Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete

Blíží se chvíle, kdy bude těžké dopočítat se přesného počtu zastávek toho či onoho pilota během závodu Formule 1. Stačí skutečně jen delší mrknutí oka a ani si nevšimnete, že se nějaká odehrála.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete

17.7.2019 | Mirek Mazal

Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Blíží se chvíle, kdy bude těžké dopočítat se přesného počtu zastávek toho či onoho pilota během závodu Formule 1. Stačí skutečně jen delší mrknutí oka a ani si nevšimnete, že se nějaká odehrála.

Rakouský závodní tým Red Bull Racing přepsal o víkendu historický rekord v rychlosti odbavení pilota během zastávky v boxech během závodu Formule 1. Mechanici se vrhli na všechny úkony a během necelých dvou sekund mohl jezdec pokračovat na trať dále bojovat o cenné setiny sekundy.

Během desáté letošní zastávky F1 v kalendáři závodů zvítězil Lewis Hamilton, ale na okruhu v Silverstone se zrodili i další hrdinové. Jedněmi z nich byli mechanici Red Bullu, kteří zvládli veškeré servisní úkony za pouhých 1,91 sekundy. U zrodu rekordu stál Pierre Gasly, který vysílačkou požádal o přezutí všech čtyř pneumatik. Bylo mu vyhověno, proto zajel do boxů, odkud vyrazil zpět do závodu rychleji než kdokoli jiný v historii.

Pohledem kamery si člověk ani nevšimne úplně všech nacvičených pohybů servisních pracovníků, je snadné vše přehlédnout delším mrknutím nebo pohledem jinam. Mechanici jsou dokonale sehraní, nikdo nevykoná ani jeden zbytečný pohyb, veškeré postupy výměny všech kol mají přesně stanovená pravidla. Celý tým se soustředil jen na jeden úkon, proto bylo možné stáhnout čas na minimum.

Je to pozoruhodné, ale přece jen tomu trochu chybí šťáva, v tomto případě skoro doslova. Dříve se během zastávek také tankovalo palivo, což činilo celou operaci složitější. Tankování se nyní může vrátit, alespoň o to usiluje Jean Todt. Šéf mezinárodní automobilové federace začal prosazovat návrat tankování po 10 letech od jeho zákazu. S ním by odbavení do sekund nebylo možné, i když to jsme si mysleli kdysi také o přezouvání...


Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 1 - Red Bull rekordni pit stop foto 01Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 2 - Red Bull rekordni pit stop foto 02Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 3 - Red Bull rekordni pit stop foto 03Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 4 - Red Bull rekordni pit stop foto 04Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 5 - Red Bull rekordni pit stop foto 05Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 6 - Red Bull rekordni pit stop foto 06Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 7 - Red Bull rekordni pit stop foto 07Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 8 - Red Bull rekordni pit stop foto 08Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 9 - Red Bull rekordni pit stop foto 09Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 10 - Red Bull rekordni pit stop foto 10Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 11 - Red Bull rekordni pit stop foto 11Nejrychlejší zastávka v boxech v historii F1 je takový kalup, že ji mrknutím oka přehlédnete - 12 - Red Bull rekordni pit stop foto 12
Red Bull přezouvá formuli za 1,91 sekundy, nikdo neumí být rychlejší

Zdroj: FORMULA 1@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše