Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye

(+ video) Takové Ferrari je na světě jen jediné. Je to zakázková stavba od Vignale a teď ji její dnešní majitel, slavný hudebník Jay Kay, prodává.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye

1.7.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Takové Ferrari je na světě jen jediné. Je to zakázková stavba od Vignale a teď ji její dnešní majitel, slavný hudebník Jay Kay, prodává.

Když dnes řeknete v jedné větě slova Ferrari a kombi popř. Ferrari a shooting brake, většinu lidí napadne leda model FF, moderní dvanáctiválcový stroj, který mohl být i SUV. Takhle je alespoň čtyřkolkou, tedy pokud nejedete moc rychle. Není to nicméně jediný příklad podobné karoserie v historii Ferrari. Měli jsme tu model 456 GT Venice a jedním z dalších je zároveň zelený stroj na fotografiích, model 330 GT Shooting Brake, dost možná nejvzácnější Ferrari na světě. Existuje totiž pouze jedno jediné.

Svůj život začalo jako relativně běžný model 330, nástupce proslulého Ferrari 250, v roce 1965. Jako nové ho koupil Luigi Chinetti junior, syn velkého dealera Ferrari na východním pobřeží Spojených států. Odeslal ho ale záhy zpátky do Itálie, konkrétně do Turína ke karosárně Vignale a objednal si tam unikátní karoserii kombi, kterou u dvoudvéřových aut nazýváme také shooting brake.

Pokud vám karoserie vozu vůbec nepřipomíná původní Ferrari 330 GT, není se co divit - jsou tu z něj jen dveře a čelní sklo, zbytek je úplně nový, vyrobený na zakázku. Světlomety tu nejsou otvírací, jsou schované za mřížkami, stejně jako zadní lampy. Vůz má originální zelenou metalízu a zlaté části střechy mají také původní odstín, jen byly nedávno čerstvě nalakovány. Kožený interiér je bez jediné chybičky, stejně jako kola s velkou centrální matkou, ze které na vás dýchne aura italských sporťáků 60. let.

Karoserie je dokonalým příkladem dob, kdy slovo „zakázkový” neznamenalo dražší barvu či jiné obložení interiéru, nýbrž klidně naprosto unikátní auto. Na obrázky se dá dívat vážně dlouho a obdivovat každý detail práce karosárny Vignale. Pohonné ústrojí tu nicméně zůstalo, takže se majitel může těšit ze čtyřlitrového vidlicového dvanáctiválce, který na zadní kola posílá 300 koní přes pětistupňovou manuální převodovku.

Na tomto projektu pracoval sám Fredo Vignale, zakladatel karosárny, a hotový vůz představil po třech letech práce na turínském autosalonu na podzim roku 1968. Jako by nebyla existence jediného kusu dostatečnou specialitou, je tohle poslední automobil, na kterém se Fredo Vignale podílel před svou smrtí v roce 1969. A také je na palubní desce plaketa s nápisem „Carrosserie Vignale Exemplaire Unique”, což také nebylo běžné.

Po výstavě se tohle unikátní Ferrari přestěhovalo za oceán a tam, v majetku rociny Chinetti, zůstalo až do roku 1996. Dalších deset let strávilo ve Francii a pak se dostalo do rukou Jaye Kaye, zpěváka skupiny Jamiroquai a nadšeného sběratele aut, který ho vlastní dodnes. Chce ho ale poslat do světa dalšímu sběrateli či fanouškovi. Aktuálně je tento vůz na prodej u firmy DK Engineering a jeho cena není známa, ale dá se údajně počítat s dobrým milionem dolarů, tj. asi 24,87 milionu korun. Fandíte-li ale těm nejunikátnějším strojům, bude stát za každý halíř.


Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 1 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 00
Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 2 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 01Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 3 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 02Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 4 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 03Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 5 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 03aUnikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 6 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 04Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 7 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 05Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 8 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 06Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 9 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 07Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 10 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 08Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 11 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 09Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 12 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 10Unikátní kombi Ferrari 330 GT je na prodej, přímo od Jay Kaye - 13 - jay kay ferrari 330 gt sb vignale prodej 11
Tohle je snad nejunikátnější zakázkové Ferrari, model 330 GT Shooting Brake s karoserií Vignale, a je v dokonalém stavu

Zdroj: DK Engineering

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše