Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt

Zdánlivě nesmyslné lakování, které auto prakticky zcela zbavuje jeho designových křivek, si loni získalo spoustu pozornosti na tehdy novém BMW X6. Nyní se Rusové rozhodli v domácích podmínkách stejně vyparádit starou Ladu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt

21.1.2020 | Petr Prokopec

Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zdánlivě nesmyslné lakování, které auto prakticky zcela zbavuje jeho designových křivek, si loni získalo spoustu pozornosti na tehdy novém BMW X6. Nyní se Rusové rozhodli v domácích podmínkách stejně vyparádit starou Ladu.

Ruský projekt Garage 54 je v podstatě automobilovou obdobou Receptáře Přemka Podlahy, akorát není míněn tak vážně. Pomalu s každým novým videem je představen návod, jak si co nejlevněji a ideálně svépomocí splnit sen. Pokud tedy od loňského roku toužíte po nejčernější barvě světa, která pod názvem Vantablack pokryla nové BMW X6 a prakticky jej zbavila třetího rozměru, pak pro vás nyní Rusové mají velmi dobrou zprávu. Ani v tomto případě vás totiž nečeká utrácení milionů, místo toho postačí pár drobných a odpovídající zázemí i zkušenosti.

Volba auta při tomto experimentu nehraje roli, u Rusů ale asi nelze očekávat, že by sáhli po čemkoliv jiném než po Ladě. Na východ od našich hranic se navíc rozjíždí nový tuningový trend, v jehož rámci mladí začínají za opravu nemalé peníze měnit auta svých otců. Nejčastěji je u toho legendární SUV Niva, stranou zájmu však nezůstává ani „žigulík“. A právě ten nyní prošel unikátním lakovacím procesem.

Na počátku všeho je uhlíkový prášek, který bylo ze všeho nejdříve potřeba namlít na jemno a pak smíchat se základovou barvou i s černým matným lakem. Poté došlo na zkušební nástřik kapoty, kdy jedna její část již byla pokryta podomácky ukuchtěným odstínem Vantablack, zatímco na zbytek přišla běžná barva. Ač měla být matná, od temné černě sametu jí mnoho chybělo a působila často spíše jako vybledlá.

Po prvním testu již následovalo ochranné oblepení celého vozu a posléze finální nástřik. Výsledek samozřejmě není tak působivý jako v případě zmiňovaného X6, o které byste nejspíše ve tmě zakopli. To ale pro řadu lidí nemusí představovat nepřekonatelný problém - jak již bylo zmíněno, ruský tuning je mnohem levnější variantou než ten, který má na svědomí britská firma Surrey NanoSystems. Z auta tak úplně dvojrozměrný objekt neudělal, ale přiblížil se tomu.

Pro Garage 54 je to navíc pouze první zkušenost s tímto typem laku a barva navíc byla míchána od oka. Pokud by došlo na lepší přípravu a zároveň by se o nános barvy postaral zkušený lakýrnický mistr, dá se předpokládat, že výsledek by byl ještě působivější. Bude tedy zajímavé sledovat, zda dojde na druhý pokus, který by následně do garáží nahnal půlku planety.


Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 1 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 01Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 2 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 02Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 3 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 03Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 4 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 04Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 5 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 05Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 6 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 06Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 7 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 07Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 8 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 08Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 9 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 09Rusové zkusili dát na Ladu nový typ laku, měl z ní udělat dvojrozměrný objekt - 10 - Lada Vantablack garazovy tuning 2020 videoscreen 10
Ruský pokus o nejčernější barvu světa možná není tak působivý jako britský originál, vůči němu je však daná úprava výrazně levnější. A zvládnout ji můžete navíc sami v garáži

Zdroj: Garage54@Youtube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše