SUV mají ještě jednu stinnou stránku, zřejmě vůbec nejzávažnější

SUV mají svá pro a proti, kvůli nimž jsou milována i nenáviděna. Američané se teď ale vytasili s problémem, který jim přinejmenším u odpůrců na popularitě nepřidá - jsou citelně větším nebezpečím pro chodce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

SUV mají ještě jednu stinnou stránku, zřejmě vůbec nejzávažnější

4.3.2019 | Mirek Mazal

SUV mají ještě jednu stinnou stránku, zřejmě vůbec nejzávažnější

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

SUV mají svá pro a proti, kvůli nimž jsou milována i nenáviděna. Američané se teď ale vytasili s problémem, který jim přinejmenším u odpůrců na popularitě nepřidá - jsou citelně větším nebezpečím pro chodce.

V posledních letech není oblíbenější automobilové kategorie, než jsou SUV. Je skoro jedno, jestli jde o prťavé auto za pár set tisíc, mající blíže ke kompaktnímu hatchbacku, obří luxusní křižník za miliony nebo supervýkonný stroj za ještě větší sumu - stává se jen velmi zřídka, že se zákazníci po takovém voze nemohou utlouci.

Někteří to dobře chápou kvůli image většího auta, lepšímu nastupování nebo možnosti použít vůz na silnicích i mimo ně. A jiní tomu nemohou přijít na kloub kvůli nezajímavému vnitřnímu prostoru vzhledem k vnějším dimenzím a nutně horším dynamice, spotřebě paliva i jízdním vlastnostem vůbec způsobené vyšší stavbou karoserie a hmotností auta.

Tato fakta jsou dobře známa a větší váhu u zákazníků mají zjevně ta první zmíněná, však dnes je SUV každým třetím nově prodaným autem v Evropě. Následující řádky na tom nejspíše nic nezmění, pozornost si ale zaslouží. Americká asociace pro bezpečnost silniční dopravy GHSA totiž jasně jmenovala další úskalí SUV, o kterém se dosud mluvilo jen v náznacích.

Podle GHSA jsou to totiž právě sportovně užitková vozidla, která stojí za každoročním, nutno dodat paradoxním nárůstem počtu smrtelných autonehod s účastí chodců - v jiných případech obětí dopravních nehod většinou postupně ubývá. Usmrcených chodců je v posledních letech stále více v řadě civilizovaných zemí a obvykle je to přikládáno faktorům jako používání mobilních telefonů ze strany chodců i řidičů či špatnému pochopení nových pravidel majících za cíl chodce chránit. Podle GHSA je i rozšíření chytrých mobilů faktorem, celá pravda to ale není.

Za Atlantikem úmrtí chodců dosáhlo v roce 2009 historicky nejnižší úrovně (4 109 lidí za rok), od té doby se počty obětí začaly pravidelně zvyšovat. V roce 2017 zemřelo 5 977 pěších po zásahu autem, což znamená nárůst o 46 procent proti nejpříznivějším hodnotám. A za loňský rok šlo předběžně o 6 227 lidí. Prodej SUV se během stejného období více jak zdvojnásobil.

Asociace sleduje kauzální vztah mezi těmito dvěma změnami, není to jen náhodná korelace. Počet chodců zabitých SUV vzrostl mezi lety 2013 a 2017 o 50 procent, v případě osobních aut je to „jen” 30 procent. Důvodem je to, že teď ze 100 incidentů s chodci přinese 29 případů smrt pěším, což je zásadně větší pravděpodobnost než kdy dříve.

GHSA „smrtonosnost” SUV připisuje vyšší karoserii s nebezpečně umístěnými hranami, které nemají daleko od velké dodávky. Případný střet znamená pro člověka přímý zásah na hlavu nebo hrudník. V minulosti se přitom říkávalo, že právě větší čelní plocha SUV by při podobných nehodách mohla pomoci zmínění následků - jak vidno, není tomu tak.

Pochopitelně, z pohledu milovníka SUV můžete říci, že vám něco takového může být jedno, že vás se to za volantem netýká. Krom toho, že bychom to označili za velmi bezohledné, neboť by snad každému mělo záležet také na tom, co se při nehodě stane jiným, lze ale dodat i pragmatičtější pohled - pokud k takové nehodě dojde vaší vinou, mají následky pro její oběť zásadní vliv na právní kvalifikaci. A je určitě lepší odejít od takové nehody s relativně mírným trestem za způsobenou nehodu než se u soudu zpovídat z těžkého ublížení na zdraví nebo dokonce zabití...


SUV mají ještě jednu stinnou stránku, zřejmě vůbec nejzávažnější - 1 - SUV vliv na umrtnost chodcu 01SUV mají ještě jednu stinnou stránku, zřejmě vůbec nejzávažnější - 2 - SUV vliv na umrtnost chodcu 02SUV mají ještě jednu stinnou stránku, zřejmě vůbec nejzávažnější - 3 - SUV vliv na umrtnost chodcu 03SUV mají ještě jednu stinnou stránku, zřejmě vůbec nejzávažnější - 4 - SUV vliv na umrtnost chodcu 04SUV mají ještě jednu stinnou stránku, zřejmě vůbec nejzávažnější - 5 - SUV vliv na umrtnost chodcu 05SUV mají ještě jednu stinnou stránku, zřejmě vůbec nejzávažnější - 6 - SUV vliv na umrtnost chodcu 06
S rostoucím zájmem o SUV roste riziko smrtelného zranění chodců. A není to náhoda, mezi těmito dvěma trendy je příčinná souvislost

Zdroj: GHSA

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše