Uber to spektakulárně zabalil v Kalifornii, zakázaná auta naložil na kamiony Otto

Flotile testovacích vozů Uberu byla po sporech zrušena registrace Úřadem pro motorová vozidla. Firma neváhala ani vteřinu a stylově opustila Kalifornii.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Uber to spektakulárně zabalil v Kalifornii, zakázaná auta naložil na kamiony Otto

23.12.2016 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Uber to spektakulárně zabalil v Kalifornii, zakázaná auta naložil na kamiony Otto

/

Flotile testovacích vozů Uberu byla po sporech zrušena registrace Úřadem pro motorová vozidla. Firma neváhala ani vteřinu a stylově opustila Kalifornii.

S příchodem Vánoc můžeme překvapivě uzavřít hned několik kauz. O Volkswagenu a vracení torz již řeč byla, nyní si pro změnu můžeme posvítit na autonomní flotilu firmy Uber. Ta svůj testovací program bez problémů spustila v Pittsburghu, po přesunutí do San Franciska ovšem narazila na pravidla kalifornského Úřadu pro motorová vozidla. Ten po společnosti vyžadoval povolení k provozu aut osazených „autonomním řízením“, vlastně formalitu s poplatkem 150 USD (cca 3 880 Kč). Uber však něco takového zarytě odmítal.

Argumentoval tím, že Tesly nic takového nepotřebují a jeho „autonomní vozy“ tedy též nic takového mít nebudou - prý z legálního hlediska autonomními nejsou, protože vyžadují lidskou obsluhu. Úřad pro motorová vozidla nicméně trval na svém a konstatoval, že pravidla vztahují i na takové automobily, jejichž posádku lze považovat za bezpečnostní obsluhu.

Uber nesouhlasil a žádost o povolení znovu odmítl. Úřad pro motorová vozidla tak naplnil své hrozby týkající se aplikace legálních kroků a všem 16 testovacím vozům zrušil registrační oprávnění. „Bylo zjištěno, že pro tato vozidla byly registrace vydány nesprávně, neboť nejsou patřičně označená jako testovací vozy,“ píše se v prohlášení úřadu, přičemž Uber byl o celé záležitosti informován ve středu.

Uber jistě mohl v tu chvíli zažádat o povolení, zaplatit 150 dolarů a jet dál, hrdost ho ale neopustila. Všech šestnáct Volv XC90 tak naložil na kamiony Otto a opustil město i stát. Je to úsměvné, neboť kamiony Otto jsou rovněž vozy, které se mohou s technologií Uberu pohybovat autonomně. Firma tak zjevně chtěla poukázat na absurditu přístupu úřadu, když stejně autonomními kamiony odvezl autonomní auta - v jednom případě ale legální, v druhém nikoli.

Uber nyní celý program stěhuje do Arizony, jejíž guvernér Doug Ducey společnost vítá s otevřenou náručí a uvádí, že zde jí již nikdo klacky pod nohy házet nebude. Testy tak budou znovu rozjety v řádu týdnů. Sám Uber pak ústy šéfa divize pokročilých technologií společnosti Anthonyho Levandowskiho potvrdil, že tady šlo o princip a stále nechápe, proč vozy nemohou být v San Francisku testovány. „Z technologického hlediska fungují stejně jako vozy vybavené asistenčními systémy, třeba jako Autopilot Tesly,“ zopakoval argument. Tak či onak, Volva Uberu ve „Frisku” už neuvidíme...


Uber to spektakulárně zabalil v Kalifornii, zakázaná auta naložil na kamiony Otto - 1 - Volvo XC90 Uber autopilot odvoz 01Uber to spektakulárně zabalil v Kalifornii, zakázaná auta naložil na kamiony Otto - 2 - Volvo XC90 Uber autopilot odvoz 02Uber to spektakulárně zabalil v Kalifornii, zakázaná auta naložil na kamiony Otto - 3 - Volvo XC90 Uber autopilot odvoz 03Uber to spektakulárně zabalil v Kalifornii, zakázaná auta naložil na kamiony Otto - 4 - Volvo XC90 Uber autopilot odvoz 04Uber to spektakulárně zabalil v Kalifornii, zakázaná auta naložil na kamiony Otto - 5 - Volvo XC90 Uber autopilot odvoz 05Uber to spektakulárně zabalil v Kalifornii, zakázaná auta naložil na kamiony Otto - 6 - Volvo XC90 Uber autopilot odvoz 06
Uber musel své vozy osazené autonomní technikou stáhnout ze San Franciska, na autonomních kamionech je stěhuje do Arizony

Zdroj: Curbed

Petr Prokopec

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše