Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude

Japonská značka možná věřila v dosatatek entuziastů, kteří model GT 86 koupí. Bohužel se jich nenašlo tolik, kolik by si přála, prý na všech velkých trzích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude

20.2.2014 | Adam Šrámek | 15 příspěvků

Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonská značka možná věřila v dosatatek entuziastů, kteří model GT 86 koupí. Bohužel se jich nenašlo tolik, kolik by si přála, prý na všech velkých trzích.

Toyota GT 86 má být vzpomínkou na minulost, kdy auta ještě nebyla zkažená vysokou hmotností a přeplňováním, kdy ještě zábava za volantem znamenala více než bezpečnost a emise. Měl to být lék na krizi středního věku. Jenže podle posledních informací přímo od automobilky GT 86 nesplňuje na důležitých trzích očekávání, což může v konečném důsledku dokonce způsobit, že se nějaké silnější, otevřené či další verze prostě nedočkáme. Důvod je jednoduchý. Toyota na základě nedostatečného odbytu usuzuje, že by byl zájem po dalších variantách ještě nižší. Zda má i dvojče Subaru BRZ stejné problémy, netušíme, ale víme, že Subaru je kabrioletu nakloněno.

Víceprezident Toyoty pro Evropu potvrdil, že japonská značka vlastně neví, co je důvodem nevalných tržeb GT 86, protože většina motoristických novinářů byla z tohoto vozu nadmíru nadšená. My jsme ale svého času vyjádřili jisté pochybnosti ohledně toho, jak se Toyota rozhodla zamířit proti času a zdá se, že se naše slova naplňují. Autu sice nechybí výkon, motor je ale v jiných než nejvyšších otáčkách nevýrazný a uspokojí leda puristy schopné dolovat z vozu téměř neustále maximum. To je ale velmi úzká skupina lidí a je paradoxem, že by právě silnější a poněkud lidštěji se projevující verze mohla oslovit více lidí. Tu se ale nyní Toyota nabídnout zdráhá.

Připomeňme, že zadní kola GT 86 pohání plochý dvoulitr vyvinutý ve spolupráci se Subaru, který disponuje výkonem 200 koní. Vůz s manuální převodovkou zrychluje na stokilometrovou rychlost za 7,6 sekundy a rozjede se na 226 km/h. Bude tedy vůbec nějaká příští generace, facelift s vyšším výkonem? Těžko říct, ale pojďme raději na pozitivnější zprávy.

V budoucnu se Japonci chystají využívat ve větší míře motory mnichovské automobilky BMW, ke kterým mají právo díky uzavřené dohodě. Pro letošní rok je v této souvislosti v plánu uvedení modelu Verso se šestnáctistovkovým turbodieselem z Mnichova, který bude produkovat 112 koní a točivý moment 270 Nm. Vůz dostane označení 1,6 D4-D a bude vybaven stejným motorem jako nové Mini nebo jedničkové BMW.

Brzy údajně dojde k dalšímu přebírání naftových motorů, avšak samozřejmě takových, které se budou hodit i pro příčnou zástavbu. V jiných případech bude Toyota dbát při vývoji na to, aby mohla motor implantovat, což se týká například Aurisu nebo nebo crossoveru RAV4. Některé zdroje hovoří o tom, že se v nových Toyotách objeví také dvoulitr a ten by se kvůli evropským prodejům Toyotě jednoznačně zamlouval.


Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 1 - Test Toyota GT 86 CZ 02Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 2 - Test Toyota GT 86 CZ 03Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 3 - Test Toyota GT 86 CZ 01Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 4 - Test Toyota GT 86 CZ 04Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 5 - Test Toyota GT 86 CZ 06Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 6 - Test Toyota GT 86 CZ 05Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 7 - Test Toyota GT 86 CZ 39Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 8 - Test Toyota GT 86 CZ 40Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 9 - Test Toyota GT 86 CZ 41Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 10 - Test Toyota GT 86 CZ 45Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 11 - Test Toyota GT 86 CZ 47Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 12 - Test Toyota GT 86 CZ 46Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 13 - Test Toyota GT 86 CZ 17Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 14 - Test Toyota GT 86 CZ 19Toyota GT 86 nedosahuje očekávaných prodejů, ostřejší verze asi nebude - 15 - Test Toyota GT 86 CZ 50
GT 86 není špatným nápadem, ale podle našeho názoru mu k dokonalosti prostě něco chybí

Adam Šrámek

Diskuze 15 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše