Shell: Do roku 2070 budou auta na benzín či naftu v naprosté menšině

Shell představil sviy vizi vývoje energetiky do roku 2070. S benzínem či naftou v automobilech v té době moc nepočítá, prim má hrát vodík, zemní plyn a elektřina.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Shell: Do roku 2070 budou auta na benzín či naftu v naprosté menšině

7.11.2013 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Shell: Do roku 2070 budou auta na benzín či naftu v naprosté menšině

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Shell představil sviy vizi vývoje energetiky do roku 2070. S benzínem či naftou v automobilech v té době moc nepočítá, prim má hrát vodík, zemní plyn a elektřina.

Ropný gigant Shell se zařadil ke kvantu subjektů, které se snaží předpovídat budoucnost a nabízet své strategie, jak dosáhnout „udržitelnosti”. Klíčovou zprávou, alespoň pro nás, petrolheady, je, že v roce 2070 podle předpovědí Shellu již budou auta poháněná benzínem či naftou v naprosté menšině. Mají je zastoupit vozy využívající palivové články, vodík, zemní plyn nebo elektřinu z baterií.

Jak na tom jsou elektromobily v současnosti, dobře víme - jsou drahé, mají malý dojezd a krátkou životnost baterií, takže je kromě úřadů nikdo nechce. Palivové články jsou v počátcích vývoje, zemní plyn si však nachází cestu i do sériové výroby.

Shell představil dva možné scénáře budoucího vývoje. První se jmenuje „Hory” a počítá se silným centralistickým řízením, které prostřednictvím regulací sníží energetickou náročnost měst, umožní otevření nových ložisek zemního plynu a podpoří čistou energii uskladňováním uhlíku. Právě zemní plyn zde má být hlavním zdrojem veškeré energie.

O průchodnosti tohoto scénáře si dovolujeme pochybovat, protože spoustu ekologických nařízení shora tu máme už teď, k čistšímu ovzduší to nesměřuje a šrouby se nedají utahovat donekonečna. Shell připouští, že kdyby byl tento scénář reálný, globální teplota by přesto stoupla o dva stupně Celsia.

Druhý scénář je nazván „Oceány” a jeho součástí je „více prosperující, avšak těkavější svět”. V tomto případě by prim spíše než zemní plyn hrála solární energie. Světová koncentrace moci by nebyla tak silná, jako v případě Hor, a vládám by velké kroky trvaly déle.

Ropa a uhlí by zde hrály o něco větší roli, než v prvním případě. Ani toto by však nebylo ideální řešení, zejména kvůli skleníkovým plynům, „jejichž exhalace směřují k velké změně klimatu,” jak stojí ve zprávě od Shellu. Ta je celá dostupná zde (PDF, 12 MB).

Mezi řádky to vypadá, že i podle Shellu ať děláme, co děláme, klima se stejně mění - jako se měnilo i v dobách, kdy lidé žili v jeskyních. Zajímavé je také srovnání obou scénářů - Oceány znamenají „více prosperující svět” oproti Horám, které definují silné vlády a energetické regulace. Otevřeně tvrdit, že změna klimatu na lidstvu není závislá, tedy snad přestává být takovým tabu.

Na plynu a palivových článcích něco bude, ale rok 2070 je ještě hodně daleko a mnoho z nás se jej nejspíš ani nedožije, takže bychom predikce Shellu za stoprocentní pravdu nebrali. Koneckonců, ropa měla dojít už před rokem 2000...

Zdroj: Autoblog

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše