovídá stavu bytů svěřených do rukou nájemníků. Jejím jednáním se začala zabývat nezisková organizace podpory nájemního bydlení Texas Tenants' Union. Ta říká, že chování zásadové korporace není nelegální, ale to neznamená, že je v pořádku.

Proti tomu se ohrazují šéfové firmy, kteří se odkazují na léta praxe v oboru. „Tato politika funguje už téměř čtyřicet let, byla dodržována a oceněna drtivou většinou našich zákazníků,“ konstatuje Fath.

Nechceme být v tomto případě soudci, názor nechť si udělá každý sám. Na jednu stranu platí, že předem daná pravidla každý může a nemusí akceptovat a pokud se rozhodne pro to druhé - a nedodržuje je -, nemůže očekávat nic než potíže. Na druhou stranu je otázkou, jak moc zásadní zrovna zachycené poškození je, aby muselo vést až k takovému sporu.

Pro nás je případ spíše zajímavostí a docela rádi bychom věděli, jestli některá z českých firem působících v tomto oboru (není jich mnoho, u nás se byty spíše prodávají) uplatňuje podobné pravidlo. V USA prý není až tak výjimečné, o kvalitu aut zaparkovaných před pronajímanými byty pečují i jiné společnosti, jen možná ne tak zásadově...


Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 1 - Parkovani s odrenym autem pred domem muze znamenat i ztratu bydleni 01Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 2 - Parkovani s odrenym autem pred domem muze znamenat i ztratu bydleni 02 Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 3 - Poskozene auto muze znamenat ztratu bydleni 01Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 4 - Poskozene auto muze znamenat ztratu bydleni 02Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 5 - Poskozene auto muze znamenat ztratu bydleni 03Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 6 - Parkovani s odrenym autem pred domem muze znamenat i ztratu bydleni 03Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 7 - Poskozene auto muze znamenat ztratu bydleni 05Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 8 - Poskozene auto muze znamenat ztratu bydleni 06Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 9 - Poskozene auto muze znamenat ztratu bydleni 07Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 10 - Poskozene auto muze znamenat ztratu bydleni 08Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 11 - Parkovani s odrenym autem pred domem muze znamenat i ztratu bydleni 04Parkování odřeného auta před domem může ve výsledku vést i ke ztrátě bydlení - 12 - Parkovani s odrenym autem pred domem muze znamenat i ztratu bydleni 05
Americká realitní firma nesnese mít na vlastních parkovištích rozbitá auta. Nájemníkům hrozí odtahem

Zdroj: Dfw

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše