Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu

Definitivní rozhodnutí o budoucnosti MPV ještě nepadlo, jeho šance jsou ale minimální. MPV se nedaří a rozhodovat bude VW, který škrtá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu

29.10.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Definitivní rozhodnutí o budoucnosti MPV ještě nepadlo, jeho šance jsou ale minimální. MPV se nedaří a rozhodovat bude VW, který škrtá.

Škoda Roomster byla pro mladoboleslavskou automobilkou svého času úspěšným vozem. Krátce po uvedení na trh totiž její evropské registrace přesáhly 56 tisíc exemplářů. V současné době ovšem zákazníci vozům MPV příliš nefandí a místo nich dávají přednost SUV. Loni tedy již Škoda na Starém kontinentu prodala jen 26 018 exemplářů a letos je zájem ještě nižší, do srpna totiž svého majitele našlo pouze 14 233 vozů a o mnoho více jich nepřibude - výroba vozu už skončila.

To pochopitelně není nová situace a s budoucností Roomsteru to nevypadalo růžově už dávno. Již v roce 2013 se tradovalo, že Škoda Roomster nedostane nástupce a nahradí ji jedno ze dvou nových SUV. Později ale automobilka tyto zvěsti popřela a slibovala, že nový Roomster bude i velkými bočními okny. Situace se ale záhy začala komplikovat a v poslední době už se o autě mluvilo jen jako o převlečeném VW Caddy, to aby výroba byla co nejlevnější. Špionážní fotografie tomuto scénáři nahrávaly, jenže nakonec bude nejspíš všechno jinak.

Po nedávných spekulacích jsme se otázali přímo Škody s tím, jak to s budoucností Roomsteru vypadá. Oficiální vyjádření zní takto: „Škoda Auto vnímá na světových trzích stále snižující se poptávku po vozech ze segmentu MPV. Naopak velice dynamicky se jeví rozvoj segmentu vozů kategorie SUV. Z toho důvodu bude prioritou značky Škoda posilování modelové palety vozů kategorie SUV. Detailní informace k následníku modelu Roomster zveřejníme později.“ Už to zní docela chmurně, neoficiální informace ale více než naznačují, že na příchod druhé generace vozu můžeme zapomenout zcela.

Automobilka prý jen čeká na vyjádření koncernového představenstva, které by mělo přijít koncem listopadu. To má na stole projekt nového Roomsteru s nikterak excelentní ekonomickou návratností. Uvážíme-li ony nejasné vyhlídky segmentu MPV a stávající situaci koncernu VW, který si nemůže dovolit pouštět se na příliš tenké ledy, lze počítat s negativním konečným rozhodnutím, v jehož důsledku by kariéra modelu Roomster nadobro skončila.

Úplně bez nástupce ale vůz nebude. Nahradit by jej mělo jedno z nových SUV, se kterými firma počítá. Kdy se tak ovšem stane, to je prozatím ve hvězdách.

Vyřešit bychom přitom měli otázku, jež se týká prototypů nafocených letos v červnu. Z nich bylo patrné, že nový Roomster bude vycházet z aktuálního Volkswagenu Caddy, pročež nejspíše ztratí i svá charakteristická větší zadní okna. Nové informace, jež vedou ke konci modelu, ovšem naznačují, že pod karoserií Volkswagenu se skrýval zcela jiný prototyp Škody. Nejspíše tedy nějaké z chystaných SUV.

Jestli se však na tomto šprochu skrývá pravdy alespoň trochu, či naopak více, to je sporné. Namísto dalších spekulací si tedy počkáme do onoho konce listopadu, kdy by osud Škody Roomster měl být oficiálně potvrzen. Jak jsme ale uvedli, s pozitivním koncem příliš počítat nelze. Ani lidé v samotné škodovce už s něčím takovým nepočítají...


Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 1 - Skoda Roomster 2016 novy render
Takhle nějak mohl nový Roomster vypadat, teď to s ním vypadá více než bledě

Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 2 - Skoda Roomster 2016 nove spy foto 01Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 3 - Skoda Roomster 2016 nove spy foto 04Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 4 - Skoda Roomster 2016 nove spy foto 02Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 5 - Skoda Roomster 2016 nove spy foto 03Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 6 - Skoda Roomster 2016 nove spy foto 05Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 7 - Skoda Roomster 2016 nove spy foto 06
V červnu byl nafocen protoyp Škody, který byl podle všech indicií novým Roomsterem. Mohl jím být, ani počátek testů ale nezajistí českému MPV existenci

Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 8 - Skoda Fabia Roomster nove CI logo 11Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 9 - Skoda Roomster GreenLine nove 02Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 10 - Skoda Roomster Noire oficialni 01Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 11 - Skoda Roomster Noire oficialni 02Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 12 - Skoda Roomster nove foto 02Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 13 - Skoda Roomster nove foto 03Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 14 - Skoda Roomster nove foto 06Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 15 - Skoda Roomster nove foto 08Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 16 - Skoda Roomster nove foto 07Škoda Roomster končí, nová nebude. Ortel vynese VW v listopadu - 17 - Skoda Roomster nove foto 04
První generace Roomsteru bude nejspíš i tou poslední

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.