Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci

Žádný z designů aut, které za chvíli uvidíte, ve skutečném světě neexistují, neexistovaly a o jejich vytvoření se nepostaral člověk. Vznikly bez jeho přičinění, je to automobilový Matrix.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci

24.12.2018 | Mirek Mazal

Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci

/

Žádný z designů aut, které za chvíli uvidíte, ve skutečném světě neexistují, neexistovaly a o jejich vytvoření se nepostaral člověk. Vznikly bez jeho přičinění, je to automobilový Matrix.

Je zajímavé pozorovat, jak se výsledky zkoumání jedné oblasti mohou uplatnit zcela jinde. Příkladem může být různorodé použití pokročilých algoritmů umělé inteligence (neboli AI podle anglického Artificial Intelligence) vzniknuvších u americké společnosti NVIDIA pro vytváření nezvykle přirozených podob lidských obličejů, které ve skutečnosti neexistují. Vyhotovené podobizny jsou impozantní a naznačují téměř neomezené možností modelování. Jak se aplikace tohoto postupu projeví v automobilovém světě?

To nám ukazuje využití stejných mechanismů, které umí pomocí databáze existujících podob aut spojit detaily nepřeberného množství vzorů do harmonických celků. Stejně jako u obličejů, i zde platí, že musí být zachovány určité proporce, abychom je nevnímali jako zdeformované či abnormální. Programy se tak nejdříve učí analýzou mnoha snímků reálných objektů, na jejímž základě pak vytvoří obecný vizuální model. S jeho pomocí pak mohou náhodně generovat základní tvary, na které „nalepí” kombinace prvků pocházející ze zcela jiných soudků.

Takto lze vytvářet modely prakticky jakýchkoli objektů, které reálně existují, akorát v podobách, které skutečný svět nepoznal. Po aplikaci na osobní automobily takto vznikla pozoruhodná díla, která na první vypadají jako vozy, které by někde někdo mohl v minulosti či současnosti skutečně vyrábět, v reálu ale prostě neexistují a žádný člověk se o jejich vytvoření nepřičinil.

Je zajímavé vidět, jak imaginární dopravní prostředky při tvorbě odpouštějí méně než lidské tváře. Důvodem může být fakt, že auta nejsou biologickými produkty s veškerou flexibilitou a přirozenou variací, která je přirozená pro biomorfické obrazy. Tváře, jakkoli to může znít paradoxně, nejsou tak náročné na detailní přesnost a nevyžadují tolik symetrie.

Algoritmy AI vytvořily zvláštní kreace aut, které ale mnohdy připomínají skutečné vozy, které se vyrábí třeba v Číně. Až trochu podezíráme Číňany, že své vozy vytváří s pomocí podobného řešení. Vzniklo tak něco podobného Chrysleru 300C se zádí blízkou SsangYong, mutant Alpine 110, kříženec Roveru a Sterlingu, neznámé kupé s kulatými světlomety nebo Porsche 911 s Nissanem GTR dohromady. Hybridních výtvorů je spousta, všechny přidáváme do fotogalerie níže.

Možnosti umělé inteligence zjevně nemají hranic, přesto zůstává v platnosti jedna poučka. Ani sebesilnější počítač se sebelepší aplikací zatím nemůže soupeřit s lidskou fantazií, kreativitou a intuicí. U některých automobilek by níže vyobrazené designy klidně i prošly do výroby, cenu v soutěži krásy ale nemůže očekávat jediný.


Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci - 1 - Auta vytvorena umelou inteligenci foto 01
Umělá inteligence dokáže věrně ztvárnit podobizny lidí, kteří ve skutečnosti neexistují

Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci - 2 - Auta vytvorena umelou inteligenci foto 02Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci - 3 - Auta vytvorena umelou inteligenci foto 03Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci - 4 - Auta vytvorena umelou inteligenci foto 04Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci - 5 - Auta vytvorena umelou inteligenci foto 05Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci - 6 - Auta vytvorena umelou inteligenci foto 06Podívejte se, jak to dopadne, když návrhy designu aut ponecháte na umělé inteligenci - 7 - Auta vytvorena umelou inteligenci foto 07
Stejným způsobem dokáže navrhovat i automobily, už s menšími úspěchy, ale neméně pozoruhodně

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše