Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít

O malém vánočním zázraku mohou hovořit všichni, kteří se připletli do obří nehody na dálnici I-64 ve Virginii. Ač desítky lidí skončily v nemocnici, nikdo z nich navzdory hrozivým následkům nezemřel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít

24.12.2019 | Petr Miler

Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

O malém vánočním zázraku mohou hovořit všichni, kteří se připletli do obří nehody na dálnici I-64 ve Virginii. Ač desítky lidí skončily v nemocnici, nikdo z nich navzdory hrozivým následkům nezemřel.

Ne pro všechny byly poslední dny obdobím příjemného předvánočního shonu. Celkem 51 lidem z 69 aut, kteří se v neděli ráno pohybovali po dálnici I-64 v americké Virginii, přinesla jejich cesta pozdější převoz do nemocnice, všichni přesto mohou hovořit o velkém štěstí, neboť pro nikoho z nich nebyla fatální. A to je s ohledem na okolnosti malý zázrak.

Ačkoli dálnice jsou obecně nejbezpečnějšími silnicemi, jedna velmi nebezpečná situace je pro ně typická - když se po ní automobily pohybují vysokou rychlostí a jsou nuceny náhle zpomalit. Přesně to se stalo po nehodě dvou aut na rozestavěném dálničním mostě, který namrzl vlivem husté mlhy a chladného počasí. Všechny tyto faktory se pak postaraly o to, že ony dva nabourané vozy nebyly konečným účtem.

Za omezené viditelnosti i adheze začala do poškozených vozů na stejném místě bourat další a další auta, až se konečný účet zastavit na čísle 69. Na někoho může představa takové nehody působit komicky, ale toto není legrace - náhlá zpomalení z dálniční rychlosti na nulu představují riziko pro ty ze stojících i přijíždějících aut a nejednou jsme byli svědky i menších hromadných nehod, při kterých zemřela řada lidí. V tomto případě bylo všem dopřáno dožít Vánoc.

Bilance nehody je přesto tristní - 69 zničených aut, 51 lidí převezených do blízkých nemocnic, z čehož 11 bylo zraněno vážně a 2 byli v ohrožení života. Dnes se podle lékařů nenachází v ohrožení života nikdo, to je vážně malý zázrak.

Z nehody je pochopitelně třeba si vzít ponaučení, stala se kombinací velmi dobře známých rizik - každý by měl mít na paměti, že mosty mohou v zimě namrzat, i když okolní silnice je mokrá či suchá. Ne vždy je snadné poznat, že se blížíte k mostu, zvlášť v noci, ty rizikové jsou ale v českých podmínkách značené modrými patníky a odrazkami (mohou tak být značená i jiná místa náchylná k námraze), takže není problém je rozeznat. A pochopitelně, v mlze je třeba snížit rychlost tak, abyste byli schopni zareagovat na překážku před vámi, byť v opravdu husté mlze to může znamenat velmi nízkou rychlost. A v takovém případě je nutné rozsvítit i zadní mlhovku, aby někdo méně obezřetný nepřehlédl, že před ním jedete třeba jen 50 km/h.

Po bitvě je samozřejmě každý generál a někdy panují tak složité podmínky, že je nehoda skoro nevyhnutelná. Přesto máme pocit, že kdyby se výše zmíněným v onu osudnou neděli řídili všichni, zmíněná nehoda se nemusela stát, nebo alespoň nemusela mít tak vážné následky.


Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 1 - Nehoda 69 aut dalnice 01Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 2 - Nehoda 69 aut dalnice 02Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 3 - Nehoda 69 aut dalnice 03Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 4 - Nehoda 69 aut dalnice 04Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 5 - Nehoda 69 aut dalnice 05Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 6 - Nehoda 69 aut dalnice 06Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 7 - Nehoda 69 aut dalnice 07
Těžká hromadná nehoda se stala na dálnici I-64 v neděli ve Virginii, jako zázrakem při ní nikdo nezemřel

Zdroje: USA Today, Viral Hog

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše