Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví”

Vrcholným dramatem na autosalonech bývá stržení plachty ze zbrusu nového modelu auta, na tom bruselském ale bylo všechno jinak. Polonahá lidská těla táhli z akce policisté pracující v utajení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví”

20.1.2020 | Mirek Mazal

Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vrcholným dramatem na autosalonech bývá stržení plachty ze zbrusu nového modelu auta, na tom bruselském ale bylo všechno jinak. Polonahá lidská těla táhli z akce policisté pracující v utajení.

Brusel zažil krušný víkend. Překvapivě velká účast automobilek i návštěvníků na tamním autosalonu dostala akci do pozornosti odpůrců aut z řad hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), kteří se na ni vydali zviditelnit sami sebe. A řádově stovky aktivistů tradičně drasticky prosazující ekologické zájmy nezklamali ani v prostoru výstaviště.

Někteří se na místě částečně svlékli a pokryli se černou barvou podobné ropě. Jiní si zase nasadili masku společnosti Shell a před jejím stánkem zahájili teatrální vystoupení. Další se připoutali řetězy k vystavovaným vozům (mimo jiné i k Teslám - buď ani ty nejsou dost ekologické, nebo je aktivisté nerozeznávají od jiných aut) či exponáty polévali červenou barvou připomínající krev. Organizátoři výstavy museli dočasně zablokovat vstup na výstavu, aby policisté mohli vyčistit prostor od agresivních jedinců.

Část rebelů si vytvořila provizorní ležení před vchodem do pavilonů, aby ztížila přístup komukoli, akci ale od počátku monitorovala policie uvnitř a rychle zasáhla. Na záběrech vidíme, jak policisté pracující částečně v utajení zatýkají a odvádějí protestující znehybněné vším, co zrovna přišlo pod ruku. Celkem bylo zatčeno neskutečných 185 lidí.

Ti ve spojitosti s bruselskou Motor Show vyjadřovali svůj odpor vůči automobilovému průmyslu a jím produkovaným emisím CO2. Projev nenávisti přišel pouze několik dní poté, co Evropská komise představila možnosti financování stěžejního projektu Green Deal, jehož cílem je učinit unii do roku 2050 emisně neutrální oblastí prostřednictvím transformace výroby vozidel.

Vystavující automobilky následně musely řešit pomalované exponáty s hesly proti současnému stavu přírodních poměrů. Útoční kritici aut se přišli připomenout, protože si myslí, že vládci trhu se jen ohánějí lžemi, aby ve se výsledku prodalo jen víc škodlivých aut. Jejich názory jim brát nebudeme, ale ze současné situace máme přesně opačný pocit.


Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 1 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 01Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 2 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 02Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 3 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 03Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 4 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 04Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 5 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 05Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 6 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 06Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 7 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 07Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 8 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 08Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 9 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 09Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 10 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 10Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 11 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 11Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 12 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 12Policie zadržela na autosalonu 185 lidí, poutali se k autům a polévali je „krví” - 13 - Protest Extinction Rebellion v Bruselu foto 13
Hnutí Extinction Rebellion se v Bruselu postaralo o větší show než sama auta. A o to asi šlo

Zdroje: HLN, euronews@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.