Studie odhalila skutečný vliv služeb jako Über na životní prostředí, je logický

Říká se, že služby jako Über nebo Lyft snižují emise škodlivin díky spolujízdě a efektivnějšímu využívání osobních aut. Realita je pro rozumného člověka nepřekvapivě úplně opačná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Studie odhalila skutečný vliv služeb jako Über na životní prostředí, je logický

3.12.2019 | Petr Prokopec

Studie odhalila skutečný vliv služeb jako Über na životní prostředí, je logický

/

Říká se, že služby jako Über nebo Lyft snižují emise škodlivin díky spolujízdě a efektivnějšímu využívání osobních aut. Realita je pro rozumného člověka nepřekvapivě úplně opačná.

Carsharing neboli spolujízda je mnohými považován za světlo na konci tunelu. Na jednu stranu je to pochopitelné, neboť pokud v jednom voze sedí několik lidí, místo aby každý jel ve svém vlastním, emise zamíří dolů. Nicméně je třeba si uvědomit, že v případě společností jako Uber či Lyft nejde o klasickou spolujízdu. V podstatě je to běžná přeprava cestujících, tedy něco jako taxislužba. A jak prokázala nová studie společnost Transport & Environment, něco takového nevede ke snižování emisí, nýbrž naopak k jejich zvyšování.

Je nakonec pochopitelné, proč se tak děje. V době „předuberovské“ jste měli několik možností, jak se dostat na místo určení. Tou první byl vlastní vůz, druhou povolání taxíku, třetí městská hromadná doprava a tou poslední chůze, popř. třeba kolo. Problémy s parkováním často ze hry vyloučily vlastní auto, taxikáře pro změnu vyřadila účtovaná cena. Nezbývalo, než vzít za vděk veřejnými službami nebo to vzít po svých.

To vše ale společnosti jako Uber změnily. Jsou schopny zajistit komfort individuální přepravy za akceptovatelnou cenu. V místě určení přitom nemusíte hledat volné místo k parkování, místo toho jen při návratu znovu sáhnete do kapsy pro telefon a celý proces zopakujete. Není tedy divu, že řada lidí nevynechala pouze vlastní auto a taxík, nýbrž rovněž městskou hromadnou dopravu a chůzi. Počet jízd tedy narostl, přičemž jediný rozdíl vůči minulosti je skutečnost, že kromě vás sedí uvnitř také řidič.

Jaký přesně má tato skutečnost vliv na životní prostředí? Jak asi již začínáte tušit, pozitivní ani náhodou. Dle studie bylo kupříkladu jen v Londýně na sklonku loňského roku zaregistrováno 45 tisíc řidičů Uberu. Ti však měli na kontě polovinu všech privátních jízd v britské metropoli. Podle Transport & Environment jsou proto jedním z hlavních důvodů, proč mezi roky 2012 a 2018 došlo v Londýně k nárůstu emisí o 23 procent.

Svádět vše jen na Uber je samozřejmě poněkud nefér, společností zabývajících se individuální přepravou je aktuálně daleko více. Nicméně americká firma je lídrem trhu. I proto studie uvádí, že jízdy řidičů u ní registrovaných stojí v Londýně, Paříži a Bruselu za stejným množstvím emisí, jaké by vyprodukovalo čtvrt milionu průměrných vozů. Zejména proto, že většinu aut, která jsou pod Uberem zaregistrována, pohání nepříliš moderní pohonné jednotky, v Evropě pak nejčastěji diesely.

Dle studie není řešením zákaz činnosti Uberu a podobných společností. Místo toho je třeba podpora vozů s nízkými či nulovými emisemi. V tomto ohledu přitom americká společnost již nabízí službu Uber Green, kdy si můžete vyžádat přepravu elektromobilem, nicméně takových aut je málo, stejně jako řidičů. Čekací doby jsou tedy o poznání vyšší než u normálních aut, v některých lokalitách se elektromobilů nedočkáte vůbec.

Navíc i v tomto případě půjde do značné míry jen o vytloukání klínu klínem. Za 5, za 10 ani za 20 let totiž nebude elektřina generována z ničeho a emise se tedy vlastně jen přesunou z jednoho místa na druhé, ovzduší však bude trpět nadále. Zjevně jsme se tedy dostali do začarovaného kruhu, ze kterého v nejbližší době nebude úniku. Vlastní vůz s novým a klidně i objemnějším benzinovým motorem tak náhle vypadá více ekologicky než kdy dříve.


Studie odhalila skutečný vliv služeb jako Über na životní prostředí, je logický - 1 - Uber navysovani emisi 2019 nova studie 01Studie odhalila skutečný vliv služeb jako Über na životní prostředí, je logický - 2 - Uber navysovani emisi 2019 nova studie 02
Firmy jako Uber či Lyft namísto ponižování emisí přispívají k jejich výraznému růstu, hlavně ve velkých metropolích

Zdroj: Transport & Environment

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše