Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít

O malém vánočním zázraku mohou hovořit všichni, kteří se připletli do obří nehody na dálnici I-64 ve Virginii. Ač desítky lidí skončily v nemocnici, nikdo z nich navzdory hrozivým následkům nezemřel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít

24.12.2019 | Petr Miler

Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

O malém vánočním zázraku mohou hovořit všichni, kteří se připletli do obří nehody na dálnici I-64 ve Virginii. Ač desítky lidí skončily v nemocnici, nikdo z nich navzdory hrozivým následkům nezemřel.

Ne pro všechny byly poslední dny obdobím příjemného předvánočního shonu. Celkem 51 lidem z 69 aut, kteří se v neděli ráno pohybovali po dálnici I-64 v americké Virginii, přinesla jejich cesta pozdější převoz do nemocnice, všichni přesto mohou hovořit o velkém štěstí, neboť pro nikoho z nich nebyla fatální. A to je s ohledem na okolnosti malý zázrak.

Ačkoli dálnice jsou obecně nejbezpečnějšími silnicemi, jedna velmi nebezpečná situace je pro ně typická - když se po ní automobily pohybují vysokou rychlostí a jsou nuceny náhle zpomalit. Přesně to se stalo po nehodě dvou aut na rozestavěném dálničním mostě, který namrzl vlivem husté mlhy a chladného počasí. Všechny tyto faktory se pak postaraly o to, že ony dva nabourané vozy nebyly konečným účtem.

Za omezené viditelnosti i adheze začala do poškozených vozů na stejném místě bourat další a další auta, až se konečný účet zastavit na čísle 69. Na někoho může představa takové nehody působit komicky, ale toto není legrace - náhlá zpomalení z dálniční rychlosti na nulu představují riziko pro ty ze stojících i přijíždějících aut a nejednou jsme byli svědky i menších hromadných nehod, při kterých zemřela řada lidí. V tomto případě bylo všem dopřáno dožít Vánoc.

Bilance nehody je přesto tristní - 69 zničených aut, 51 lidí převezených do blízkých nemocnic, z čehož 11 bylo zraněno vážně a 2 byli v ohrožení života. Dnes se podle lékařů nenachází v ohrožení života nikdo, to je vážně malý zázrak.

Z nehody je pochopitelně třeba si vzít ponaučení, stala se kombinací velmi dobře známých rizik - každý by měl mít na paměti, že mosty mohou v zimě namrzat, i když okolní silnice je mokrá či suchá. Ne vždy je snadné poznat, že se blížíte k mostu, zvlášť v noci, ty rizikové jsou ale v českých podmínkách značené modrými patníky a odrazkami (mohou tak být značená i jiná místa náchylná k námraze), takže není problém je rozeznat. A pochopitelně, v mlze je třeba snížit rychlost tak, abyste byli schopni zareagovat na překážku před vámi, byť v opravdu husté mlze to může znamenat velmi nízkou rychlost. A v takovém případě je nutné rozsvítit i zadní mlhovku, aby někdo méně obezřetný nepřehlédl, že před ním jedete třeba jen 50 km/h.

Po bitvě je samozřejmě každý generál a někdy panují tak složité podmínky, že je nehoda skoro nevyhnutelná. Přesto máme pocit, že kdyby se výše zmíněným v onu osudnou neděli řídili všichni, zmíněná nehoda se nemusela stát, nebo alespoň nemusela mít tak vážné následky.


Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 1 - Nehoda 69 aut dalnice 01Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 2 - Nehoda 69 aut dalnice 02Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 3 - Nehoda 69 aut dalnice 03Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 4 - Nehoda 69 aut dalnice 04Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 5 - Nehoda 69 aut dalnice 05Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 6 - Nehoda 69 aut dalnice 06Téměř 70 aut bylo zničeno při hromadné nehodě na dálnici, problémům šlo předejít - 7 - Nehoda 69 aut dalnice 07
Těžká hromadná nehoda se stala na dálnici I-64 v neděli ve Virginii, jako zázrakem při ní nikdo nezemřel

Zdroje: USA Today, Viral Hog

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.