Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Prodeje aut v Evropě, leden 2015: trh dále roste, spolkl téměř milion vozů
17.2.2015 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
Již sedmnáctý měsíc v řadě evropské prodeje rostou, v lednu konkrétně o 6,7 %. V Mladé Boleslavi také zaregistrovali úspěch, ale ne až tak velký.
Další měsíc se s měsícem sešel, a tak tu máme novou zprávu o prodejích nových automobilů na evropském kontinentu. Již posedmnácté v řadě přitom můžeme hovořit o růstu, což koresponduje s pozitivním vývojem ekonomiky. Nelze ovšem říci A, pokud nezmíníme také B. Za posledních deset let jsme se totiž dočkali ještě šesti úspěšnějších lednových výsledků, které signalizovaly registrace nových aut v letech 2005-2008 a posléze i v roce 2010 a 2011. Nyní se zdá, že jsme na cestě zpátky i k takovém výsledkům, podobné predikce ale raději přenecháme zkušenějším analytikům.
Abychom nemluvili jen všeobecně, přistupme ke konkrétním výsledkům. Tak tedy, v prvním měsíci letošního roku bylo prodáno o 6,7 procenta více nových aut než loni. Konkrétně jde o 999 157 exemplářů, na čemž v absolutním měřítku hlavní zásluhu má německý trh. U našich západních sousedů bylo totiž prodáno 211 337 nových aut, což souběžně představuje meziroční růst o 2,6 procenta. Stejně jako celoevropský trh pak rostlo i druhé největší lednové odbytiště, Velká Británie. Narůst registrací o 6,7 % znamená celkově 164 856 vozů.
Pozadu nezůstala ani Francie s meziroční růstem o 6,2 procenta na 133 170 aut, rapidní nárůst však zaregistrovali ve Španělsku (+27,5 %) a také v Itálii (+10,9 %). Zdaleka největšímu růstu se těšili v Irsku (+30,6 %), kde prodali téměř 30 tisíc aut, a špatně si nevedli ani prodejci v Portugalsku (+28 %). Opomenout bychom ovšem neměli ani už probíraný úspěch spojený s českým trhem, který se dočkal dokonce dvouciferného růstu (+15,3 %) s celkovým výsledkem 15 727 registrací. Na opačném konci žebříčku bychom našli například Belgii s propadem o 4,6 % a sumou 47 324 aut, Finsko (-19,1 %) nebo naše sousedy ze Slovenska (-16,2 %).
V rámci automobilek pak hned zkraje neuděláme radost odpůrcům mladoboleslavské značky, protože jí prodeje v lednu meziročně vzrostly o 3 % na 44 598 vozů. Celkový podíl na evropském trhu je ale o 0,2 procenta nižší než loni. Výrazně nahoru v rámci koncernu však šlo v lednu Porsche, který si v prvním měsíci připsal meziroční nárůst o 46,1 procenta na 5 268 aut, ale celkově zůstává nadále neohrožen Volkswagen se 133 388 exempláři (+8,3 %). Koncern VW Group pak meziročně s výsledkem 262 884 kusů rostl o 6,6 procenta a na druhý konern (PSA) zvýšil náskok na více než 150 tisíc aut. Tato aliance zaregistrovala propad o 1,5 %.
Právě u skupiny PSA, kde Citroën poklesl o 6 procent a jeho vyčleněná značka DS prodávající v současnosti totéž, co Porsche, dokonce o 18,4 %. Renault Group se naopak pyšní více než desetiprocentním růstem a Dacia se na tom podílela nárůstem lednových prodejů o 7,4 %. Růstu se pak dočkalo i BMW (+4,9 %), stejně jako Mini (+22,7 %) a Smart (+34,8 %), ale největší úspěchy registroval beztak Jeep (+164 %), Mitsubishi (+89,8 %), Lexus (+46,3 %) a Nissan (+34,6 %). Na opačném konci vidíme odporoučející se Chevrolet (-97,9 %), překvapivě opět Jaguar (-22,8 %) a italské podniky FCA jako Lancia (-18,8 %) nebo Alfa Romeo (-11,1 %). Na zbytek se raději podívejte sami.


Evropské trhy se již sedmnáctý měsíc v řadě těší stabilnímu růstu. Hranice jednoho milionu prodaných vozů na sebe zjevně nenechá dlouho čekat
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Hromadná havárie zabarikádovala Nürburgring. Řidič posledního vozu, který do všeho vlétl, natočil děsivý příjezd až po náraz
30.7.2025Ferrari jako referenční auto při vývoji používá čínský elektromobil, o evropském automobilismu to říká mnohé
30.7.2025Jedno z nejrychlejších aut planety se postavilo 370koňové motorce, převálcovala ho při jízdě po zadním
28.7.2025
Nové na MotoForum.cz
- Kalendář MS-Superbike 2026 včera 10:28
- O víkendu se koná Suzuka Eight Hours včera 08:36
- Petr Najman po Chimay: „Upevnění první pozice v IRRC“ včera 07:50
- Bude Can Öncü čtvrtým továrním pilotem Yamahy v WorldSBK? 30.7.2025
- Aprilia RS 125 GP 2025: replika závodního stroje 30.7.2025
Nejnovější články
Legendární McLaren F1 magnáta v IT má přepsat historii. Bude stát tolik, že si aukční firma ani netroufá odhadovat výsledek
před 9 hodinamiPoslední „normální” BMW v současné nabídce značky končí, za pár týdnů se rozloučí asi poslední specialitou
před 10 hodinamiChystaný ostrý Mercedes při testech odpravil gumy během pár kol, předem ukazuje, co je na něm špatně
včeraŠéf Škody se vyjádřil k budoucnosti tlačítek v interiérech českých aut, snad mu lze věřit
včeraPropouštění už nestačí. Obří německý dodavatel automobilek musí zbylým zaměstnancům snížit mzdy, ti se bouří
včera
Živá témata na fóru
- Video a Nordschleife, the best of 07.31. 19:16 - Vrooom
- Rychlodotazy 07.31. 13:47 - Zajda
- Řidiči, co to mají v ruce... 07.31. 06:45 - řidičBOB
- Detektory policejních radarů 07.30. 17:16 - pavproch
- Sen se stal skutečností - wtf?!? 07.30. 17:14 - pavproch
- Politický koutek 07.30. 16:59 - Stepan
- IT poradna 07.30. 14:31 - hyundaiclub
- Další zajímavá autovidea 07.30. 13:48 - Vrooom