Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo

Jakákoli autonehoda je nepříjemná věc a o těch, do kterých se zapletou velké náklaďáky, to platí tím tuplem. Skutečné peklo ale nastane, když havaruje kamion plný včel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo

26.6.2019 | Mirek Mazal

Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jakákoli autonehoda je nepříjemná věc a o těch, do kterých se zapletou velké náklaďáky, to platí tím tuplem. Skutečné peklo ale nastane, když havaruje kamion plný včel.

Americký venkov stále obývají zemědělci chovající hospodářská zvířata. Přežívá i skupinka hospodářů, kteří se ve velkém měřítku starají o drobný hmyz udržující rovnováhu v přírodě. Tito chovatelé opatrují velkokapacitní úly plné včel medonosných, které přirozeně opylují květy.

To není až tak neobvyklé, možná vás ale překvapí fakt, že včelstva jsou po americkém kontinentu převážena podobně jako dobytek. Ví o tom jen málokdo, přemísťování včel kamionem je ale v USA nezbytností, říká včelař Peter Nelson. „Potkávám kamiony na cestách, ale většina lidí je nepozná, protože vypadají jako náklaďáky s krabicemi pokryté sítěmi,“ dodal k převozům.

Nelson nový film The Pollinators o včelím průmyslu a jeho roli v celém potravinovém systému. Snímek dokumentuje složitou logistiku dálničního přemísťování včelstev klidně až z jednoho pobřeží Ameriky na druhé.

Náročná doprava vznikla kvůli potřebám opylovat velké sady mandlí, borůvek, brusinek, avokád nebo jablek, kde divoký hmyz na práci nestačí. Místním farmářům by se nevyplatilo udržovat vlastní úly, proto si domlouvají návštěvu či pronájem včel od profesionálních chovatelů. Jen v Kalifornii roste více než 90 milionů mandlových stromů, které ke svému plození potřebují opylovat.

Česko je sice čtvrtou zemí světa co do koncentrace včel, ale i americkou přírodu pomáhají udržovat desetitisíce včelařů a zhruba dva tisíce z nich má ve své moci více než 300 včelstev. Právě tři stovky plodných matek se svoji bzučící armádou je pomyslná meta, kdy se chovatelé stávají důležitým hráčem ve včelařském průmyslu USA.

Dříve výdělky generoval prodej medu, ale v posledních letech se byznys proměnil na objednávky opylování. Aktuální poplatky se liší, nejdražší jsou mandloně. „Minulý rok se cena pohybovala od 175 do 225 USD (3 927 až 5 049 Kč) za úl k opylování mandlí,“ řekl Nelson.

Obchod s opylováním kvetoucích rostlina je výnosná obživa, dokud nenastanou komplikace. Vážné nebezpečí představuje právě ona přeprava na místo určení, protože na silnicích vždy panuje určité riziko dopravní nehody. A havárie „včelích kamionů” se stávají.

Za jeden tahač se v nejlepším složení vejde až 425 úlů představujících až 10 milionů včel s nachystaným žihadlem. Rozzuřený roj hučící nad hlavami otřesených řidičů představuje hrozbu pro zdraví přítomných, proto je důležité zajistit náklad co nejlépe, aby ani náraz nezpůsobil odlet matky s dělnicemi. Cestování probíhá hlavně v nočních hodinách, kdy se včely nacházejí v klidovém režimu, a také slábne provoz na silnicích. Před odjezdem se přívěs lehce zakouří uklidňujícím dýmem.

Přes veškerá preventivní opatření ale došlo k nehodám, kdy větší zranění způsobily přítomným včely, nikoli samotná nehoda. Jeden z účastníků hovoří o hotovém peklu na zemi, neboť včely začnou v takovém případě vnímat jako hrozbu vše živé a člověk není výjimkou.


Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 1 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 01Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 2 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 02Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 3 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 03Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 4 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 04Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 5 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 05Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 6 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 06Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 7 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 07Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 8 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 08Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 9 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 09Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 10 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 10Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 11 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 11Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 12 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 12Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 13 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 13Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 14 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 14Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 15 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 15Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 16 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 16Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 17 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 17Silnice USA křižují kamiony převážející až 10 milionů včel. Když nabourají, je to peklo - 18 - Prevoz vcel kamiony v USA foto 18
Včelaři v USA už tolik nevydělávají na medu, ale na objednávkách hromadného opylení. Převoz včelstev po silnici se pak snadno může proměnit v peklo na zemi

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.