Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční

Samotné auto tato úprava asi moc nezrychlí, třebaže jistý dynamický potenciál se v ní také skrývá. Zcela jistě ale dokáže zrychlit pravidelné přezouvání kol, to je rázem otázkou chvíle.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční

31.12.2019 | Mirek Mazal

Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Samotné auto tato úprava asi moc nezrychlí, třebaže jistý dynamický potenciál se v ní také skrývá. Zcela jistě ale dokáže zrychlit pravidelné přezouvání kol, to je rázem otázkou chvíle.

Na konec roku 2019 si Rusové z Garage 54 připravili konverzi starého sovětského žigulíku v závodní stroj, tedy alespoň jednom ohledu. Proměna se tentokrát dotklo uchycení disků kol, díky němuž si symbol sovětského automobilismu konečně může připadat jako Formule 1.

Technologie středového uchycení jedinou maticí či šroubem se obvykle používá na okruhových vozech, třebaže silniční homologaci mít mohou. Konstrukce s jednou větší maticí usnadňuje výměnu kol a lehce snižuje neodpruženou hmotnost, je ale také velmi náročná na přesnost. Zatímco precizně uchytit kolo pomocí čtyř nebo pěti šroubů je relativně snadné, jediný centrální úchyt bývá velkou výzvou.

Ani snaha o lehkost, ani bůhvíjaká přesnost ale nejdou doménou svérázného Vlada, hlavy ruských „garážistů”. Starý známý kutil se svým týmem vyrobil nástavce nábojů kol Lady, přivařené kusy železa opatřil závity, přes které nasadil ocelové disky zajištěné velkými maticemi a podložkami. Provizorní mechanismus byl dotažen šestihranným utahovákem jako ve Formuli 1.

Pánové si v garáži dokonce vyzkoušeli jeden pit stop po vzoru F1, hned první pokus nedopadl kvůli rozdílným rozměrům u přední a zadní nápravy. Opakovaná zkouška servisní zastávky skončila úspěšně v čase výměny kol 36 sekund, což je velmi slušný výsledek a asi o třetinu lepší čas než se sériovými šrouby okolo středového náboje.

Člověk by čekal, že tady výhody skončí a při jízdě bude centrální uchycení spíše pro zlost, mýlil by se. I poslední část ruského experimentu spočívající ve zkušební jízdě plné smyků a protáčení zadních kol na místě dopadla překvapivě dobře. Utažené matice vydržely tlaky ze všech směrů, i po dlouhém trápení zůstalo provizorní uchycení kol na svém místě. Amatérská modifikace se povedla, aspoň malým detailem se starý vrak může cítit jako hvězda závodních tratí, třebaže si nejsme jisti, jak moc dobře vyvážená mohou kola ve výsledku být.


Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 1 - Lada s centralni matici kol foto 01Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 2 - Lada s centralni matici kol foto 02Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 3 - Lada s centralni matici kol foto 03Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 4 - Lada s centralni matici kol foto 04Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 5 - Lada s centralni matici kol foto 05Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 6 - Lada s centralni matici kol foto 06Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 7 - Lada s centralni matici kol foto 07Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 8 - Lada s centralni matici kol foto 08Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 9 - Lada s centralni matici kol foto 09Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 10 - Lada s centralni matici kol foto 10Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 11 - Lada s centralni matici kol foto 11Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 12 - Lada s centralni matici kol foto 12Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 13 - Lada s centralni matici kol foto 13Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 14 - Lada s centralni matici kol foto 14Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 15 - Lada s centralni matici kol foto 15Rusové nadělili staré Ladě uchycení kol z Formule 1, výsledek je kupodivu funkční - 16 - Lada s centralni matici kol foto 16
Lada dostala kutilské centrální uchycení kol, pokus inspirovaný Formulí 1 se tentokrát nad očekávání povedl

Zdroj: Garage 54@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.