Škoda skutečně postaví novou továrnu. Může stát i na velmi nečekaném místě

Sám prodejní šéf značky potvrdil, že automobilka si bez nové továrny s rostoucí poptávkou nejspíše neporadí. To nepřekvapí, jedna z uvažovaných lokalit pro její stavbu by ale mohla.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda skutečně postaví novou továrnu. Může stát i na velmi nečekaném místě

28.8.2018 | Petr Prokopec

Škoda skutečně postaví novou továrnu. Může stát i na velmi nečekaném místě

/

Sám prodejní šéf značky potvrdil, že automobilka si bez nové továrny s rostoucí poptávkou nejspíše neporadí. To nepřekvapí, jedna z uvažovaných lokalit pro její stavbu by ale mohla.

Není žádným tajemstvím, že Škodě se nebývale daří. Pravda, v současné době a také v příštích měsících toho sice nebude moci zákazníkům mnoho nabídnout, nicméně situace způsobená urychlením přijetím nové metodiky měření spotřeby a emisí nebude trvat věčně. Jakmile dojde k homologaci všeho potřebného, bude portfolio opět patřičně květnaté a registrace znovu zamíří nahoru. Díky tomu se ovšem Škoda vrátí k problému, který v posledních měsících musela řešit.

Řeč je o nedostatečné výrobní kapacitě. Poptávka stále roste a příští rok nejspíše dojde k dalšímu navýšení, neboť dorazí nová generace modelu Rapid či produkční verze konceptu Vision X. Automobilka sice již naznačila, že tento model nezamíří na prodejní vrchol, nicméně jeho registrace by měly dosahovat úrovně Škody Kodiaq. Počítat tedy lze se zhruba sto tisíci kusy ročně jen v Evropě, což není špatný výsledek.

Co lze ale na jedné straně vnímat jako pozitivum, to je zároveň i negativem, neboť pro ony vozy musí Škoda najít montážní linky. A bez nové továrny to nejspíše nepůjde. Prodejní šéf Alain Favey již uvedl, že „nákladová stránka musí být podobná té v České republice“ a že nová továrna musí být v Evropě. Pokud se vám ale momentálně oči začínají stáčet na východ, musíme vás zarazit. Na seznamu zvažovaných lokací je totiž jedna, kterou byste tu zrovna nečekali.

Favey potvrdil, že Škoda uvažuje i o Velké Británii, což je země, kde rozhodně nebude možné vyplácet zaměstnancům platy podobné těm českým. Na druhou stranu, v rámci tohoto trhu došlo k pozoruhodnému vývoji. Zatímco dříve zde značka z Mladé Boleslavi byla terčem vtipů, nyní Britové nemají problém vyhlásit Superb firemním vozem roku. Továrna přímo na ostrovech by pak renomé Škody a tedy i prodeje ještě navýšila.

Jakkoliv zde máme dostatek dobrých důvodů pro položení základního kamene, Favey naznačil, že Velká Británie se nejspíše „nevejde do kritérií“. Jako jeden ze stěžejních problémů se jeví Brexit, který by mohl náklady navýšit výraznějším způsobem než rozdíl v platech českých a britských zaměstnanců. Otázkou však je, jaké možnosti bude mít Škoda dále k dispozici - Německo či Francie to jistě nebudou.

Zdá se tedy, že skutečně nezbude nic jiného než zamířit na východ. Slovensko či Polsko moc pravděpodobně nevypadají, s ohledem na velikost finanční investice Škoda bude jistě hledat hlavně země s co nejnižšími platovými požadavky zaměstnanců. Situace na Ukrajině je ale příliš nevyzpytatelná, pročež zůstávají ve hře jihovýchodní země jako Bulharsko či Rumunsko. Zatím to ale berte jen jako spekulaci, realitu časem jistě poznáme.


Škoda skutečně postaví novou továrnu. Může stát i na velmi nečekaném místě - 1 - Skoda Fabia Rapid Spaceback vyroba 01Škoda skutečně postaví novou továrnu. Může stát i na velmi nečekaném místě - 2 - Skoda Fabia Rapid Spaceback vyroba 02Škoda skutečně postaví novou továrnu. Může stát i na velmi nečekaném místě - 3 - Skoda Fabia Rapid Spaceback vyroba 03Škoda skutečně postaví novou továrnu. Může stát i na velmi nečekaném místě - 4 - Skoda Fabia Rapid Spaceback vyroba 04Škoda skutečně postaví novou továrnu. Může stát i na velmi nečekaném místě - 5 - Skoda Fabia Rapid Spaceback vyroba 05Škoda skutečně postaví novou továrnu. Může stát i na velmi nečekaném místě - 6 - Skoda Fabia Rapid Spaceback vyroba 06
Škoda už delší čas naráží na výrobní strop, musí proto vystavět novou továrnu. Mezi lokalitami, jenž zvažuje, je překvapivě i Velká Británie

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše