Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení

Velmi nekompromisně se justice vypořádala s 58letým mužem, který na svém BMW používal rušičku laserového měření rychlosti. Teď bude moci nad svým jednáním přemýšlet.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení

18.2.2019 | Petr Miler

Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Velmi nekompromisně se justice vypořádala s 58letým mužem, který na svém BMW používal rušičku laserového měření rychlosti. Teď bude moci nad svým jednáním přemýšlet.

Krom asi dvou třetin německých dálnic platí na všech veřejných silnicích Evropy paušální rychlostní limity a i když s nimi v této podobě dlouhodobě nesouhlasíme, nezbývá, než je respektovat. A nebo se smířit s hrozícími tresty za překročení povoleného maxima, které jsou stále přísnější a v některých zemích až kruté. Trochu jinou cestou se rozhodl kráčet 58letý Brit, který chtěl jezdit rychlostí, jakou uzná za vhodnou a trestům se přesto vyhnout.

Své BMW řady 3 tak osadil jednak detektorem radarů vysílajících rádiové vlny, které jsou - stejně jako u nás - ve Velké Británii legální. Laserové měřiče ale v podstatě nemá smysl detekovat, neboť v momentě, kdy se o nich dozvíte, už jste změřeni. A tak se rozhodl použít jejich rušičku, která už ovšem - znovu stejně jako u nás - legální není.

V České republice hrozí za použití rušičky pokuta 5 až 10 tisíc Kč, což vzhledem k „ceně” jiných přestupků nejsou malé peníze, ve Velké Británii se ale rozhodli být mnohem příkřejší. Stalo se tak poté, co policie v North Yorkshire nebyla schopna změřit laserovým radarem BMW zmíněného Michaela Twizella. Měřič zaznamenal vůz s chybovou hláškou bez jakékoli změřené rychlosti a policisté se rozhodli nad tím nemávnout rukou.

Twizella později dohledali, jeho auto zadrželi a našli v něm rušičku značky Laser Elite. Případ poslali k soudu, který příliš shovívavý nebyl. Soudce posoudil popsané jednání jako bránění průchodu spravedlnosti, neboť policie podle něj „má povinnost bránit nás před příliš rychlými auty” a řidič použitím rušičky takový proces znemožnil. Proto dostal trest 3 měsíce vězení a k tomu finanční pokutu 1 500 liber (asi 44 tisíc Kč).

To je vskutku nezvykle tvrdý trest za popsané jednání, policie je ale pochopitelně spokojena a varuje další před používáním podobných přístrojů. U nás je zřejmě podobná právní kvalifikace nereálná, neboť zmíněný trestný čin české právo nezná.


Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení - 1 - Vezeni za rusicku laseru Velka Britanie 01Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení - 2 - Vezeni za rusicku laseru Velka Britanie 02Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení - 3 - Vezeni za rusicku laseru Velka Britanie 03
Použití aktivní rušičky laserových měřičů rychlosti se 58letému Britovi příliš nevyplatilo, 3 měsíce za mřížemi budou bolet. Největším zločinem, který je na fotkách zachycen, je ale podle nás hloupě laxní „držení” volantu

Zdroj: North Yorkshire Police

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.