Při protestech proti policii v USA zapálili parkoviště prodejce aut, 100 jich shořelo

Vskutku nevybíravým způsobem se protestující rozhodli pomstít za policejní střelbu do zad dalšího černého muže. Veřejné budovy hlídala Národní garda, a tak to odnesl soukromý majetek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Při protestech proti policii v USA zapálili parkoviště prodejce aut, 100 jich shořelo

25.8.2020 | Petr Prokopec

Při protestech proti policii v USA zapálili parkoviště prodejce aut, 100 jich shořelo

/

Foto: Vi Nguyen@Twitter

Vskutku nevybíravým způsobem se protestující rozhodli pomstít za policejní střelbu do zad dalšího černého muže. Veřejné budovy hlídala Národní garda, a tak to odnesl soukromý majetek.

Možná vám neuniklo, že v Americe začala další vlna protestů proti policejní brutalitě. Stalo se tak poté, co tuto neděli ve městě Kenosha hlídka vyrazila prověřit situaci po telefonátu informujícím o možném domácím násilí. Zda k nějakému problému vůbec došlo, je zatím nejasné, jistý je nicméně závěr celého případu. Dva bílí policisté zatím z neznámých důvodů zahájili střelbu na černocha Jacoba Blakea, a to ve chvíli, kdy kráčel směrem od nich do svého Dodge Journey údajně zkontrolovat své tři malé děti, které seděly uvnitř. Padlo celkem sedm výstřelů, přitom některé mířily přímo do vozu.

Dvojice policistů již byla postavena mimo službu, děti nebyly zraněny a Blake je po několika operacích ve stabilizovaném stavu, což je s ohledem na okolnosti pomalu zázrak. Reakci veřejnosti to ale nezmírnilo a převažujícím pocitem je vztek. „Policie se snaží veřejnosti neustále sdělovat, že je tu jen kvůli její ochraně, ale soustavně zejména nám černochům dává najevo, že tu není pro naši ochranu,“ uvedl Raysean White, který výše zmíněný incidentu natočil na video.

V důsledku tohoto případu zachvátily stotisícové město Kenosha ve Wisconsinu nejprve relativně mírumilovné protesty, které ovšem nepřekvapivé vyeskalovaly v otevřené násilí. Založeno bylo několik požárů, z mnoha míst byla slyšet také střelba. Radnice tak již povolala do ulic Národní gardu, která dostala za úkol střežit hlavně veřejné budovy. Lidé si tedy evidentně nemohli vybít vztek na policejní stanici, a proto svou pozornost zaměřili jinam.

Jejich touze po odplatě tak padl za oběť i místní prodejce aut, který měl v nabídce 130 převážně ojetých vozidel v hodnotě obvykle do 10 tisíc dolarů (cca 221 tisíc korun) za kus. I kdyby však jejich cena byla ještě nižší, stále se jednalo o soukromý majetek, který měl být pro ostatní nedotknutelný. V důsledku oné frustrace z policejní brutality však někdo z protestujícího davu hodil do jednoho z aut světlici. Plameny na sebe nenechaly dlouho čekat, přičemž se postupně rozšířily na takřka 100 aut.

Výsledek si můžete prohlédnout na fotkách, které jsou více než výmluvné. Že je něco takového naprosto zbytečné, nemusíme dodávat, i to ale nakonec dokresluje, jaká atmosféra dnes ve Spojených státech panuje.


Při protestech proti policii v USA zapálili parkoviště prodejce aut, 100 jich shořelo - 1 - USA protesty 2020 vypaleny autobazar 01Při protestech proti policii v USA zapálili parkoviště prodejce aut, 100 jich shořelo - 2 - USA protesty 2020 vypaleny autobazar 02Při protestech proti policii v USA zapálili parkoviště prodejce aut, 100 jich shořelo - 3 - USA protesty 2020 vypaleny autobazar 03
Protestujícím proti policejnímu násilí padl zcela bezdůvodně za oběť prodejce aut, shořelo nakonec na 100 vozů. Foto: Cassidy Williams@Twitter

Zdroj: WISN 12

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.